İngiltere 6 ay ve üzeri vize için en az A2 seviyesinde İngilizce arıyor

İngiltere Hükümeti 1 Nisan 2009 tarihi itibariyle vize uygulamalarında yeniliklere gitti, bu kapsamda öğrenci vizesi de yenilendi. Bu vizeye başvuru yapacak olan öğrencilerin en az A2 (Orta-altı) seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmasını istiyor. Bu öğrenciler Türkiye’de aldıkları hazırlık sınıflarını veya katıldıkları kurs belgeleriyle kanıtlayabildikleri gibi, İngiltere’de bulunan okulların gönderdikleri yeterlilik sınavlarını da yaparak İngilizce seviyelerini ispatlayabilirler.

Öğrenciler buradan sertifika veya hazırlık belgesi göstermiş iseler İngiltere’ye gittiklerinde okullar tarafında seviye tespit sınavına tabi tutuyorlar. Bu sınavlarda A2 seviyesinin altında İngilizce seviyesinde çıkan öğrencileri okulların UKBA’ya bildirme zorunluluğu mevcut ve bu tür öğrencileri bildirmeyen okullara UKBA tarafından cezai yaptırımlar uygulanır.

Vizelerin iptali söz konusu

Başlangıç seviyesi ile bir şekilde vize alan öğrenciler de İngiltere’ye vardıklarında okullarla sorunlar yaşanabiliyor, birçoğu UKBA’nın vizelerini iptal etme yaptırımıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Okullar UKBA ile sorun yaşamamak için son dönemde öğrencilerin İngilizce seviyeleri konusunda çok daha titiz davranmaya başladılar. Bazı okullar öğrencilerin sahip olduğu dil yeterlilik belgeleriyle yetinmemekte bu belgelere ilaveten kendi ön sınavlarını da yapıp öğrencinin seviyesinden emin olma yolunu tercih etmektedirler.

İngiltere vizesine başvurmak isteyen kişilerin bu konuda dikkat etmeleri, eğer İngilizceleri başlangıç seviyesinde ise İngiltere’de olumsuz olaylarla karşılaşmamak için Türkiye’de belli bir süre İngilizcelerini geliştirmeleri gerekiyor.

Konuyla alakalı daha detaylı bilgileri Atlas ofislerindeki danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Paylaş:
Yazdır