• atlas

Son birkaç yılda üçüncü kez yurt dışına çıkan biri olarak biliyorum ki, bavulumu hazırlayıp memleketim Barcelona’dan ayrılmak, verebileceğim en doğru karardı. Çünkü bunu yaptığınızda, belirsizliklerle dolu bir yolculuğa çıktığınızda, bunun size beklenmedik getirileri olduğunu göreceksiniz.

Daha önce karşılaşmadığınız zorluklarla karşılaşabilirsiniz, o ana kadar farkında olmadığınız yönlerinizi keşfedersiniz, kendinizi  ve dünyayı tanımanın şaşkınlığını yaşarsınız. Öğrenirsiniz, ufkunuzu genişletirsiniz. Bazen sıkıntı çekersiniz, yaşadıklarınızdan ders alırsınız ve kendinizi geliştirmeye başlarsınız.Değişirsiniz. Yurt özlemi  duyarsınız…ve  unutamayacağınız  anılarınızı  zihninizde şekillendirirsiniz.

Daha önce yurt dışında bulunmadıysanız veya uzun bir yolculuğa çıkmadıysanız, ilk yurt dışı deneyiminizde kendinizde oluşacak  17  kalıcı değişikliği hissedeceksiniz:

 

1-Adrenalin Yaşamınızın Bir Parçası Olacak

Yurt dışına çıkmaya karar verdiğiniz andan itibaren, yaşamınız bir duygu karmaşasına dönüşür; Öğrenme,gelişim,beklenmedik durumlarla başa çıkma…Tüm duygularınız güçlenir ve  bildiğiniz ‘rutin‘ kelimesi  yerini  ‘yüksek  adrenalin ‘  kelimelerine bırakır. Yeni yerler, yeni insanlar, yeni alışkanlıklar…

Yeni başlangıçlar sizi ürkütebilir fakat bu durum geçicidir.

 

2-Geri Döndüğünüzde…Her Şey Aynı Görünür

Evinize döndüğünüzde herşeyin neredeyse aynı olması sizi şaşırtır. Oysa sizin hayatınız sürekli bir değişim içindedir ve yaşadıklarınızı, deneyimlerinizi paylaşma ihtiyacı hissedersiniz.Fakat, sizin dışınızda herkesin günlük uğraşlarla, rutin yaşamaları  sizi bir hayli şaşırtır.

 

3-İfade Karmaşası Yaşayabilirsiniz

Çoğunlukla yurt dışı deneyimlerinizi paylaşmak için sabırsızlanırsınız. Ancak bazen de bir sohbet sırasında, yurt dışı deneyimlerinizle karşınızdakileri sıkmamak,gösteriş yapan biri olarak görünmemek için anlatımlarınızda abartılı olmamaya özen gösterirsiniz.

 

4-Daha Cesur Olduğunuzu Farkedersiniz

Bir çok kişi size ne kadar cesur olduğunuzu söyleyecektir.Siz de başlangıçta tedirginlik yaşarsınız. Ancak bilirsiniz ki, cesaretin   % 10 ‘u yaşamınızı değiştirecek önemli kararları almak,  % 90 ‘ı  bu kararları uygulamayı tüm kalbinizle istemek ve uygulamaktır.Gerçekten istiyorsanız, harekete geçin.

Zira karar verip , uygulamaya  geçtiğimiz andan itibaren kendimizi daha cesur hissederiz ve karşımıza hangi zorluk çıkarsa çıksın, yılmadan mücadele ederiz.

 

5- Daha Özgür Hissedersiniz

Evinizden binlerce kilometre uzakta olmanıza rağmen, kendinizi her zorluğun üstesinden gelebilecek kadar güçlü ve aynı oranda özgür hissedersiniz.

 

6-Artık Tek Bir Dile Bağlı Kalmazsınız

Bazen elinizde olmadan ana dilde bir kelime ağzınızdan çıkıverir. Bazen de ,anlatımınızda en doğru kelimenin hangisi olabileceğini düşünürsünüz. Günlük yaşantınızda, yabancı dilin bu etkilerini yaşarken, aynı zamanda öğrenirsiniz.Öğreniyor olduğunuz ikinci dili ve kültürel farklılığı benimsemeye çalışırken , kendinizi  ana dilinizde bir kitap okurken bulabilirsiniz; böylece ana dilinizin körelmeyeceğini düşünürsünüz.

 

7-Geçmişe Takılmamayı, Günü Yaşamayı Öğrenirsiniz

Yaşamınızdaki birçok kişinin ve bir çok şeyin geçici olduğunun farkına varırsınız. Unutulmaması gerekenler ve  önemsizler arasında denge kurmayı öğrenirsiniz.

 

8-Temkinli Olmayı Öğrenirsiniz

İki  SİM  Kart, iki kütüphane kartı ,iki banka hesabı ve ödeme yaparken sıkça karıştırdığımız iki tür madeni para taşımak gibi…

 

9- ‘Normal’ Kelimesinin   O Ana Kadar Bildiğinizden Farklı Bir Anlam Taşıdığını Düşünmeye Başlarsınız

Yurt dışında yaşamak, ‘normal’ kavramının aslında sosyal ve kültürel bir anlam taşıdığını, değişken olduğunu farketmemizi sağlar. Yeni bir kültür ve yeni bir toplumun bir parçası olduğunuzda, zihninizdeki ‘normal‘ kavramı birden değişiverir. Bu kelimeyi farklı algılamaya başlarsınız ve bir süre sonra bu durumu benimsersiniz.

Kendinizi daha iyi tanırsınız ve  tartışmasız doğru olduğuna inandığınız bazı şeylerin aslında yetiştiğiniz toplumun size bıraktığı kültürel bir mirastan başka bir şey olmadığını anlarsınız.

 

10- Daha  Önce  Yaşadığınız  Şehirde  Kendinizi  Yabancı Hissedebilirsiniz

Kendi ülkenizdeki en popüler, turistik yerleri ziyaret etmemiş olmanıza rağmen, yaşadığınız yeni şehri çok iyi bilen biri olduğunuzu görürsünüz.

 

11-Sabırlı  Olmayı  Ve  Yardım İstemeyi Öğrenirsiniz

Yurt dışında yaşarken en basit bir durum bile başlangıçta zor görünebilir. Ödevlerinizi yapmak, doğru yerde doğru kelimeyi kullanmak, hangi otobüse  binmeniz gerektiğini bilmek gibi  başlangıçta endişe verici durumlar yaşayabilirsiniz. Fakat kısa sürede hiç olmadığınız kadar sabırlı olmayı öğrenirsiniz  ve  gerekli durumlarda yardım istemenin yapılması gereken en doğru davranış olduğunu kabul edersiniz.

 

12-Zamanın  Her  Anının  Değerli  Olduğunu  Farkedersiniz

Yaşadıklarınız , bir arabanın camından bakıyormuşsunuz gibi yavaş yavaş arkanızda kalırken, önünüzde yaşamın hızla akıp gittiğini  görürsünüz. Bir yandan yurdunuzdan haberler alırsınız; kaçırdığınız doğum günleri,  vedalaşmaya fırsat bulamadan ayrıldığınız insanlar, katılamadığınız organizasyonlar…

Diğer yandan  görürsünüz ki, yaşam son sürat devam etmektedir. ‘Zaman ‘ kavramınız değişmiştir. Her saniyenin çok önemli olduğunu farkedersiniz. En küçük anları bile ya ailenizle veya eski arkadaşlarınızla Skype görüşmeleri ile ya da yeni arkadaşlarınızla görüşerek geçirmek istersiniz.

 

13- Hiç Beklemediğiniz Anlarda Nostalji Yaşayabilirsiniz

Bir yiyecek, bir şarkı veya aldığnız bir koku. En önemsiz gördüğünüz bir şey bile yoğun bir sıla özlemi hissettirebilir.Hiç  özlemeyeceğinizi düşündüğünüz, önceden önemsemediğiniz şeyleri bile özleyebilirsiniz ve bu duygunuzu sizi anlayabilecek birileri ile paylaşmak istersiniz.

 

14- Özlem  Kavramının  Gerçek  Anlamını  Keşfedersiniz

Özlediğiniz şeyin mekan olmadığını,o an ve kişiler olduğunu  algılarsınız. Sadece o yerde bulunmanın , özleminize çözüm olmadığını, özlemin    o an ve kişiler ile bağlantılı olduğunu  anlarsınız.

 

15-Değişirsiniz

Yurt dışında yaşamak sizi ve yaşamınızı tamamen değiştirecektir. Çok köklü alışkanlıklarınız, korkularınız bile değişir.Bu durumu deneyimlemeden anlamanız mümkün değildir.Bir süre sonra  değiştiğinizi, yepyeni bir insan olduğunuzu  net olarak görürsünüz.

 

16-Yaşamınızı Bir Bavula Sığdırarak Farklı Duygular Yaşarsınız

Yaşamınızı bir bavula sığdırdığınız andan itibaren, her şeyin yavaş  yavaş değiştiğini farkedersiniz. Önceleri , bulunduğunuz yerden  anı olarak kalması için yeni giysiler, yeni kitaplar, çay fincanları alırsınız. Fakat bir gün, yaşadığınız şehri yurdunuz gibi hissetmeye başlarsınız. Yurdunuz, o şehir, sokaklar ve orada yaşadığınız oda oluverir. Yurdunuz kalbinizin attığı yerdir.

 

17- Ve… Vazgeçmek Yok

Bu yazıyı okuduktan sonra , her günü yeniliklere açık bir şekilde yaşamanın  nasıl olacağı konusunda bir fikriniz oluştuğunu tahmin ediyorum. Dünyanın ne kadar uçsuz bucaksız olduğunu biliyorsunuz.

O halde , yurt dışına çıkıp, değişik yerler görmek ve bu olası değişimleri bizzat yaşamaktan kendinizi alıkoyabilir misiniz?

Angie Castells

http://masedimburgo.com/2014/06/04/17-things-change-forever-live-abroad/
Paylaş:
Yazdır