Okul Bilgisi

Avustralya?nin çok kampuslu üniversitesi

Avustralya?da bulunan James Cook Üniversitesi, Queensland eyaletinin en eski ikinci üniversitesi. 4.000?i 100 farkli ülkeden gelen toplam 16.000 ögrencisi olan çok kampuslu üniversite, yabanci ögrenciler için vakitlerinin büyük kismini kampusta geçirebilmelerini saglayacak birçok destek hizmeti sunuyor.

Avustralya’da bulunan James Cook Üniversitesi, Queensland eyaletinin en eski ikinci üniversitesi. 4.000’i 100 farkli ülkeden gelen toplam 16.000 ögrencisi olan çok kampuslu üniversite, yabanci ögrenciler için vakitlerinin büyük kismini kampusta geçirebilmelerini saglayacak birçok destek hizmeti sunuyor. Derse yazilmaktan, konaklama bulmaya bazen de sadece konusacak birine ihtiyaç duyduklarinda ögrencilerin kampus içinde danisacaklari bir birim her zaman mevcut. James Cook Üniversitesi Direktörü Ailsa Lamont, üniversitenin sundugu imkanlari anlatti.

 

Bize kisaca okulunuzdan bahseder misiniz?

Avustralya’nin öncü okullarindan James Cook Üniversitesi Queensland eyaletinin en eski ikinci okuludur. Canli, çok kampuslu bir üniversite olup ana kampuslari tropikal Quensland sehirlerinden Townsville ve Cairns’de yer aliyor. Ayrica 2 modern sehir kampusu de Brisbane sehrinde ve Singapur’da bulunuyor. JCU aktivite anlaminda yerel Queensland eyaletine odakli olmakla birlikte uluslararasi etkisi oldukça yüksek. Özellikle saygin Shanghai Jiao Tong University prestij siralama sisteminde dünyanin en iyi 400 üniversitesi arasinda yer almis olmasi da bunun kanitidir.

Lisans ve yüksek lisans ögrenciler arasinda yabanci ögrenci oraniniz nedir?

Yüksek lisans ögrenci oranimiz: Yüzde 21

Lisans ögrenci oranimiz: Yüzde 79

Toplam 16.000 ögrencimizin yaklasik 4.000’i 100 farkli ülkeden gelen yabanci ögrencidir.

Yabanci ögrencilere sundugunuz hizmetler neler?

JCU yabanci ögrenciler için vakitlerinin büyük kismini kampusta geçirebilmelerini saglayacak birçok destek hizmeti sunuyor. Derse yazilmaktan, konaklama bulmaya bazen de sadece konusacak birine ihtiyaç duyduklarinda ögrencilerin kampus içinde danisacaklari bir birim her zaman mevcut. Okulda sunulan hizmetlere örnek olarak; ögrenme merkezi, ibadet merkezleri, psikolojik danismanlik, okul kulüpleri, mevcut ögrenci ve mezunlara kariyer ve is merkezi, bedensel özürlü ögrencilere destek, son teknoloji ile donatilmis siniflar, zengin ve Avustralya genelindeki en gelismis kaynaga sahip kütüphanesiyle, kafe restoranlar, ATM ve postane gibi ögrencilerin arayacaklari her seyi kampus içerisinde bulabilirler.

Akademik programlarin yanisira yabanci ögrenciler için dizayn edilmis Ingilizce programlariniz var mi?

Ana dili Ingilizce olmayan ögrenciler dil yeterliliklerini genelde TOEFL yada IELTS gibi sinavlara girerek kanitlamak durumundalar. Akademik yeterlilige ulasmis ancak Ingilizcesi yeterli olmayan ögrenciler için James Cook Üniversitesi paket kabul verebilmekte ve bu sayede ögrenciler akademik programlarina baslamadan ne kadar eksikleri olduguna bagli olarak belli sürelerde akademik Ingilizce egitimine tabii olurlar. (James Cook University- English Language Centre) Bu sayede verilecek vize, toplam egitim süresini kapsar ve Ingilizce egitiminin ardindan tekrar vize islemleriyle ugrasilmak zorunda kalinmaz.

Okulunuzun bulundugu sehirle ilgili bilgi verir misiniz?

JCU çok kampuslu bir okul oldugu için tüm lokasyonlari tek tek ele almak iyi olacaktir:

Townsville; gelisen bir sahil sehri ve limanidir. 170.000’lik nüfusuyla da tropikal Avustralya’nin en büyük sehridir. Konumu itibari ile günler genelde güneslidir ve gündüz hava sicakligi ortalamasi da 25°C-30°C arasindadir. Townsville bünyesindeki çesitli endüstri kollariyla gemicilik basta olmak üzere, ziraat, saglik hizmetleri, madencilik ve turizmdeki öncülügü ile kuzeydogu Avustralya’nin ana idari merkezidir. Ekonomisindeki çesitliligi ve hizli gelisimi sayesinde sehirde is olanaklari çoktur. Bu hem mezunlar için birçok firsati beraberinde getiriyor hem de diger taraftan egitimi esnasinda part-time islerde çalisip cep harçligini karsilayacak ögrenciler için avantaj oluyor. Burada yasayacak ögrenciler için spor, kültürel ve eglence çesitliligi bol bir sehirdir.

Cairns; Avustralya’nin en popüler turistik merkezlerinden biri. Her yil 2 milyonun üzerinde ziyaretçinin dogal güzellikleri görmeye geldigi ve sunulan aktivitelere katildigi bir sehir. Bu aktivitelerin basinda; mercan kayalarda dalis, yagmur ormanlari gezisi, nehir ve selaleleri, krater gölü, ulusal parklari, çevre köy ve kasabalari ve Port Douglas ile Mission Beach sahilleridir.

Cairns 140.000’lik nüfusu ve turizm, gemicilik ve ziraat gibi ana kollariyla kafeleri, restoranlari ve gece klupleriyle oldukça metropol bir sehirdir ve gene ayni sekilde bu sehre gelip is arayan ögrenciler için turizm, isletme gibi alanlarda birçok imkan mevcuttur.

Singapur; hem kosmopolit bir sehir, hem de sahip oldugu tarihi zenginlikleriyle ve gelenekleriyle sofistike bir havayi içinde barindirir. Asya’nin ortasinda yer alan ve evrensel egitim merkezi haline gelen Singapur’a gelen ögrenciler evrensel pazarin öncüsü konumundaki pazarlardan birinde bulunmanin avantajini yasarlar ve birçok firsat edinirler. Bu yönleriyle Singapur Asya’nin en iyi çalisma ve egitim alma sehridir.

Brisbane; Queensland eyaletinin baskentidir ve Avustralya genelinde 3. büyük ve en hizli büyüyen baskenttir. Nüfusu 1.8 milyondur. Astropikal iklimi, yasam tarzi, resimlenesi nehir bölgesi, modern alisveris ve kültür merkezleri ve eglence seçenekleriyle Avustralya’nin en yasanabilir sehirlerinden biridir. Birçok ziraat, madencilik ve arama sirketinin merkezi olmasindan ötürü ve bunun yanisira uluslararasi egitim, havacilik, uzay, yiyecek ve içecek ürünleri gibi ihraç endüstrisi ile Brisbane’in ekonomisi çesitlilik arzeder.

Brisbane yabanci ögrenciler için sicak ve yasanilasi bir sehirdir. Gece geç saatlere kadar açik kafeleri, yasam tarzi ve iliman iklimi ile ünlüdür. Brisbane ayni zamanda çok güvenli bir sehirdir, Brisbane sehir konseyinin her alandaki servisi ile (kolay ulasim, sicakkanli polisi, saglik ve destek hizmetleriyle) yabanci ögrenciler için yasamasi kolay bir sehir halini almistir. Ögrencilerin çogu haftasonlarini sörf yaparak ve ünlü Gold Coast Sunshine Coast sahilinde dinlenerek geçiriler. Brisbane ayni zamanda birçok ankette siklikla Avustralya baskentleri içinde yasamasi en ucuz olani seçiliyor. 

Bize kampus lokasyonu ve olanaklarinizdan da bahseder misiniz?

Townsville Kampusu: James Cook Üniversitesi’nin en büyük kampusu. 11.000’in üzerinde ögrenci barindiriyor ki bunlarin da yaklasik 1.400’ü yabanci ögrencidir. Sakin bir bölgede, 386 hektarlik, Avustralya’nin yerel bitki örtüsüne sahip, dogal yesillikler içinde, Ross nehrine yakin, oturum bölgesi olan Douglas’ta yer aliyor. Sehir merkezine 13 kilometre uzaklikta bulunuyor. Kampus içerisinde ögrenciler her çesit ihtiyaci karsilayacak süpermarket, kitapçi, kütüphane gibi yapilarin yani sira jimnastik salonu, yüzme havuzu, teniz sahalari, basketbol sahasi gibi spor yapabilecekleri alanlara ve konaklama danismanligi, psikolojik danismanlik, ögrenci kulüpleri ve kariyer hizmetleri alabilecek birimlere sahipler. Postane ve kuaför bile bulunuyor. Saglik merkezi de kampusun karsisinda.

Tüm kampus alani içinde 24 saat wireless internet ulasimi mevcut ve farkli kültürlerden 1.400 ögrenci kampus içindeki yurt ve diger konaklama seçeneklerinden ve ücretsiz park olanagindan faydalaniyor.

Cairns Kampusu: Dogal ortamdaki konumunun yani sira modern ve yenilikçi egitim olanaklarini sunuyor. Yagmur ormanlari ile kapli daglarin altinda yer alan kampus Smithfield Bölgesi’nde sehir merkezine yaklasik 15 kilometre uzaklikta ve popüler kuzey sahillerine yakin. Kampus içinden sehir merkezine ve çevre oturum bölgeleri ve alisveris merkezlerine otobüs ile rahatlikla ulasilabilir.

370’ü yabanci 3,500 ögrencisi için kampus son teknoloji egitim olanaklariyla donatildi. Bunlar içinde muazzam kütüphane ve bilgi teknolojileri binasi dikkat çekiyor. Ayni zamanda eyaletin en büyük bilim laboratuarlari, özel saglik ve bilim arastirma olanaklari da dikkat çekici. Kampusta, AU$ 30 milyon harcanarak disçilik egitim binasi insa edildi. Ögrenciler az mevcutlu siniflari ve sicak kampus ortamini seviyorlar. Kampus içinde yemekhane, kütüphanenin yaninda kafeler, kitapçi ve spor merkezleri bulunuyor. 2009’da açilan ögrenci hizmetleri merkezi ve hemen kampus karsisi yurtlariyla Cairns Kampusu ögrencilerin oldukça rahat bir ögrencilik geçirecegi her olanaga sahip.

Singapur Kampusu: Nisan 2003’de açildi ve James Cook Üniversitesi’nin ilk yurtdisi kampusudur. Bünyesinde 1.200 ögrenci egitim aliyor. JCUS Asya’da evinden uzak olmak istemeyen fakat kaliteli Avustralya egitimini almak isteyen ögrencilere yüksek standartlarda ana kampus standart ve kalitesinde egitim veriyor. Dersler genelde full time veya part time egitim kadrosu tarafindan verildigi gibi, bazi spesifik bölümler ve dersler için hocalarin haftasonu veya dönem boyunca Avustralya’dan getirtildigi de oluyor. Bulundugu konum itibari ile gerek özel gerek toplu ulasim araci ile kolaylikla ulasilabilir bir yerde. Halk kütüphanesi, yemek alanlari ve alisveris merkezleri okula yürüme mesafesi uzakliginda.

Brisbane Kampusu: Hem özel hem de toplu ulasimla rahatlikla ulasilabilecek sekilde kurulmus olan kampus, Brisbane kütüphanesine, kafelere, alisveris merkezlerine yürüme mesafesi uzakliginda yer aliyor.

Son teknoloji ile donatilmis modern, aradiginiz her seyi bulabileceginiz kampusta her yerde wireless internet kullanabilme olanagi mevcut. Mart, Temmuz ve Kasim dönemleri ile ögrencilerin, dilerlerse programlarini daha kisa bir sürede bitirme sanslari var ki bu da daha az yasam maliyeti getiriyor ve is hayatina da daha çabuk atilmalarini sagliyor.

Okulunuzdaki en popüler programlar hangileri?

Master programlari;

 • Master of Professional Accounting-Master of Business Administration
 • Master of Applied Science
 • Master of Information Technology-Master of Business Management
 • Master of Business Management
 • Master of Professional Accounting
 • Master of Tourism
 • Master of Tropical Veterinary Science
 • Master of Biomedical Sciences
 • Master of Public Health and Tropical Medicine

 

Lisans programlari;

 • Bachelor of Arts
 • Bachelor of Business
 • Bachelor of Engineering
 • Bachelor of Education
 • Bachelor of Nursing Science
 • Bachelor of Science
 • Bachelor of Social Work
 • Bachelor of Information Technology
 • Bachelor of New Media Arts
 • Bachelor of Marine Science

 

Okulunuzun en güçlü oldugu dallar hangileri?

JCU’nin en güçlü oldugu programlarin basinda tropikal çalismalar geliyor ki bunlar:

 • Marine Biology
 • Tropical Animal Science
 • Tropical Veterinary Science
 • Public Health and Tropical Medicine
 • Tropical Agriculture Science
 • Tropical Marine Ecology
 • Tropical Plant Sciences
 • Tropical Urban and Regional Planning

 

Okulunuza basvuru yapmak için en uygun zaman nedir?

Ilk sömestr için 1 Ocak, 2. sömestr içinse 1 Haziran son basvuru tarihi olmasina ragmen geç basvurular da yer kalmasi durumunda degerlendiriliyor.

Yabanci ögrenciler için egitim ve konaklama giderlerinden bahseder misiniz?

Egitim ücretleri ölümden bölüme degismekle birlikte bir aralik vermek gerekirse lisans programlarinda yillik 16 -21.000 AUD arasi, master programlarinda da 18-22.000 AUD arasidir.

JCU ögrencilere konaklama seçenegi olarak hem kampus içi hem de özel kiralanacak kampus disi konaklama bulma konusunda yardimci oluyor. Kampus disi seçenekler içinde daireler, ögrenci evleri, aile yani gibi seçenekler sunuyor. Konaklama departmani ayrica kiralama prosedürleri hakkinda da bilgi verebiliyor. Özellikle Townsville ve Carins kampuslarinda okul çevresinde birçok kaliteli kiralik ev bulma seçenegi ve bunun çok da cazip fiyatlarda olusu ögrenciler tarafindan talep görüyor.

Genel olarak bir sinir vermek gerekirse de kampus disi konaklamanin haftalik ücretleri sehirden sehre ve oda tipine bagli olarak degismekle birlikte 210-400 AUD arasindadir. Kampus için yurtlarda ise haftalik yemekli 230 AUD, yemeksiz 150 AUD’dir. (Ortak mutfak kullanimi mevcuttur.)

Web Sitesi

Adres

Townsville QLD 4811 AUSTRALIA

Telefon

+61 7 4781 5601

Faks

+61 7 4781 5988