Daha az Türk öğrenci ve daha ekonomik eğitim

İrlanda Cumhuriyeti, İrlandalılar tarafından “Eire” olarak anılır. Bu ülke inanılmaz bir manzara sunuyor; otlayan koyunlar ve virane kaleler ile süslü yemyeşil kırlar, denize dik olarak uzanan kıyı dağları, kumlu plajlar ve başkent Dublin gibi kalabalık şehirler.

Ülke ismi: İrlanda Cumhuriyeti

Başkent: Dublin

Nüfus: 4.109.000

Başlıca şehirleri: Dublin, Galway, Kerry, ,Waterford, , Wexford, Devon

Diller: İngilizce ve İrlandaca

 

Din: Katolik % 94  Protestan %3,3  Diğer %1, 7

 

Yüzölçümü: 70,280  km kare

 

Tarihi : İrlandalılar Kelt ve Viking soyundan gelmektedir. Tarih içinde İngiliz ve Normanlar da karışmışlardır. İrlanda Cumhuriyeti genç bir devlet olmakla birlikte uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. V.yüzyılda kurulan İrlanda Birliği XII.yüzyılda İngiliz Krallığı yönetimi altına girmiştir.

1847’de ABD başta olmak üzere Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika ve Kanada gibi uzak ülkelere çok sayıda İrlandalı göç etmiştir. AB’ye girmesiyle ekonomisini düzeltmeye başladığı 1970’li yıllara kadar sürmüştür

İklim: İrlanda’da serin ve ılık bir okyanus iklimi hüküm sürer. Kışlar yumuşak ve rutubetli, yazlar serin ve bulutludur. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri uzun sürer. Okyanus rüzgarları yoğun olmayan bol yağmur getirir. Yazın ortalama sıcaklık 15°C, kışın 5°C’dir.

Saglik sistemi: İrlanda gelismis bir sağlık sistemine sahiptir. İrlanda da Avrupa Birliğine üye ülke vatandaşları temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir.

 İrlanda ya eğitim için giden ve 1 akademik yıl (en az 9 ay) eğitim alan Türk Vatandaşlarına sağlık hizmeti ücretsizdir. 1 akademik yıldan daha kısa süreli eğitim alacak olan Türk Vatandaşları, sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

Çalışma İzni : Yabancı öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma izni verilmektedir.

 

 

IRLANDA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İrlanda Üniversiteleri İngilizce dilinde eğitim vermektedir. Irlanda’da üniversite eğitimi genelde devlet üniversiteleri tarafından verilmektedir.

İrlanda üniversitelerinden alınan lisans veya yüksek lisans diploması tüm dünyada geçerlidir ve Türkiye’de YÖK tarafından onaylıdır.

İrlanda’da eğitim ücretleri yıllık 8000-10000 Euro arasındadır. Yaşam maliyetleri ise 6000 Euro civarindadir.

Üniversiteler pek çok farklı alanda lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunarlar.

İrlanda’da yüksek öğrenim üniversiteler ve uzmanlaşmış yüksek öğrenim enstitüleri tarafından verilmekte olup Akademik yıl Eylül’den Temmuz’a kadar sürmektedir.

Üniversite diploması almak için 3 yıl okumak gereklidir. Ancak öncesinde bir yıllık Foundation eğitimi alınabilmektedir. Veterinerlik, mimari ve diş hekimliği öğrenimi beş, tıp ise altı yıl sürmekte, master/yüksek lisans eğitimi bir yıl yapılmakta ve tez sunularak mezun olunmaktadır.

İrlanda’nın eğitim sistemi, İngiltere’ninkiyle aynıdır.

İRLANDA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

İrlanda’nın eğitim sisteminde diğer ülkelere göre bazı farklılıklar görülür. İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıldır. Türkiye’de lise bitirip İrlanda’da eğitim görmeye giden bir kişi önce hazırlık eğitimine tabi tutulur. İrlanda’da lise mezunları A Level denilen bir eğitime tabi tutulur sonrasında üniversite eğitimi alırlar. Türkiye’deki lise mezunları, İrlanda’da üniversite eğitimi almak istediklerinde A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden Foundation eğitimine alınırlar.

A LEVEL

A Level, bir çeşit üniversiteye hazırlık programıdır. Bu yüzden öğrenciler, üniversitede okumak istedikleri bölüme yönelik dersler almalıdırlar.
İngiliz eğitim sisteminde var olan diğer bir farklılık ise, Foundation sistemine yöneliktir.

FOUNDATION

Foundation eğitimi için, İngilizce bilginizin de yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Kısacası foundation eğitimi, yoğunlaştırılmış A Level eğitimidir.

VİZE

- C Eğitim Vizesi:


İrlanda da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler içindir.

- D Eğitim Vizesi:


İrlanda da 90 günden uzun süre eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir.

 

 

IRLANDA’DA SOSYAL HAYAT

 

İrlanda da yaşam aile odaklıdır. Yaninda konakladiginiz aileni size bütün gelenekleri göstermek için çok heyecanlı olacaktır. Her sabah enfes bir  kahvaltısı yapıp, çay saatinde çörek yiyip, akşam yemeğinde de sofrada balık ve patates bulacaksınız.

 

Haftasonlarında bisiklete binebilir veya denize açılabilirsiniz yada bir pub da arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebilirsiniz.

 KONAKLAMA

       Okulların çoğu, en az iki konaklama seçeneği sunar.Her ikisinde de etrafınızda ana dilinde konuşan insanlarla birlikte yerel gelenekler ve kültürle iç içe olacak ve yabancı dilinizi her an kullanacaksınız.

 

IRLANDA DA TERCIH EDEBILECEGINIZ DIL OKULLARI

·         KAPLAN ASPECT

·         EF

·         ALPHA COLLEGE OF ENGLISH

·         GALWAY BUSINESS SCHOOL

THE LANGUAGE CENTRE OF IRELAND

Paylaş:
Yazdır