Okul Bilgisi

Newcastle Üniversitesi Hakkinda

Tarihçe ve Repütasyon
Newcastle Üniversitesi Avustralya’nin en iyi arastirma kurumlarindan ve önde gelen uluslararasi üniversitelerinden biridir. Isletme, & Hukuk , Egitim & Sosyal Bilimler, Mühendislik & Insaat, Saglik, Fen & Bilgi Teknolojileri olusan bes fakültesi araciligiyla lisans ve yüksek lisans programlari sunar.

Bir devlet üniversitesi olarak 1965 yilinda kurulan Newcastle Universitesi Avustralya’nin en iyi 10 arastirma üniversitesi, mühendislik, teknoloji ve bilgisayar bilimlerinde dünyanin en iyi 100 üniversitesi arasinda kabul edilior. Newcastle üniversitesi ayrica Times Higher Education Supplement tarafindan dünyanin en iyi 266. Üniversitesi olarak gösterilmekte.

Newcastle Üniversitesinin  30,000 den fazla ögrencisi bulunmakta, Üniversitede  6700 uluslar arasi ögrenci egitim almakta.  Newcatle üniversitesi bünyesinde 880 akademisyen görev almakta, 84 lisans, 96 yüksek lisans programi sunulmakta

Kampüs ve Lokasyon
Sydney’in kuzeyine 2 saat mesafede, Avustralya’nin dogu sahilinde yer alan Newcastle, Nwe South Wales eyaletinin ikinci, Avustralya’nin ise altinci büyük sehridir. Sehir Avustralya’nin nefes kesici nüfuslu sehir Pasifik Okyanusu kiyisindan yer alan sehirde is merkezi ile plaj ve liman ayni bölgede bulunmaktadir. 500.000 nüfusli sehirde ticaret, saglik ve egitim endüstrileri oldukça canlidir. Newcastle rahat bir hayat tarzi, harika bir iklim ve düsük yasam maliyetleri sunmaktadir.

1965 yilinda kurulmus olan üniveriste 5 kampüste egitim vermektedir; Callaghan, City Precinct, Central Coast, Sydney CBD, Singapore

En büyük kampüsü Newcastle sehir merkezine 12 km mesafede olan Callaghan’da 125 hektarlik alana kurulmustur. Central Coast kampüsü ise Sydeny ve Newcastle sehirleri arasinda, ourimbah’da ulusal bir park alaniyla bitisik olarak 80 hektarlik bir alanda kuruludur. Üniversitenin müzük konservatuari ve Isletme Fakültesi Newcastle sehir merkezinde bulunmaktadir. New Castle Üniversitesinin ayrica Sydney sehir merkezinde de dil egitimi ve en çok talep alan master programlarini sundugu bir kampüsü bulunmaktadir.

Kampüste  her türlü spor tesisi, alisveris olanaklari, bankalar, postane, seyahat acentasi, saglik merkezi, Ögrencilerin egitimine destek amaçli rehberlik ve kariyer danismanligi hizmeti, ögrenci ve spor klüpleri, ögrenci yurtlari kafe ve restaurantlar ve eglence merkezleri mevcuttur.

Burs olanaklari
Uluslar arasi ögrenciler için sunulan burs olanaklari için asagidaki linki ziyaret edebilirsiniz http://www.newcastle.edu.au/students/international/our-programs/scholarships/

Çalisma Izni
Avustralya’da ögrencilerin egitim dönemlerinde part time , tatillerde full time çalisma izinleri vardir. Ögrencilerin ayrica üniversite yada 2 senelik master egitimleri sonrasinda Avustralya’da 18 aylik kalma ve full time çalisma izinleri de mevcuttur.

Uluslar arasi Ögrenciler Için Saglanan Olanaklar
1988 yilindan bu yana Üniversite Dil Egitim Merkezi Ingilizce düzeyleri üniversite egitimi için yeterli, olmayan uluslar arasi ögrencilere dil egitim programlari sunmaktadir. Ayni zamanda resmi IELTS test merkezi olan merkezin sundugu bütün kurslar akreditedir.

  • Üniversite saglik hizmetleri
  • Üniversite danismanlik hizmetleri
  • Üniversite birlikleri
  • Arastirma merkezleri ve kütüphaneler
  • Konaklama hizmetleri
  • Spor tesisleri (kriket, rugby, futbol, baseball, okçuluk, frisbee sahalari, 6 kortluk squash merkezi, 8 kortluk tenis merkezi, yüzme havuzu, agirlik çalisma alanlari)
  • Tiyatro

Havaalanindan karsilama, varis oryantasyonu uluslar arasi ögrencilere sunulan hizmetler arasinda. Ayrica kampüste Uluslar arasi ögrenci danismanlari da bulunmaktadir.

Ululararasi ögrenciler için Akademik egitim esnasinda ve öncesinde birçok Ingilizce kursu mevcuttur. Ingilizce kurslari, üniversite ve master programlariyla beraber paket halinde alinabilirler. Ingilizce Programlari ile ilgili detaylar ve tarihler için asagidaki  siteyi ziyaret edebilirsiniz  http://www.newcastle.edu.au/students/english-language/language-centre/elicos/

Basvurular ve Kabul Kosullari
Her programa göre farkli kabul sartlari vardir. Türk ögrencilerin lisans programlarina kabulu için dört yillik lise mezunu olmalari , kendi ülkelerinde üniversite birinci sinifi okumus olmalari yada foundation egtimi almalari gerekmekte.  Master programi için ise üniversite mezunu mezun olmalari gerekmekte . Bunun disinda Ingilizce yeterliliklerini göstermek için IELTS sinavindan foundation programi için 5,5, lisans programlari için 6,0, master programlari için 6,5  almalari gerekli. Ingilizceleri yeterli olmayan ögrencilerin üniversite bünyesinde Ingilizce egitimi almalari da mümkün. Basvurularin Programlarin baslangicindan en az 6 ay önce yapilmasini tavsiye ediliyor. .Bazi programlarin basvuru tarihleri farkli olabiliyor. detayli bilgi için ;  http://www.newcastle.edu.au/students/international/our-programs/how-to-apply/

Fakülte ve Bölümler
Newcastle Universitesi bunyesinde yüzlerce birçok farkli program sunmaktadir. Bunlar arasinda Isletme, Mühendislik ve Tip en popüler olanlaridir.  Programlar ve kurs içerikleri hakkinda daha fazla bilgi için web sitesi ; http://www.newcastle.edu.au/students/future/

Isleme ve Hukuk Fakültesi:

Egitim ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Mühendislik ve Mimarlik Fakültesi

Saglik Fakültesi

Fen Bilimleri ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi

Üniversitenin Turkiye'deki temsilcisi ATLAS Bütün basvuru ve yerlestirme islemlerini ücretsiz olarak yurutmekte

Adres

University Drive Callaghan NSW 2308 Australia

Telefon

+61 2 4921 5000

Faks

+61 2 4985 4200