Ekonomik yaşam, kaliteli eğitim

İngiltere’ye karşı yoğun ilgi olmakla birlikte, İngilizcenin resmi dil olduğu İrlanda’da, bu dili öğrenmek isteyenler için keşfedilmeyi beklemektedir. İrlanda bir doğal güzellikler yöresi olmasıyla da görülmeye değer bir yerdir. Ülkede yabancılara İngilizce öğreten yaklaşık 200 kuruluş bulunmaktadır. Bütün okul ve kurs merkezleri İrlanda yetkili makamları tarafından onaylıdır ve denetlenmektedir.

Dil okullarında, İngiltere’de bulacağınız hemen her seçeneği bulabilirsiniz. Bu seçenekler, İngilizce öğretmeninin evinde İngilizce öğrenmekten, üniversitede İngilizce öğrenmeye kadar geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Özellikle İspanyol, İtalyan, Fransız ve Almanlar, İngilizceyi öğrenmek için İrlanda’yı tercih etmektedirler.
 

IRLANDA DA TERCİH EDEBİLECEĞİNİZ DİL OKULLARI

·          KAPLAN ASPECT

·          EF

·          ALPHA COLLEGE OF ENGLISH

·          GALWAY BUSINESS SCHOOL

·          THE LANGUAGE CENTRE OF IRELAND

Ortamla 1 aylık dil eğitimi maliyetleri  700-2500€ arasında, haftalık ders saatine ve okul kalitesine göre değişmektedir.

IRLANDA HAKKINDA

İrlanda 1800-1921 yılları arasında İngiltere Krallığı’nın bir parçasıydı. 1919-1920 yılları arasında süren savaş sonrasında ülke bağımsızlığına kavuştu.

İrlanda’yı ilginç kılan özelliklerden bir tanesi, günümüzde nüfusu 160 yıl öncesinden az olan tek ülke olmasıdır. 1841’de ada nüfusu 8 200 000 iken, bugün kuzeyi de dahil nüfusu ancak 5 110 000’i ancak bulmaktadır. İrlanda da km kare başına 56 kişi düşmektedir. Bunun nedeni yurtdışına yaşanan göçtür. Son iki yüz yıldır pek çok İrlandalı ABD’ye ve özellikle İngiltere’ye göç etti. Nüfusun dörtte biri başkent Dublin’de yaşar. Şehirlerin nüfus yoğunluğu seyrektir.

Oldukça eski bir tarihi geçmişe sahip olan İrlanda’da uygarlığın M. Ö. 4000 yıllarında başladığı bilinmektedir. M. Ö. 4. yüzyılda Kelt istilası ile birlikte ada, komşusu olan büyük İngiltere adasından farklılaşmaya başladı. İrlanda tarihinin belirgin vasfı, İngiltere halkı ile aralarında tarih boyunca büyük mücadeleler yaşanmış olmasıdır. Bununla birlikte iki halk da birbirinden kültürel bakımdan etkilenmiştir.

İrlanda halkı genelde Kelt kökenlidir. Çok küçük bir azınlık ise Anglo-Norman kökene sahiptir. İngilizce yaygın olduğu halde Gal dili de okullarda öğretilmektedir. Son 300 yıl içinde İrlanda kökenli İngiliz yazarlar Swift, Sheridan, Goldsmith, Burke, Wilde, Joyce, Yeats, Shaw ve Beckett dünya edebiyatına büyük katkıda bulundular.

İrlanda’da toplam işgücü 1,370,000 kişidir. Bunların yüzde 10’u tarımda, yüzde 29’u sanayi sektöründe, yüzde 56’sı hizmet sektöründe ve yüzde 5’i kamu sektöründe çalışır. İrlanda, ülke dışına kimyasal maddeler, endüstri makineleri, canlı hayvan ve hayvansal ürünler ihraç etmekte, buna karşılık gıda, hayvan yemi, makine, giysi, petrol ve petrol ürünleri ithal etmektedir.

İklim: İrlanda’da serin ve ılık bir okyanus iklimi hüküm sürer. Kışlar yumuşak ve rutubetli, yazlar serin ve bulutludur. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri uzun sürer. Okyanus rüzgarları yoğun olmayan bol yağmur getirir. Yazın ortalama sıcaklık 15°C, kışın 5°C’dir.

Sağlık sistemi: İrlanda gelişmiş bir sağlık sistemine sahiptir. İrlanda da Avrupa Birliğine üye ülke vatandaşları temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir.

İrlanda ya eğitim için giden ve 1 akademik yıl (en az 9 ay) eğitim alan Türk Vatandaşlarına sağlık hizmeti ücretsizdir. 1 akademik yıldan daha kısa süreli eğitim alacak olan Türk Vatandaşları, sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

 İRLANDA EĞİTİM SİSTEMİ

İrlanda da devletin finanse ettiği fakat genellikle değişik dini toplulukların yönettiği okullarda 16 yaşına kadar ücretsiz ve zorunlu ilköğretim hizmeti verilmektedir. Ortaöğretim ise devlet tarafından finanse edilen özel okullarda ve genel eğitim veya uzmanlık eğitimi veren kamuya ait okullarda yapılmaktadır. Ünlü Trinity College 1592 de kurulan Dublin Üniversitesi ne bağlıdır. İrlanda’da 5-14 yaş arası olanların okula kayıt ve devam oranı yüzde 100’dür. 15 yaşındakilerin yüzde 96’sı, 16 yaşındakilerin ise yüzde 92’si okula devam etmektedir.


Yüksek öğrenim


İrlanda’da yüksek öğrenim üniversiteler ve uzmanlaşmış yüksek öğrenim enstitüleri tarafından verilir. Akademik yıl Eylül’den Temmuz’a kadar sürer. Eğitim dilleri İngilizce ve Gal dilidir.

Yüksek teknik ve mesleği eğitim teknoloji enstitüleri (Institutes of Technology, eski adı Regional Technical Colleges) ve uzmanlaşmış kolejler tarafından verilmektedir. Bunlar mühendislik, fen bilimleri ve işletme alanlarında iki yıllık sertifika, üç yıllık diploma ve dört yıllık diploma programlarına sahiptir.

Lisans diploması almak için üç veya dört yıl eğitim görmek gerekir. Buna karşılık veterinerlik, mimari ve diş hekimliği öğrenimi beş, tıp ise altı yıl sürer. Yüksek lisans eğitimi bir yıl sürmektedir ve öğrenim görülen alanda bir tez sunmak gerekir. Lisans sonrasında doktora için iki yıllık bir eğitim görmek gerekir. İrlanda’da ayrıca bir de Yüksek Doktora derecesi bulunur. Bu eğitim, ilk doktoradan sonra yapılır ve en az beş yıl sürer.

Vize

İrlanda’da eğitim için iki çeşit vize vardır ;

C Eğitim Vizesi: İrlanda da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler içindir.

D Eğitim Vizesi: İrlanda da 90 günden uzun süre eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir.

 

 

Çalışma İzni

 

İrlanda da bir yüksek öğrenim kurumuna devam eden yabancı öğrenciler, okulların açık olduğu dönemlerde haftada 20 saate kadar part-time, okulların kapalı olduğu dönemlerde ise full-time çalışma hakkına sahiptir.

 

 

İRLANDA SOSYAL HAYAT


Uzun süre Birleşik Krallık sınırları içinde kalmasından dolayı ülkede İrlanda dilinin (Galce) yanı sıra İngilizce de yerleşmiş bulunmaktadır. O kadarki, iki resmi dilden birini İngilizce oluşturmaktadır. İrlanda nın anayasasında Galce birinci resmi dil olarak anılmaktadır. Fakat halkın ancak %5 i günlük yaşamda bu dili birinci dil olarak kullanır. Nüfusun %10 u hem Galce hem İngilizce konuşanlardan oluşmaktadır. Nüfusun % 85 i günlük yaşamda sürekli İngilizce kullanmaktadır. İrlanda İngilizcesi, Galce’deki tonlama ve vurgulama özelliklerinin yerleşmiş olması yönünden İngiltere İngilizcesi’nden farklılaşmaktadır.

İrlanda’da kamu kurumları Pazartesi-Cuma günleri 9:00 -17:00 saatleri arası açıktır. Bu ülkede bankalar Pazartesi-Cuma günleri 10:00-16:00 saatleri arasında çalışır. Sadece Dublin’de Perşembe günü saat 17:00’ye kadar açık kalırlar.

İrlanda’da müzelere giriş herkes için ücretsizdir. Ülkede Yılbaşı, Mart ayındaki St.Patrick s Günü, Nisan ayındaki Kutsal Cuma, Paskalya ve Noel günleri resmi tatildir.

ULAŞIM


İrlanda’nın tüm büyük şehirlerine ekspres tren seferi vardır. Ülkede demiryolu ulaşımı da gelişmiştir. Özellikle Dublin ve Belfast arası demiryolu ulaşımı çok iyidir. Dublin’de modern teknoloji ile hizmet veren bir metro sistemi bulunmaktadır.

Tüm ülke genelinde Bus Éireann isimli otobüs firması hizmet vermektedir. Bus Éireann uzak mesafelere sefer düzenler. İrlanda’daki şehir ve kasabaların yanı sıra, Bus Éireann/Eurolines adı altında İngiltere ve Avrupa’ya da sefer yapmaktadır. Bus Éireann her merkeze ve kırsal yerleşim birine sefer yapmaktadır.

Türkiye den İrlanda nın başkenti Dublin e ancak aktarmalı uçuş yapabilirsiniz. Uçuşların gidiş-dönüş ücreti ortalama 300$US’ dır. Aer Lingus adlı havayolu şirketi ile Dublin’den Manchester’a €16, Viyana’ya €82, Düsseldorf ‘a €42, Paris’e €39 karşılığında uçabilirsiniz.Toprakları fazla geniş olmayan ülkede büyük şehirler arasında uçak seferleri yapılmakla birlikte, arabayla her yere ulaşmak oldukça kolaydır. Öte yandan turistlerin büyük çoğunluğu ülkeyi bisikletle dolaşmayı tercih etmektedir. Otobüsle seyahat trenlere göre daha ekonomiktir.

 KONAKLAMA

       Okulların çoğu, en az iki konaklama seçeneği sunar. Bu seçeneklerden bir tanesi aile yanı konaklama , diğeri yurt konaklamasıdır. Her ikisinde de etrafınızda ana dilinde konuşan insanlarla birlikte yerel gelenekler ve kültürle iç içe olacak ve yabancı dilinizi her an kullanacaksınız. Ortalama bir aylık konaklama ücretleri 600-800€ arasında değişmektedir.

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için 0212 249 53 10 numarasını arayabilir ya da atlas@atlasedu.com adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş:
Yazdır