Okul Bilgisi

Dünyanin 37.Üniversitesi

Times?a göre 2008 yilinda dünyanin 37.üniversitesi olan Sydney üniversitesi ile görüstük. Dergimizin bu ayki haberler bölümünde de duyurdugumuz gibi artik Sydney Üniversitesi?nin Türkiye?de tek temsilcisiyiz

Times’a göre 2008 yilinda dünyanin 37.üniversitesi olan Sydney üniversitesi ile görüstük. Dergimizin bu ayki haberler bölümünde de duyurdugumuz gibi artik Sydney Üniversitesi’nin Türkiye’de tek temsilcisiyiz. Avustralyanin ilk üniversitesi özelligini de tasiyan Sydney Üniversitesi’nin Uluslararasi Pazarlama Müdürü Charles Tyler ile görüstük ve üniversite hakkinda merak ettiginiz birçok soruya bakin ne yanitlar aldik.

 

 

 • Bize kisaca okulunuzdan bahseder misiniz?

 

 

1850’de kurulan Sydney Üniversitesi Avustralya’nin ilk üniversitesi ve arastirma enstitüsüdür. Okulumuzun uluslar arasi taninirligi ve sayginligi oldukça fazladir ve daha çok arastirma agirlikli bir okuldur. Uluslar arasi veriler de okul sayginligini kanitlarcasina Sydney Üniversitesini dünyanin en iyi Üniversiteleri arasinda yer almaktadir. 2008 yilinda Times siralamasinda dünyanin en iyi 37. okulu seçildi ve Avustralya’nin en iyi 8 okulu olarak tabir edilen ‘Group of Eight’ yer almaktadir.

Prestijli bir birlik olan ‘Association of Pacific Rim Universities ‘( Pasifik kiyisina dahil Üniversiteler birligi ) Avustralya’dan kayitli 3 okulundan biridir.

Okulumuzdaki akademik ve egitim kaynaklarimiz çok gelismistir ve Avustralya’nin en büyük üniversite kütüphanesine, bilgisayar ve arastirma olanaklarina sahiptir.

 

 

 • Lisans ve yüksek lisans ögrenci sayiniz ve bunun içerisindeki yabanci ögrenci orani nedir?

 

 

46,054 toplam ögrenci

15,349 Yüksek lisans ögrencisi

30,705 Lisans ögrencisi

Bunlar içerisinde;

9,917 uluslararasi ögrenci  (%21.5)

 

 

 • Yabanci ögrencilere ne gibi hizmetler sunmaktasiniz?

 

 

Yabanci ögrencilerin egitime adapte olabilmeleri ve egitim esnasinda karsilasabilecekleri zorluklarda yardimci olabilmesi adina okulumuzda birçok alanda kayit asamasindan mezuniyete kadar-ve hatta mezuniyet sonrasinda sonrasinda ; çok genis çapli ögrenci destek merkezlerimiz bulunmaktadir. Bunlar içerisinde yabanci ögrenciler için dizayn edilen bilimsel hazirlik programi ( foundation),Ingilizce egitim programlari, ögrenci servisi, bilgi ve sosyal yardim servisleri,kariyer danisma,staj ayarlama vs.

 

 

 

 • Okulunuz bünyesinde yabanci ögrenciler için "English as a Second Language" ( Ingilizce dil egitim programi) mevcut mu?

 

 

The Centre for English Teaching (CET) okulumuzun Ingilizce egitim merkezidir. CET’de verilen Ingilizce programlari Akademik Ingilizce,Genel Ingilizce ve Grup Ingilizce programlarindan ibarettir ve birinci sinif kalitededir. CET, Avustralya’daki dil okullarinin kalitesini gösteren NEAS akreditasyonuna sahiptir.

 • Bize biraz okulun bulundugu sehirden bahseder misiniz?

 

Sydney Avustralya’nin en heyecan verici sehridir. Dünyanin en güzel limanlarindan birinin yani basinda kurulu an sehrin hemen merkezinde altin kumsallari bulabilirsiniz. Bu yönleriyle her firsati içinde barindiran bir dünya sehridir. Bünyesinde barindirdigi 200 farkli milletiyle gerçek bir global merkez olmasinin yani sira aradiginiz her tür yemegi,kültürü,dili bulabileceginiz ve tüm bunlarin bir harmoni sekilde bir arada,bir bütün olarak var olmasiyla herkesin yasamak isteyecegi bir sehir konumundadir.

2007 yilinda  Sydney dünyanin en güzel sehri seçilmistir.(Traveler Magazine)

Gene 2008 yilinda Londra, Paris, New York gibi sehirler içerisinden; güvenlik, yasam maliyetleri, temizlik ve sicakkanlilik gibi kriterleri göz önünde bulundurularak dünyanin en güzel sehri seçilmistir.  

 

 

 • Okul kampus olanaklariniz nelerdir?

 

 

Ana kampüsümüz sehir merkezinden 5 dakika ve muhtesem plajlardan 20 dakika uzakliktadir. Ana merkezin hemen yani basindaki Glebe ve Newtown semtleri ögrenci yasam merkezleridir. Içerisinde birçok trend magazayi barindiran, kafe ve restoranlariyla,tarihi binalari,bahçeleri ve çimenlik alanlariyla zarif ve geleneksel bir atmosfer olusturmakta bu da ögrenciler tarafindan çok etkileyici bulunmaktadir.  Merkez kampus disinda 6 farkli kampüslerimiz de Sydney merkezi içerisinde bulunmaktadir. Tüm kampüslere toplu ulasimla rahatlikla ulasilabilir. Akademik ve egitim olanaklari olaganüstü gelismis,Avustralya’nin en büyük üniversite kütüphanesine sahip,spor ve rekreasyon merkeziyle de ögrencilere egitim disinda da genis imkanlar sunan bir okuldur.

 

 

 • En popüler programlariniz hangileridir?

 

 

Yabanci ögrenciler için en popüler programlarimiz;

 

Isletme / Ticaret

Saglik bilimleri

Mühendislik ve IT

Toplum ve insan bilimleri

Fen bilimleri

 

 

 

 • Sydney Üniversitesinin en güçlü oldugu alan hangisidir?

 

 

Toplum ve insan bilimleri

Fen bilimleri ve teknoloji

Saglik ve medikal arastirmalar

Isletme/ Ticaret

 

 

 • Okulunuzun genel giris kosullari nelerdir?

 

 

Lisans programlari genel basvuru kosullari için ;

http://www.usyd.edu.au/fstudent/international/undergrad/apply/int_entry.shtml

 

Master programlari genel basvuru kosullari için ;

http://www.usyd.edu.au/fstudent/international/postgrad/coursework/admissions/index.shtml

 

 

sitelerini inceleyebilir,detayli bilgi için tek Türkiye temsilcimizi Atlas Yurtdisi Egitim Danismanligi subeleriyle görüsebilirsiniz.

 

 

 

 • Basvuru için en uygun zaman ne zamandir?

 

Basvurular her zaman yapilabilir. Fakat degerlendirme ve vize süreci uzun sürebildiginden baslangiç tarihinden bir hayli önce basvurunun içeri girmis olmasini,ayni sekilde programin dolmus olma ihtimalini de göz önünde bulundurarak erken basvuru yapilmasini tavsiye ederiz.

Son basvuru tarihleri de;

 • Mart dönemi için ; 31 Ekim*
 • Temmuz dönemi için; 30 Nisan

Geç basvurular da olabildigince degerlendirilir. Bazi programlarda belli bir kontenjan durumu söz konusu oldugundan son basvuru tarihinden önce basvuru yapilmasi önerilir.

* Dis hekimligi ve tip programlari için son basvuru daha erken olabilmektedir.

 

 • Yabanci ögrenciler için egitim ve konaklama ücretlerinden bahseder misiniz?

 

Egitim ücretleri degisken olabildigi için tüm programlarin ücretlerini asagidaki linklerden bulabilirsiniz.

 

 

Lisans programlari ücretleri:

http://www.usyd.edu.au/fstudent/international/undergrad/costs/index.shtml

 

Master programlari ücretleri:

http://www.usyd.edu.au/fstudent/international/postgrad/costs/index_cw.shtml

 

Konaklama maliyetleri de degisken olabilmekte fakat genellikle haftalik konaklama giderinin A$ 170 - A$350 arasi olacagini söyleyebiliriz.

 

 • Mezunlara özel aktivite veya servisleriniz mevcut mu?

 

Okulumuz mezunlara yönelik birtakim olanaklar gelistirmistir. Mezunlari hayatboyu mail ve arkadas bulma hizmetlerinden yararlanmalari, okul spor ve kütüphane olanaklarindan faydalanmasini mümkün kilmaktadorlar.Dünyanin neresinde olursaniz olun Sydney Üniversitesi, Sydney ile aktif kontak kurmanizi ve onun sundugu mükemmel olanaklardan yararlanmanizi saglar.

Telefon

+61 2 9351 2222