Okul Bilgisi

Galler deki en eski üniversite: Aberystwyth

Aberystwyth, Galler?deki en eski üniversite. Hem akademik basarisi, hem de farkli alanlardaki buluslari ile ünlü. 70?den fazla ülkeden ögrencileri var. Üniversitenin yetkilileri, QS World MBA Tour kapsaminda 3 Kasim tarihinde, Ceylan Oteli?nde ögrencilerle bulusacak. Isletme Fakültesi yetkilisi Emma Heathcote sorularimizi yanitladi.

Aberystwyth, Galler’deki en eski üniversite. Hem akademik basarisi, hem de farkli alanlardaki buluslari ile ünlü. 70’den fazla ülkeden ögrencileri var. Üniversitenin yetkilileri, QS World MBA Tour kapsaminda 3 Kasim tarihinde, Ceylan Oteli’nde ögrencilerle bulusacak. Isletme Fakültesi yetkilisi Emma Heathcote sorularimizi yanitladi.

Bize üniversitenin tarihçesinden kisaca bahsedebilir misiniz?
Aberystwyth Üniversitesi Galler’deki en eski üniversitedir. Üniversite hem akademik basarisi hemde farkli alanlardaki akademik buluslari ile ünlüdür. Ayrica 70’den fazla ülkeden gelen akademisyen ve ögrencileri ile güçlü uluslararasi prestije sahiptir.

Abersystwyth bir üniversite kasabasidir ve Ingiltere’nin bati sahilinde yer alir. Bütün üniversite ve kasaba olanaklarindan faydalanabilecek ideal bir konumdadir ve her yere yürüme mesafesi uzakligindadir. Popüler bir turist noktasi olarak Abersystwyth sosyal, kültürel ve spor aktiviteleri ile birlikte ögrenciler tarafindan Ingiltere’de en iyi üniversite sehri seçilmistir.

Aberystwthy düsük maliyetine karsin kaliteli bir yasam biçimi sunmaktadir. Turist endüstrimiz ögrencilere yari-zamanli is imkani sunmaktadir.

Üniversitenin büyük eski binalari denize karsi uzanmistir ve panaromik orman görüntüsü olan alana bakmaktadir. Aberystwyth dinamik kültürel çevresi ve Galler’in zengin kültürel gelenekleri üzerine kurulmustur. Galler kültürü uluslararasi güvenli, dostça ve ilgili bir ortam sunmaktadir.

Üniversite ve yüksek lisans düzeyinde kaç ögrenciniz var?
Aberstwyth Üniversitesi’nin yaklasik 8000 tam zamanli ögrencisi var. Bunlarin yaklasik yüzde 10’u uluslararasi ögrenci. Her yil ortalama 700-800 uluslararasi ögrencimiz oluyor.

Uluslararasi ögrencilerinize ne tür servisler sagliyorsunuz?
Tüm ögrencilerimize ayni kalitede servis sagliyoruz. Ögrencilerimiz birbiriyle kaynasmis durumda. Aberystwyth ögrenciler tarafindan Ingiltere’de yüzde 95 ögrenci memnuniyetiyle birinci siradaydi. Ulusal Ögrenci Anketi, ögrenci degerlendirme anketleri arasinda Ingiliz Hükümeti kalite ödüllü.
Dahasi, Yönetim ve Isletme Okulu’nda, ögrencilerimiz bize sürekli üstün akademik ve sosyal memnuniyetlerinden bahsediyorlar. Yönetim, Isletme, Ekonomi, Muhasebe ve Finans alanlarinda bizi 5 üzerinden 4.1 puanla derecelendirdiler.

Uluslararasi ögrencileriniz için ‘‘ikinci dil olarak Ingilizce’’ dersleriniz var mi?
Ingilizceniz üniversite düzeyinde Yönetim ve Isletme Okulu’nda sunulan programlar için yeterli akademik düzeyde degilse bu ögrencilere destek programlarimiz var. Bunlar Aberystwyth Universitesi’nin Dil ve Ögrenme Merkezi’nde (LLC) mevcut.

LLC’deki programlariniz neler?
Dönem-öncesi Ingilizce Dili programi (Pre-sessional English language sessions): Bu programlar yaz boyu olur, Yönetim ve Isletme Okulu’ndaki akademik programiniz baslamadan önce yogun Ingilizce pratigi yapilir.
Bir Yillik Uluslar arasi Foundation Programi: Özellikle uluslararasi üniversite ögrencilerine yönelik hazirlanmistir. Bu program Ingilizcenizi gelistirmenin yaninda, arastirma ve çalisma becerileri ve isletme,yönetim ve finans alaninda tecrübe edinmeye yöneliktir.

Bize üniversitenin bulundugu sehirden bahsedebilir misiniz?
Sirali daglar, deniz ve Galler kültürünün sicakligi ve asinaligi tamamen essizdir. Ingiltere’nin baska neresinde akademik bir günün ardindan denize girip, kumsalda güneslenebilirsiniz? Ingiltere’nin baska neresinde akademik zorluklari heyecanli bir ortamda yasayabilirsiniz?
Kampuste, ögrenci birliklerinde kulüpler ve dernekler tarafindan organize edilen bir çok aktiviteden faydalanmak mümkün. Bu aktiviteler akademik ilgilerden tutun da sosyal, kültürel ve sporla ilgili aktiviteleri kapsamaktadir.

Aberystwyth sehri kampuse kisa yürüyüs mesafesindedir, birçok sanat ve kültür aktivitesinden zevk alabilirsiniz, aktif bir üniversite sehridir ve kalabalik turist merkezidir. Ziyaretçiler, yerli insanlar ve ögrenciler barlarda, restaurantlarda, klüplerde, müzelerde ve magazalarla bir aradadirlar. Ayrica sinema ve tiyatro da vardir. Sanat ve kültürel festivallere Galler’in essiz kimligini ve kasabanin kozmopotik nüfusunu kutlamak için yil boyunca ev sahipligi yapar.

Web Sitesi

Adres

Aberystwyth University Old College King Street Aberystwyth Ceredigion SY23 2AX United Kingdom

Telefon

01970 623111