Amerika’da üniversite eğitimi sanıldığı kadar zor değildir. Bazı prosedürleri yerine getirmek ve iyi yönlendirmeler yapan uzmanlarla iletişime geçmek olumlu sonuca ulaştıracaktır. Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için Atlas danışmanları tarafından okul başvuruları yapılmaktadır. Okul başvuruları ders başlangıcından en az 6 ay önce yapılmalıdır. Kabul aşamasında üniversiteler, SAT, GMAT, GRE sınav sonuçlarını görmek istemektedirler. SAT sınavı; liseden mezun olmuş ve Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin katıldığı öğrencilerin, sayısal ve sözel yeteneklerinin ölçüldüğü bir sınavdır. GRE; doktora veya master yapacak öğrencilerden istenen ve “genel” ile “alan” bölümlerinden oluşan bir sınavdır. GMAT ise daha çok işletme, iş idaresi, muhasebe ve pazarlama bölümlerinden birinde yüksek lisans veya doktora yapacak öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Amerika’da bu sınavlara girilmeksizin kabul alınacak üniversiteler de mevcuttur; fakat iyi üniversiteler genellikle bu sınavlara girmeyi şart koşarlar.

Amerika’daki üniversiteler öğrencilerden İngilizce yeterliliklerini gösteren TOEFL veya IELTS sınavlarına girmelerini istemektedirler. TOEFL; bilgisayarlı, yazılı ve internet üzerinden yapılabilir. Bilgisayarlı test; okuduğunu anlama, gramer bilgisi, dinlediğini anlama ve yazma yeteneklerini değerlendirir. Soruların güçlüğü bilgisayar tarafından ayarlanır. Bilgisayarlı test, internet üzerinde test uygulamasının başlamasının ardından sona ermiştir. Yazılı test, internet üzerinden testin verilemediği merkezlerde ya da internet üzerinden testi tercih etmeyen öğrenciler için kullanılır. İnternet üzerinden test ise 2006 yılından beri uygulanmaktadır. Dilbilgisi bölümü kaldırılmış yerine konuşma bölümü eklenmiştir. IELTS, Amerika’da birçok okul tarafından tanınmaktadır. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur. Amerika’daki bir üniversiteden kabul almak için en az 6lık bir skoru yakalamak gerekmektedir.

Bu sınavlardan alınacak sonuçların yanı sıra öğrencilerin ülkelerinde aldıkları eğitimin belgeleri de istenmektedir. Lisans eğitimi alacak bir öğrencinin en az lise mezunu, master eğitimi alacak öğrencinin ise en az üniversite mezunu olması gerekmektedir. Okullardan gelecek kabulleri önceki eğitimlerindeki başarı ve not durumu etkilemektedir.

Üniversitelere başvurular gönderildikten sonra 4-8 hafta içerisinde kabul gelmektedir. Bundan sonraki aşama vize işlemlerini kapsar. Vize randevusu alınır, formlar doldurulur, evraklar hazırlanır. Konaklama ve uçak bileti kısmı da tamamlandıktan sonra Atlas danışmaları tarafından verilecek oryantasyon ile öğrenciler hayallerini gerçekleştirmeye hazırdır. 

Detaylı bilgi için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Paylaş:
Yazdır