Okul Bilgisi

University of Essex

Ingiltere’de Essex Üniversitesi’nden Mrs. Jane Horder ile yaptigimiz röportaji sizlerle paylasmak istiyoruz.

Üniversitenin tarihi hakkinda biraz bilgi verir misiniz?

Essex üniversitesi Ingiltere’nin akademik anlamda önde gelen üniversitelerinden biridir. 1964 yilinda sadece 122 ögrenciye Colchester, Wivenhoe parkinda kapilarini açmasiyla kurulmustur. Üniversite hem boyut hem de ün ile büyümüs ve dünya çapinda nam yaparak en üst düzeyde ögretim ve arastirma alanlarinda dünya üniversiteleri arasinda da yerini almistir.

Sun anda 10,000 den fazla ögrenci Essex üniversitesinin 3 tane kampüsünde okumaktadirlar. Essex üniversitesinin akademik bölümleri arasinda Insan bilimleri, sosyal bilimler, fen bilimleri, mühendislik ve hukuk ve yönetim yer almaktadir. Essex üniversitesi dünyanin 142 ülkesinden gelen farkli millet ögrencileri ile Ingiltere’nin en çok uluslararasi ögrenci potansiyelini barindirir.

Kaç tane Ingilizce, lisans ve yukseklisans programina devam eden ogrenciniz var? Uluslararasi ögrenci oraniniz nedir ?

Essex üniversitesi Ingiltere’nin 10,000 ögrencisi ile en küçük üniversitelerindendir ve bu ögrencilerin %40’lik bir bolumu uluslararasi ögrenciden olusur.

Uluslararasi ögrenciler için ne tip hizmetler veriyorsunuz?

Üniversitenin sunmus oldugu birçok çesitli servisler vardir bunlar arasinda, Avrupa vatandasi olmayan ögrencilere konaklama bulma garantisi, ögrencilerin ailelerine ücretsiz siniflar ve dersler saglamak, tavsiye ve önerilerde bulunan kendini ögrencilere adamis bir ögrenci birligi sayilabilinir. Daha fazlasi için lütfen http://www.essex.ac.uk/international/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kampus konumundan ve olanaklarindan bahseder misiniz?

Verdigimiz linkten cevabinizin detaylarini görebilirsiniz.
http://www.essex.ac.uk/ug/

Burs olanaklarindan bahseder misiniz?

Yine ayni sekilde bur seçenekleri için lütfen asagidaki linkten yararlanabilirsiniz;
http://www.essex.ac.uk/studentfinance/pg/university_support/scholarships.aspx

Sundugunuz en popüler bölümler hangileridir?

The University of Essex de su anda 75 Türk ögrenci, uzun dönem Ingilizce Dil programlari, Hazirlik yili, Lisans ve Yüksek lisans derecelerinde egitim görmektedir Türk Ögrencileri için popüler olan programlar Muhasebe / Isletme, Ekonomi, Insan Haklari, Hukuk, Dil Bilimleri, Matematik & Istatistik, Politika, Sosyoloji ve Tiyatro Yönetimi.

Essex in en güçlü oldugunu düsündügünüz programlar hangileridir?

The RAE (Research Assessment Exercise) in yani Devletin resmi arastirma degerlendirme sonucu her 5-7 yil da bir açiklanir. En son 2008 açiklanan arastirma sonuçlarina göre Essex ‘in %90’ni Uluslararasi standartlarda taninir. Her bölümün kendi degerlendirmeleri sonucu aldigi dereceler ise su sekildedir;

 • Politikada 1.
 • Sosyoloji (ortaklasa)1.
 • Muhasebe ve Finansta 2.
 • Tarihte 2.
 • Ekonomide 3.
 • Dil Bilimlerinde 4.
 • Sanat Tarihinde 9.
 • Elektrik Mühendisliginde 11.

Ve Ingiltere’deki tüm üniversiteler arasinda Essex 9. seçilmistir.

Genel kabul sartlarinizdan bahseder misiniz?

Her bölümün esasinda farkli kabul sartlari vardir fakat genel olarak bilgi vermek gerekirse;

 • Hazirlik Yili: Lise mezunu ögrenciler için minimum 5 üzerinden 3 mezuniyet notu istenmektedir bu yili basari ile bitiren ögrenciler Essex de 3 yillik üniversiteye garanti geçme hakkina sahip olurlar.
 • Lisans Egitimi: Lise diploma not ortalamalari 5 üzerinden minimum 4 olan ögrenciler direkt lisans egitimine kabul alabilirler Bazi bölümler daha düsük veya daha yüksek ortalama ile kabul verebilir lütfen böyle durumlarda temsilcilerimize veya bizlere direkt danisabilirsiniz. IB alan ögrencilerde kabul edilme notlarini Lisans brosürlerimizde bölümlerine göre inceleyebilirler.
 • Yüksek Lisans Egitimi: Basvuru yapan ögrencilerin 4 yillik egitim gördükleri üniversitelerden iyi bir derece ile mezun olmalari gerekmektedir. (normalde 3 üzerinden min. 2.8 ortalama istenir minimum Essex Üniversitesi için)  Is tecrübesi 1 yil master programlari için istenmez ve hepsi degil ama bazi programlarda ise sadece ilgili bölümlerin mezuniyet sartlari vardir.
 • Yüksek Lisans (Arastirma Programlari): Yüksek notla Lisans diplomasi almis ögrenciler basvuru yapmadan önce, arastirma yapmak istedikleri bolumu iyi anlamali ve dogru karar vermelidirler. En dogru bilgiler için yine direkt departmanla ve Üniversite temsilcilerimizle kontaga geçebilirsiniz.

Tüm bu bilgilere ek olarak tüm ögrencilerin tabi programlarina göre belli bir Ingilizce seviyesinde olmasi gerekmektedir ve buncuda uluslararasi taninan sinavlardan birisi ile kanitlamasi gerekir.

Sartli Kabul almis ögrencilere, Program öncesi seviyelerine göre sunulan dil egitimi zamanlari söyledir:

 

Entry requirement
to your degree
Overall IELTS score IELTS writing score Minimum
length of pre-sessional pathway programme
7.0 6.5 6.5 10 weeks
7.0 6.5 6.0 15 weeks
7.0 6.0 6.0 15 weeks
6.5 6.5  6.0 10 weeks
6.5 6.0 6.0 10 weeks
6.5 5.5 5.5 15 weeks
6.0 6.0 5.5 10 weeks
6.0 5.5 5.5 10 weeks
6.0 5.0 5.0 15 weeks

 

Basvuru yapmak için en uygun zaman nedir?

Basvurulari her zaman yapabilirsiniz. Fakat konaklama ve kayit islemleri için zaman ayirmak zorunda oldugunuzu unutmayin.

Bize okul ücretleri hakkinda bilgi verebilir misiniz?

Ingilizce ve geçis programlari için lütfen asagidaki linki;
http://www.essex.ac.uk/internationalacademy/Fees/default.aspx

Ve diger programlar için asagidaki linki kullanabilirsiniz,
http://www.essex.ac.uk/fees/

E- Magazine dergimizde yayinlamamizi istediginiz yeni bir haber veya eklemek istediginiz bir notunuz var midir?

Üniversite temsilcisi Türkiye’ye düzenli ziyaretler yapar, sizlerde kendileri ile direk iletisime geçebilirsiniz Bunun için kontak :  overseas@essex.ac.uk’dir. Veya web sitemizde http://www.essex.ac.uk/international/visits.aspx linkini ziyaret edebilirsiniz.

Web Sitesi

Adres

Wivenhoe ParkColchester CO4 3SQ

Telefon

+44 (0) 1206 873333