Okul Bilgisi

Sanat sehrinde bir üniversite “Cleveland State”

Amerika’nin Ohio bölgesinde bir sanat ºehridir Cleveland ve bu ºehirde yer alan prestijli üniversitelerden Cleveland State Üniversitesi yetkilisi Sayin Regina Motiejunas ile görüºtük ve üniversite hakkinda detayli bilgiler ögrendik

Amerika’nin Ohio bölgesinde bir sanat ºehridir Cleveland ve bu ºehirde yer alan prestijli üniversitelerden Cleveland State Üniversitesi yetkilisi Sayin Regina Motiejunas ile görüºtük ve  üniversite hakkinda detayli bilgiler ögrendik.

 

Bize okulunuzdan bahseder misiniz?

 

1964, yilinda kurulan Cleveland State University (CSU) Cleveland, Ohio merkezde Erie nehrinin kenarinda yer almaktadir. 

Cleveland State University içerisinde 6 fakülte bulunmaktadir. Bunlar; Fen edebiyat & Sosyal bilimler, Bilim, Egitim & Sosyal Servis, Iºletme, ªehir sorunlari ve Mühendislik. 

Bu fakültelerde toplam 70 lisans,36 mastir ve 11 doktora programi sunmaktayiz.

Okulumuz fulltime ögrencilerinin %98 i bölümlerinin en iyileri arasindan seçilmektedir.

 

Toplam ögrenci içerisindeki yabanci ögrenci oraniniz nedir?

 

CSU bünyesinde ºu an 16,000 ögrenci yer almaktadir. Bunlardan 800 ü, 88 farkli ülkeden gelmektedir. 

 

Yabanci ögrencilere sundugunuz imkanlar nelerdir?

 

Yabanci ögrenciler okul içerisinde gerek kiºisel gerekse akademik geliºim için birçok imkana sahiptir. Yabanci ögrencilere hizmet veren’ The Center for International Services and Programs (CISP)’ bünyesindeki çaliºanlar yabanci ögrencilerin ihtiyaçlarini anlama ve cevap verme amaciyla her türlü donanima sahiptirler. 

 

Yabanci ögrencilerin Ingilizce egitimi alabilecegi dil enstitünüz var mi?

 

Bu tarz programlarimiz var ve bunlar aslinda birçok seçenek sunuyorlar. Lisans düzeyi ve yüksek lisans düzeyindeki ögrenciler için farkli dizayn edilmiº yogun Ingilizce programlarimiz mevcut. Hatta akademik egitimleri devam ederken destek olabilecek programlarimiz dahi mevcut. Dil enstitümüz akademik programlara baºvuracak fakat yeterli Ingilizce düzeyini gösteren sinava ( TOEFL, IELTS gibi) girmemiº ögrenciler için de iyi bir seçenek olmaktadir.

 

Okulun bulundugu bölgeden bahseder misiniz?

 

Cleveland, sanat yönü ile taninan bir ºehirdir. Tiyatrolari, operasi, orkestrasi, müzeleri, filmleri ve daha fazlasi ile dopdoludur. Ayni zamanda spor takimlari ile de ünlüdür, beseball, hokey, futbol ve basketbol takimlari oldukça baºarilidir. Erie nehir etrafina bulunan parklar bisiklet, hiking, balik tutmak ve yelken sporlari gibi birçok alternatif için idealdir.

Cleveland ayrica çok cana yakin bir ºehirdir. 117 farkli etnik grubu bünyesinde barindiran tarihi ºehirde her yil piknikler, festivalle ve sergiler düzenlenmekte, farkli milletten birçok grup bir araya gelmektedir. Rock müzik tarihindeki yerimizde guru duyar ve bunun devami niteliginde her yil canli konserler düzenleriz. Rock&Roll müzesi ºehrimizde yer almaktadir.

Cleveland ayni zamanda çok ekonomik bir ºehirdir ve 2006 yilinda Tripadviser.com sitesinde en uygun tatil yerleri içerisinde ilk 10 da yer almiºtir.

 

Kampus olanaklarinizdan bahseder misiniz?

 

CSU dinamik kentsel bir kampüse sahiptir. 85 dönüm arazi içinde yer alan okul, egitim, araºtirma, konaklama ve rekreasyon amaciyla kullanilan farkli 40 binadan oluºmaktadir. Okul içerisinde 100 den fazla ögrenci organizasyonu bulunmaktadir. Bunlar akademik, sosyal, profesyonel veya spor alaninda faaliyet gösteren çeºitli kulüplerdir. Kampus içerisinde yer alan yurdumuz da hem Amerikali hem yabanci ögrencileri barindirmaktadir.

.

Burs olanaklariniz nelerdir?

Okulumuzda gerek egitimi devam eden gerekse yeni kayit yaptiracak lisans ögrencilerine tam egitim burslari mevcuttur.

Kriterleri: 75  lisans ögrencisine verilecek baºari bursudur. SAT 1950 veya okuduklari lisede %10 lük derecesi olanlara verilecektir.  .
Burs adedi: 75 ögrenci
Burs biçimi: Full egitim bursu ve egitim meteryalleri.
Devamlilik: 3,5 ve üzeri ortalama devam ettirildigi sürece devam etmektedir.
 

En popüler programlariniz hangileridir ?

Lisans: Iletiºim,Uluslar arasi Iºletme,Müzik,Film ve Dijital Medya ( Ohio’da tek),bilgisayar mühendisligi,Makine mühendisligi,Spor Yönetimi, Biomedikal teknoloji

 

Yükseklisans: Iºletme, Elektrik mühendisligi, Yazilim mühendisligi, Kamu Yönetimi,Saglik Bilimleri,Kimya, Bioloji, Spor Yönetimi

 

CSU en güçlü oldugu alan hangisidir?

 

Hem lisans yükseklisans programlarinda en güçlü oldugumuz alanlar Iºletme ve mühandislik fakültelerimizdir.

 

Giriº koºullarinizdan bahseder misiniz ve ne zaman baºvuru yapilmalidir?

 

- TOEFL ; minimum 65  veya IELTS; 6.0

- Lisans baºvurularinda burs için baºvurmadigi sürece ögrencilerin SAT sinav skoru sunmasi gerekmemektedir. Fakat master baºvurularinda programa göre degiºebilen GRE veya GMAT istenmektedir.

- Transkripts

- 2 akademik referans

- Finansal yeterlilik belgesi

 

Güz dönemi için en geç 15 Mayis’a kadar baºvurunun gönderilmiº olmasi gerekir. Bahar dönemi için de 1 Kasim’i geçirmemek gerekir.

 

Yabanci ögrenciler için egitim ve yaºam giderleri nelerdir?

 

Lisans ögrencileri;

 

Egitim: 10000-15000 USD arasi

Konaklama: 3200-5000 USD arasi

Kitap ve materyaller: 1000 USD

Saglik sigortasi: 1158 USD

Ulaºim: 250 USD

Kiºisel harcamalar: 1800 USD

 

 

Yüksek lisans ögrencileri;

 

Egitim: 13500 USD arasi

Konaklama: 3200-5000 USD arasi

Kitap ve materyaller: 1000 USD

Saglik sigortasi: 1158 USD

Ulaºim: 250 USD

Kiºisel harcamalar: 1800 USD

 

 

Üniversite ve programlar hakkinda detayli bilgi için daniºmanimiz Sevilay Arisoy ile görüºebilirsiniz; sevilay@atlasedu.com

Web Sitesi

Adres

Cleveland State University 2121 Euclid Avenue Cleveland, OH 44115-2214

Telefon

216.687.2000