• atlas

LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların  tercih heyecanı sonuç bekleme heyecanına dönüşmüş durumda.  Elbette ki başarılı bir üniversite eğitimi ve saygın bir diploma için tek yol LYS'den geçmiyor

Türkiye’deki sınav sistemi ve kontenjan yetersizliği nedeniyle istediği üniversitelere ya da bölümlere giremeyen ve uluslararası standartlarda eğitim almak isteyen öğrencilerin alternatifi ise yurtdışında üniversite okumak

Yurtdışı Eğitim,  Türkiye’de özel üniversitelerde ücretli eğitim almaya nazaran birçok farklı avantajı da beraberinde getirdiği için son yıllarda giderek artan oranda tercih edilmektedir.

Yurtdışında Üniversite Eğitiminin Maliyeti Nedir ?
Yurtdışında üniversite eğitimi için dünyada en çok tercih edilen ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Avustralya ve Kanada sayılabilir. Bu ülkelerde hazırlık yılını ya da üniversite eğitiminizin tamamını okumayı tercih edebilirsiniz. Bu ülkelerde üniversite eğitiminin yıllık maliyeti aşağıdaki gibidir

Gider Kalemleri

İngiltere £

Amerika US $

Kanada CAD $

Avustralya AU $

Eğitim Giderleri

4000-20.000

7000-40.000

12.000-30.000

14.000-30.000

Konaklama

  3780 - 11520

  6480 - 18000

  7200 - 10440

  7380 - 12600

Cep Harçlığı

  2520 - 5400

  4300 - 7200

  3600 - 5400

5400-7200

Uçak Bileti

  200 - 500

  750 - 1600

  900 - 1500

  1000 - 1500

Toplam

10.500-37.420

18.530-66.800

23.700-47.340

27.780-51.300

Neden Yurtdışında Üniversite Eğitimi

 • Yurtdışı eğitim, öğrencilere istedikleri alanda eğitim alma, potansiyellerini en üst düzeyde kullanma, bir dünya vatandaşı olarak kendilerini en güncel, akademik, kültürel, sosyal bilgi ve becerilere donatma fırsatı sunmaktadır
 • Türkiye’de üniversiteye giriş sınavları oldukça zorlayıcı ve rekabetçidir. Üst düzey performans gösterip istenen üniversiteye giremeyen öğrenciler azımsanamayacak kadar çoktur. Yurtdışında, kaliteli bir okula daha kolay giriş yapılabilmektedir.
 • Öğrenciler eğitim alacakları okulu, bölümü, ülkeyi, şehri kendileri  seçeceğinden daha verimli bir eğitim hayatı geçirmiş olacaktır.
 • Maliyetler, gidilecek okul ve ülkeye göre değişmekle birlikte Türkiye’deki eğitim masraflarıyla örtüşmektedir.
 • Yurtdışındaki eğitim sırasında ya da sonrasında staj ya da eğitim sonrası iş imkanları öğrencilere uluslararası iş deneyimi edinme fırsatı da sağlamaktadır
 • Tüm Dünya’da tanınan uluslararası geçerliliğe sahip bir diploma Türkiye’de ve diğer Avrupa ülkelerinde iş bulma kolaylığı sağlamaktadır.
 • Türkiye’de yabancı dil eğitimi, grammer eğitiminin ötesine geçmemektedir. Yurtdışındaki herhangi bir üniversiteden ise çok iyi derecede en az bir yabancı dil ile mezun olunmaktadır.
 • Kişisel gelişim sağlamak için daha çok olanak sunulmakta ve öğrenci desteklenmektedir.
 • Öğrenciler kendilerini küresel dünyanın gerektirdiği şartlara uyumlu bireyler olarak geliştirebilir. En önemli etken, farklı kültürlerden insanların aynı ortamda yaşaması diyebiliriz.
 • Ayrıca farklı coğrafyaları ve kültürleri tanımak öğrencilerin vizyonunu geliştirmekte, kendilerine güvenini arttırmakta, dünyayı ve ülkesini daha geniş bir bakış açısıyla değerlendirmesini sağlamaktadır.
 • Eğitim standartlarının ülkemize kıyasla çok yüksek olduğu gelişmiş ülkelerde, üniversite, mastır, yada mesleki eğitim programlarına katılan öğrenciler  ülkemizde yada yurtdışında büyük oranda kariyer hedeflerine ulaşmaktadır. Çok uluslu şirketlerin Türkiye’ye giriş hızı yurtdışında eğitim almış gençler için olumlu bir gelişmedir.

Yurtdışı Eğitim Alternatifleri
Hazırlık Yılını Yurtdışında Değerlendirmek

Türkiye’de üniversite eğitimi alacak almak isteyen ancak İngilizcelerini en iyi koşullarda geliştirmek isteyen öğrenciler kazanmış oldukları bölümü dondurarak 1 yıllarını yurtdışında İngilizce Eğitimine ayırabilir. Öğrenciler Akademik Sömestr ya da Akademik Yıl programları dahilinde İngilizce yeterliliklerini sağlayarak Türkiye’ye dönebilir.

Yurtdışında Üniversite Eğitimi
Yurtdışında eğitim dendiğinde sözü en çok geçen ülkeler İngiltere, Avustralya, Amerika ve Kanada’dır. İngiltere ve Avustralya; Amerika ve Kanada sistem bakımından benzeşmektedir. İngiltere ve Avustralya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıldır. Amerika ve Kanada’da ise lisans genellikle 4 yıldır. İngilizce’ye hakimiyetinin yetersiz olduğunu düşünen öğrenciler için akademik yıl ve akademik sömestr programları uygun görünmektedir. Yurtdışında üniversiteye başlamak için okullar, öğrencilerden İngilizce yeterliliklerinin belgelenmesini istemektedirler. TOEFL ve IELTS sınavlarından yeterli puanı almak gerekmektedir. Birçok üniversite şartlı kabul seçeneği sunmaktadır.
Öğrenciler eğitimleri süresince üniversitelerin yurtlarında barınabilir.

Kısa Sürede Meslek Edinmek İsteyen Öğrenciler

Kısa sürede meslek edinmek isteyen öğrenciler yurtdışında yabancı dillerini geliştirerek, işletme, pazarlama, finans, turizm, reklamcılık, halkla ilişkiler gibi alanlarda 3-6-9 ay ya da 2 yıl süreyle süreyle sertifika ya da diploma eğitimi de alabilirler.

Yurtdışında Part Time Çalışarak Okumak

İngiltere, Avustralya'da üniversite eğitimi süresince part time çalışma izinleri vardır. Part-time çalışan öğrenciler yaşam giderlerinin tamamını yada bir kısmını karşılayabilmektedir.


Atlas’la Adım Adım Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Atlas Yurtdışı Eğitim olarak 1990 yılında beri her yıl binlerce öğrenciye danışmanlık hizmeti vermekteyiz Öğrencilerimizin  tercih ettikleri eğitim programına yerleştirilmesinin yanı sıra vize , konaklama ve seyahat işlemlerini de yapmakta Londra ve Sydney ofislerimiz vasıtası ile öğrencilere yurtdışı eğitimleri süresince de onlara destek olmaya devam etmekteyiz.

Yurtdışında üniversite eğitimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Paylaş:
Yazdır