Okul Bilgisi

Mezunlarinin yüzde 98’iise yerlesen üniversite

Johnson & Wales University, ögrencilerine sagladigi staj imkanlari, en az 15 yil profesyonel yasam deneyimine sahip akademik kadrosu, is yasaminin gereklerine göre yeniledigi programlari ve mezunlarinin yüzde 98’ini ise yerlestirmesiyle “Kariyer Üniversitesi” unvanini tasiyor. Üniversitenin Türkiye Sorumlusu Irmak Çagdas Otraç anlatti.

Johnson & Wales University, ögrencilerine sagladigi staj imkanlari, en az 15 yil profesyonel yasam deneyimine sahip akademik kadrosu, is yasaminin gereklerine göre yeniledigi programlari ve mezunlarinin yüzde 98’ini ise yerlestirmesiyle “Kariyer Üniversitesi” unvanini tasiyor. Üniversitenin Türkiye Sorumlusu Irmak Çagdas Otraç anlatti.

 

Üniversitenizin sitesindeki slogani "Kariyer Üniversitesi". Neden?

Üniversite yillardir endüstriden büyük isimlerle güçlü iliskiler kurarak ögrencilerine sinif içi egitim yaninda staj ve isbirligi imkanlari sunuyor. Mezuniyet sonrasi ögrencileri ise yerlestirme oranimiz çok yüksek (yüzde 98), hatta Kariyer Egitimi veren en iyi 18 üniversiteden biri olarak gösteriliyoruz. Bu nedenle America’s Career University® unvanina layik görüldük.

 

Mezunlarinizin ise yerlesmesini nasil sagliyorsunuz?

Her yil kampus dahilinde düzenlenen kariyer fuarina 275 ten fazla firma katiliyor ve son sinif ögrencileri ile görüsme yapiyor.  Bu tip sosyal ag kurma olanaklari ve J&W nun endüstri ortaklari ile olan iliskileri  mezunlar için çok büyük avantajlar sagliyor. Üniversitemiz, degisen is ortamina ayak uydurabilmek için için endüstri ortaklarindan aldigi geri bildirim dogrultusunda her 2 yilda bir ders programini yeniliyor. Fakülte kadrosu alanlarinda en az 15 yil profesyonel olarak çalismis kisilerle destekleniyor. Yabanci ögrenciler için kampus dahilinde herkese is olanagi saglanmaya çalisiliyor.

 

Üniversitenizle ilgili genel bilgiler neler?

J&W 1914 de Providence, RI da kuruldu. Bugün ABD’de 4 farkli kampuse ve 1,000’i yabanci toplam 16,000’den fazla ögrenciye sahip.

 

Üniversitenizin uzmani oldugu, özellikle iddiali oldugu alanlar neler?

Üniversitemiz isletme, teknoloji ve turizm alanlarinda egitim veriyor. Ilk 10’da yer aldigi alan Turizm Isletmeciligi. Amerika’da akademik siralamada Turizm Isletmeciligi veren üniversiteler arasinda 6’nci sirada yer aliyor. Kampus büyüklügü bakimindan (kampus dahilindeki Amerikan Express seyahat acentesi, Radisson Oteli, J&W Inn Oteli ile) dünyanin en büyük Turizm Otelcilik Üniversitesi. Culinary alaninda derece vermeye baslayan ilk üniversite (1970 lerde) J&W dir. Akademik siralamada da dünyanin en iyi 2 programindan birine sahibiz. 

 

Uluslararasi ögrenciler için sagladiginiz hizmet ve imkanlar neler?

Uluslararasi ögrenciler ilk geldiklerinde havaalaninda karsilanip iki gece otelimizde ücretsiz agirlanirlar. Yurtta kalacak olanlar yurtlara, ev isteyenler kampus disindaki evlere yerlestirilirler. Ev bulma, ev arkadasi bulma, dogalgaz, elektrik, telefon baglama islemlerini de ücretsiz hallediyoruz. Ögrenciye bankada hesap açiyor, alisverise birlikte çikiyoruz. Ögrencilere tam gün ücretsiz oryantasyon veriyor, kampus dahilindeki islere nasil basvuracaklarini anlatiyoruz. Her ögrencinin bir akademik, bir kariyer danismani oluyor. Learning Center ögrencilerin takildiklari, zorlandiklari alanlarda ücretsiz özel ders veriyor.

 

Ingilizce hazirlik programlariniz var mi?

Hazirlik programi okuma, yazma, konusma ve dinleme olmak üzere 4 ana alana ayriliyor. Siniflar 18-20 kisilik. 

 

Kampus yerlesimini ve kampus imkanlarini anlatir misiniz?

Kampusler ve özellikleri söyle:  

- Providence, Rhode Island

ABD nin yasanacak en güzel sehirlerinden seçilen Providence, 12 üniversitei ile tam bir ögrenci sehri. Sehirde her türlü kültürel ve sportif aktivite mevcut. Providence, araba ile Boston a 45 dakika, New York a 3 saat uzaklikta.

 - North Miami, Florida

Özellikle Turizm Isletmeciligi okuyacak ögrenciler için sinirsiz olanak sunan Miami dünyanin sayili turizm cennetlerinden biri.

- Denver, Colorado

Amerika’nin en hizli gelisen sehirlerinden biri olan Denver hem spor faaliyetleri hem de kültürel faaliyetleri bakimindan ögrencilere büyük ayricaliklar sunuyor.  Çok Türk ögrencinin olmadigi bir sehirde okumak isterseniz Denver sizin için ilk seçenek olmali.

- Charlotte, North Carolina

ABD’deki Fortune 500 firmalarinin yüzde 80’inin bu sehirde bulundugu düsünülürse staj ve mezuniyet sonrasi çalisma olanaklari bakimindan Charlotte çok cazip.

 

Üniversitenizin genel kabul sartlari neler? Üniversitenizde egitim almak isteyen ögrenciler basvurularini ne zaman göndermeli?

Eylül döneminde üniversiteye baslamak isteyen ögrencilere mart sonu basvurmus olmalarini tavsiye ediyoruz. Türkiye’de vize islemleri uzun sürmedigi için daha geç gelen basvurular da isleme aliniyor. Lise ögrencilerinin diplomalarinda en az 2.7 not ortalamasi görmemiz gerekiyor.  Üniversiteden transfer olacak ögrencilerin de hem lise diplomalarinin en az 2.7, hem de üniversite notlarinin en az 2 olmasi sart. 3.62 ve üzeri not ortalamasi gösteren ögrencilere 2,000 dolardan baslayan ve 5,000 dolara varan her yil yenilenen burslar veriliyor. Ingilizce yeterlilik için TOEFL ibt’den 80 ya da IELTS’ten 6.5 isteniyor. Yeterli Ingilizcesi olmayan ögrencilere Providence kampusumuzde Ingilizce hazirlik veriliyor.

 

Uluslararasi ögrencilere yönelik burs imkanlariniz neler?

B ve üzeri not ortalamasi saglamis ögrencilere 2,000 dolardan baslayan 5,000 dolara varan her yil yenilenen burslar veriliyor.

Web Sitesi

Adres

Johnson & Wales University 8 Abbott Park Place Providence, RI 02903

Telefon

1-401-598-1000