İş garantisi olan 50 meslek

Ilgili Medya

Bu konu ile ilgili bir medya bulunamadi

Ekonomik krizde birçok kişi işini kaybederken bazı mesleklerde çalışanlar iyi ücret ve olanaklarla çalışmayı sürdürdü. İşte 2010’da iş garantisi sağlayacak 50 meslek. 

Etkisi hala hissedilen ekonomik kriz geçtiğimiz yıl iş gücü piyasasını derinden etkiledi. Birçok kişi işsiz kalırken diğerleri maaş indirimleri, aşırı iş baskısı gibi sorunlarla baş etmek zorunda kaldı. Diğer yandan ABD’de U.S. News & World Report’un ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre yaptığı araştırma bazı mesleklerin krizden neredeyse hiç etkilenmediğini gösteriyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya'’nın gündeme getirdiği araştırma 2010’da saltanatını sürdürecek en iyi 50 işi de belirlemiş. 

Son iki yıldır dünyada süregelen ekonomik krizde birçok kişi iş kaybederken, maaş düşüşü yaşarken ya da maaş artışı alamazken mezun olacak öğrenciler de iş bulma umutlarını rafa kaldırdı. Ancak U.S. News & World Report araştırmasının belirlediği sektör ve mesleklerde çalışanlar iyi ücret ve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdü. ABD’de son ekonomik krizde 15.4 milyon kişi işsiz kalırken bu mesleklerde çalışanlar arasında olumlu hava devam etti. Bu işlerin ekonomik durgunluk ve krizlerde çalışanlara güvenli ve emin liman oluşturduğu belirtilen raporda “İşsiz kalanlar, işsizler veya yeni mezunlar aşağıdaki işler konusunda kendilerini yetiştirirlerse uzun vadede iş bulma şanslarını artırabilirler” deniyor. 
Ücret ve diğer olanakları da iyi olan bu işler beş sektöre ayrılıyor. İşte o rapora göre 2010’da iş garantisi sağlayacak 50 meslek. 

Bilim ve teknoloji: 
Teknoloji tüketicilerin günlük yaşamlarının her alanında kritik rol oynuyor. Bilgisayar yazılım mühendisleri insanların hayatını kolaylaştırırken sistem analistleri şirketlerin teknoloji verimliliğini artırma yolunda çalışmalar yapıyor.
Günümüzde çevre ve tıp bilimleri bilgi teknolojileri ile birçok alanda kesişerek hızla gelişen yeni kariyer alanları oluşturuyor. Mühendislik bilimlerini insan vücudu ve tıbbi bakım problemlerine uygulayan biomedikal mühendisler, dünyadaki su ve havayı çok kompleks teknolojiler kullanarak izleyen meteorolojistler ve hidrojeolojistler gibi… İşte bilim ve teknoloji alanında popüler olacak meslekler: 

- Bilgisayar yazılım mühendisliği 
- Bilgisayar sistem analistliği 
- Bilgisayar ağ/şebeke mimarlığı 
- Biyomedikal mühendisliği 
- Çevre bilim teknisyenliği 
- Hidrojeolojist 
- Çevre mühendislik teknisyenliği 
- İnşaat mühendisliği 
- Meteorolojistler 

Sağlık hizmetleri: 
Sağlık hizmetlerindeki büyüme oldukça hızlı. Dünya nüfusunun her yıl milyonlarca artması sağlık hizmetlerine talebi daha da artıracak. Bu yüzden de sağlık hizmetleri sektöründe önemli inovasyonlar yapılacak. Sağlık hizmetlerine erişimin yaygınlaşması ve bu hizmetlerin satın alınabilir konuma gelmesi özellikle daha az/ucuz eğitim gerektiren teknisyenlik tarafında önemli gelişme sağlayacak. Doktor asistanlığı, fizyoterapist asistanlığı, röntgen teknisyenliği gibi… Öne çıkacak meslekler ise şöyle: 
- Röntgen teknisyenliği 
- Veterinerlik 
- Laboratuvar teknisyenliği 
- Fizyoterapist 
- İş terapistliği 
- Hemşirelik 
- Doktor asistanlığı/hasta bakıcılığı 
- Optometrist 
- Fiziksel terapi asistanlığı 
- Diş hijyenciliği 
- Okul psikoloğu 

Eğitim ve sosyal hizmet sektörü:
Çalışırken okumak isteyenler tıp ve halk sağlığı gibi sosyal hizmetler alanında kariyer yapmayı tercih edebilir. Sekreterlik, toplum hizmetleri, toplumu yönlendirme hizmetlerinde de çalışılabilir. Eğitim sektöründe okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve lise düzeyinde özel eğitim/özürlü eğitimi öğretmelerine duyulan ihtiyaç artarak devam edecek. Bu sektörde ekmek kapısı olmaya devam edecek meslekler ise şöyle: 
- İtfaiyecilik 
- Medyatörlük 
- Sekreterlik 
- Şehir plancısı 
- Özel eğitim öğretmenliği 
- Adliye çalışanı 
- Halk sağlığı çalışanı 
- Acil yardım uzmanlığı 
- Evlilik ve aile terapistleri 

İş ve finans: 
Tüketiciler emeklilikleri için, şirketlerse yatırım analizleri için mali tavsiyelere ihtiyaç duyar. Bu anlamda kişisel ve kurumsal finans analistleri için gelecek parlak görünüyor. Krizlere rağmen kredi sağlayan kuruluşlara da çok iş düşecek. İş dünyası, iş geliştirme ve girişimcilik eğitimi olan uzmanlara daha çok ihtiyaç duyacak. Şirketler toplum imajını artırmak için daha fazla halkla ilişkiler uzmanı istihdam edecek. Öne çıkan meslekler şunlar olacak: 
- Sigorta uzmanı 
- Eğitim uzmanları 
- Finansal danışmanlık 
- Finansal analistler 
- Pazar araştırma analisti 
- Muhasebecilik 
- Borç verme uzmanlığı 
- Halkla ilişkiler uzmanlığı 
- Maliyet hesaplayıcılığı 
- Toplantı planlayıcılığı 
- Lojistik uzmanlığı

Yaratıcı sektörler ve hizmet sektörü: 
Masa başı işler herkese uygun olmayabilir. Bazı şanslı kişiler bir ofise tıkılıp tüm günü masa başında geçirmek zorunda kalmıyor. Yaratıcı kişiler için aşağıdaki işlerden ekmek yemek mümkün: 
- Ticari pilotluk 
- Teknik yazarlık 
- Cenaze direktörlüğü 
- Güvenlik sistemleri kuruculuğu 
- Peyzaj mimarlığı 
- Tesisatçılık 
- Film ve video editörlüğü
- Multimedya uzmanlığı 
- Oyun yöneticiliği 
- Kayyumluk

 


Bu yazı 2014-07-04 09:43:03 tarihinde güncellenmiştir

Bu kategorideki diğer yazılarımız :