Okul Bilgisi

Yenilikçi Üniversite San Diego State

San Diego State Üniversitesi 111 yil önce yüksekokul olarak, ilkokul ögretmenlerine egitim vermek üzere kuruldu. 1970?lerin basinda üniversiteye dönüsen üniversite, yenilikçiligiyle taniniyor ve ulusal arastirma konusunda birinci kabul ediliyor. Gelirini son bes yilda yüzde 65 artiran bu egitim kurumunu, San Diego State Üniversitesi Sürekli Egitim Merkezi?nden Patrick Colabucci anlatti.

Üniversitenizin geçmisi hakkinda bilgi verebilir misiniz?

San Diego State Üniversitesi 13 Mart 1897’de San Diego Normal School adiyla, ilkokul ögretmenlerine egitim vermek amaciyla kuruldu. 1960’da o zaman yeni kurulan California State College sistemine, simdiki adiyla California State University sistemine dahil oldu. 1970’lerin baslarinda kanunlarla college statüsünden çikip San Diego State University adini aldi.

 

Yenilikçi arastirmalariyla yükselerek taninan San Diego State, prestijli Doktora/Research University-Intevsive unvanini kazanmistir. Bu unvan, Carnegie Vakfi tarafindan ulusal arastirma ve nakil üniversiteleri arasinda % 6.7’yle birinci kabul edilmistir. 2001-2002 mali yilinda SDSU okul ögretim kadrosu bagislardan ve kontratlardan program yönetimleri ve arastirmalar ve tanitimlardan 140.4 milyon dolar elde etmis bunun sonucu olarak gelirini son bes yilda % 65 yükselmistir.

 

Kaç lisans ve lisansüstü ögrenciniz var, uluslararasi ögrencilerin orani nedir?

695 lisans, 1012 lisansüstü ögrencisi olmak üzere toplam 1707 ögrencimiz bulunmaktadir. Yurtdisindan gelen ögrenciler bu sayinin % 5’ini olusturmaktadir.

 

Uluslararasi ögrencilere ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

The International Student Center (ISC) uluslararasi ögrencilerin SDSU ile iletisimlerinde bir köprü vazifesi görmektedir. Bunlarin basinda üniversite basvurularinda yardim, göçmenlik konusunda danismanlik, kültür çatismalari konusunda yardim, is danismanligi, özel etkinlikler ve daha fazlasi gelmektedir. ISC yeni gelecek olan lisans ögrencilerine burs imkanlari sunmaktadir. Detaylari ve basvuru formlarini web sitesinde bulabilirsiniz. Kampus içinde yer alan American Language Institute (ALI) dünyaca ünlü üniversite –merkezli ESL programlarindan biridir. Advanced seviyedeki ALI ögrencileri için SDSU master programlarina basvurularinda Toefl skoru sorulmamaktadir.

 

Uluslararasi ögrenciler için Ingilizce kurslariniz mevcut mu?

Evet. Ingilizce dil kurslari ALI merkezinde verilmektedir. Daha önce de belirttigim gibi ALI SDSU merkez kampusünde yer almaktadir.

 

Bize biraz da üniversitenin bulundugu San Diego sehrinden bahsedebilir misiniz?

San Diego California’nin ikinci büyük sehri. Kültürel, bilimsel ve egitimsel bir merkez olarak öne çikmaktadir. Ülkenin güneybati ucunda yer alan ve Pasifik Okyanusu’na ve Meksika’ya komsu olan sehir çok farkli kültürel ve sosyal aktiviteye ev sahipligi yapmaktadir. Mükemmele yakin iklimiyle, 70 mil uzunlugundaki kiyi seridiyle ve eglence dolu kumsal aktiviteleriyle taninan San Diego ayni zamanda gelismekte olan akademik ve hi-tech merkezleriyle global olarak da taninmaktadir. Cografi yapisi ve de muhtelif bölgesel popülasyonlar bölgeyi uluslararasi bir göbege çevirmektedir

 

 

 

Kampus yerlesiminden ve ögrencilere sundugu olanaklardan bahseder misiniz?

Kampus sahile 17 km sahil boyunca ve sehir merkezinde yer almaktadir. San Diego toplu tasima araçlari, ögrencilerin sehir merkezindeki kampusten  Meksika sinirina kadar seyahat etmelerini saglamaktadir.SDSU nün kentsel kozmopolit kampusü Güney California nin saglilikli farkini ve de kendine has yerlesimiyle Latin America’ya ve de Pasifik Kiyilarina açilan bir kapiyi yansitmaktadir. Ögrenciler NCAA sporlariyla, müsabaka sporlariyla, 200 e yakin klüp veya organizasyona, kamu servisi projesini yönetebilir, ögrenci birligi yönetiminde çalisabilir veya okul gazetesi için yazabilir, ögrenciler sinif disinda üniversite deneyimlerini dolduracak bir ugras mutlaka bulacaklardir. Bunlarin yani sira kampus ögrencilere bir çok dinlenme tesisi sunmaktadir. Bunlarin içinde 7.000m2 fitness salonu (agirlik çalisma odasi,fitness salonu, aerobik siniflari ve kaya tirmanma duvari), ve 50mt yüzme havuzu, eglence havuzlari ve hydro-treapy kaplicalriyla Aztex Aquaplex yine ögrencileri kampuste bekleyen diger olanaklardir.

 

 

 

Burs imkanlarindan bahseder misiniz?

International Student Service lisans ögrencilerine 1000 $ burs sunmaktadir. Master ögrencileri kendi ilgili departmanlariyla iletisime geçerek bilgi alabilirler. Lisans ve lisansüstü ögrencileri detaylari www.sdsu.edu/intlfinance web sitesinde bulabilirler.

 

En fazla tercih edilen akademik programlariniz hangileri?

Business Administration, Computer Science, Electrical engineering, International Business, Accountancy, Biology.

 

Üniversitenizin en iddiali oldugu bölümler hangileri?

Institute of Higher Education at Sangai Jiao Tong University tarafindan yayinlanan Academic Ranking of World Universities arastirmasinda ABD ulusal siralamasinda SDSU 130’uncu sirada yer almakta ve de ilk % 5’lik dilimde bulunmaktadir. International Business lisans programi US News 2008 rehberinde 15’inci sirada yer almaktadir. Ayrica 2007 Nisan ayinda yine US News tarafindan en iyi lisansüstü programlari içinde 27’nci sirayi elde etti. SDSU 2 yil üst üste, Faculty Scholarly Productivity Index- Academic Analytics, göre 14 veya biraz daha fazla Prof. Dr. programlari arasinda “en üretici arastirma üniversitesi” siralamasinda 1’inci oldu.

SDSU Carnegie Foundation’i tarafindan yüksek arastirma aktiviteleriyle “Arastirma Üniversitesi” unvanini aldi. Bizimle ayni kategoride George Washington University, Syracuse University, Texas Tech University ve University of Oregon yer almaktadir.

 

SDSU ye bagli olan American Language Institute dünyanin en büyük üniversite-merkezli Ingilizce egitim merkezlerinden biridir. SDSU California’nin 5’inci en büyük üniversitesidir. San Diego’da yasan her 7 yetiskinden biri SDSU üniversite derecesine sahiptir.

 

 

 

SDSU’ya giris kosullari neler?

Ingilizce yeterlilik kosullari lisans ve lisansüstü ögrenciler için ayni.

TOEFL 550 paper/ 213 computer/ 80 iBT

IELTS 6.5

ALI den 106 seviyesiyle birlikte Ingilizce yeterliliginin oldugunu öneren bir ögretmen referans mektubu.

Lisans basvurusu yapacak ögrenciler için 4.0 üzerinden 3.0 not ortalamasi gerekmektedir. SAT skoru istenmektedir. Transfer ögrenciler için 60 transfer edilebilir akademik kredi almis olma sarti aranmaktadir.

Lisansüstü ögrencileri için gidecekleri bölüme göre GRE veya GMAT sinavlari istenmektedir.

Ögrenciler daha fazla detay için www.sdsu.edu/international linkine tiklayabilirler.

 

Basvurular için en iyi zaman nedir?

ALI Ingilizce egitimi için yil boyunca ögrenci kabul etmektedir. Lisans programlari için Güz yariyili basvurulari 1 Ekim-1 Mayis arasinda kabul edilmektedir. Ögrenciler her zaman için erken basvuru yapmasinda fayda vardir. Lisans programlari için son basvuru tarihleri departmanlarca açiklanmaktadir. Basvuru kosullari, direktifler ve basvuru formlari www.sdsu.edu/international adresinde bulunabilir.

 

Türk ögrencilere ne tavsiye edersiniz?

Pre-MBA programimiz her geçen gün daha da basarili hale gelmekte. Ögrencilerin SDSU’ya MBA basvurularinda veya diger Amerikan üniversitelerine basvurularda yardimci olmaktadirlar. (www.americanlanguage.com/pre_mba) Bunun yani sira Türk ögrencilerin kendi uzmanlik alanlariyla alakali sertifika edinme sürecinde Semester @SDSU onlara bir yol olabilir. (www.americanlanguage.com/semester_sdsu)

Web Sitesi

Adres

5500 Campanile DriveSan Diego, Ca 92182

Telefon

619-594-5200