Okul Bilgisi

Brunel University

Brunel Üniversitesi, sundugu kaliteli egitimin yani sira uygulamaya verdigi önemle de ün sahibi. Ingiltere’nin en prestijli okullarindan kabul edilen Brunel Üniversitesi özellikle Londra’da egitim almak isteyen ögrenciler tarafindan çok tercih ediliyor. Üniversite yetkilisi Karen Blackney sorularimizi sizler için yanitladi

Brunel Üniversitesi, sundugu kaliteli egitimin yani sira uygulamaya verdigi önemle de ün sahibi. Ingiltere’nin en prestijli okullarindan kabul edilen Brunel Üniversitesi özellikle Londra’da egitim almak isteyen ögrenciler tarafindan çok tercih ediliyor. Üniversite yetkilisi Karen Blackney sorularimizi sizler için yanitladi.

Bize kisaca üniversitenin geçmisinden bahseder misiniz?
Brunel Üniversitesi ilk yillarinda gelisim teknolojileri üzerine egitim veren bir kolej olarak egitime basladigi için, bugünkü en büyük dinamikleride de mühendislik, tasari (proje) ve teknoloji üzerinedir. Okul birçok isverenle yakin temas halindedir ve uzun yillardir bünyesindeki ögrencileri sektöre kazandirmaktadir. Egitim Bakanligi 1966 ylinda Brunel’i universite statüsüne getirdi ve Üniversite, 100 yil önce çok ünlü olan mühendis Isambard Kingdom Brunel’in adini aldi. Bugün Brunel üniversitesinin etki alani ve mühendislik ve proje alanlarindan çok daha ileriki seviyelerdedir. Arastirma ve ögrenim gücüyle birlikte üniversite birçok çalisma alanina kadar ulasmaktadir ve 250 ayri çalisma alaninda da kurs vermektedir. Birbiri ardini izleyen gelismeler ve birlesimler üniversiteyi Ingiltere de ilk bulundugu konumdan çok daha yüksek yerlere ulastirdi.

Ne kadar sayida üniversite ve lisansüstü ögrenciniz bulunmaktadir ve uluslar arasi ögrenci sayinizin ortalamasi nedir?
Üniversite, 10.500’i üniversite ögrencisi, 4000’i lisansüstü ögrencisi,  400 kadari da dil ögrencisi olmak üzere yaklasik 15000 ögrenciyi bünyesinde barindirmaktadir. Uluslararasi ögrenci miktari toplam ögrenci sayisinin %20 si kadardir.

Uluslar arasi ögrenciler için ne gibi hizmetleriniz bulunmaktadir?
Okulda bulunan genis çapta sayida kulüpler ve sosyal kaynasim dernekleri ve genis çapli spor aktiviteleri tüm uluslar arasi ögrencilere hizmet vermektedir. Bunlara ek olarak, ögrencilere içinde havaalaninda karsilama ve ugurlama, ücretsiz oryantasyon programlari (erken kayit ve sosyal faaliyetler hakkinda),yil boyunca verilen sosyal ve kültürelprogramlari içeren özel bir hizmetimiz de vardir.

Uluslar arasi ögrenciler için “2. Dil olarak Ingilizce kurslariniz” bulunmakta midir?
Genis çapta, yil boyu Ingilizce kurslarimiz bulunmaktadir. Temel Ingilizce, mastir öncesi ve yil öncesi hazirlik programlari kampüste verilmektedir. Daha fazla bilgi için ; http://www.brunel.ac.uk/international/englishcourses

Bize üniversitenin bulundugu sehir hakkinda bilgi verebilir misiniz?
Üniversite, Bati Londra’nin kiyisinda içten bir kasaba olan Uxbridge’de yer almaktadir. Kasabada 300 den fazla market, 2 büyük alisveris merkezi, çok katli sinemasi, düzinelerce bar ve restorant ve çok sayida gece kulübü bulunmaktadir. Uxbridge metro duraginda Londra’nin merkezine gidis yaklasik 40 dakika kadar sürmektedir. Oxford’a olan mesafe ise yaklasik olarak otobüs ile 30 dakika kadardir.

Bize kampüsün bulundugu yer ve sundugu kolayliklar hakkinda bilgi verebilir misiniz?
Brunel Üniversitesi modern egitim faaliyetleri, yeni konaklama yerleri, marketleri, bankalari, yemek outletleri, spor salonlari ve yesil alanlar için yaklasik  £300000 kadar harcama yapmistir.

Brunel kurmus oldugu Kariyer Merkezi ve uluslarasi kariyer danismanligi da yapan meslek edindirme departmaniyla da ögrencilere uzun dönem kariyerler planlarinda danismanlik da yapmaktadir. Ayrica ögrencilere okul dönemlerinde çalisabilecekleri partime is imkânlari da bulmaktadir.

Ayrica Müslüman ve Hiristiyanlarin haftalik ibadetlerini ve tüm inançlarini yerini getirebilecekleri bir toplanti evi de ayarlanmaktadir.

Bize burs firsatlari hakkinda bilgi verebilir misiniz?
Her yil uluslar arasi ögrenciler için bir kisim burs vermekteyiz. Bunlar genelde ya 2000 ya da 3000 GBP’dir.

En popüler lisans programlariniz hangileridir?

Asagida belirtmis oldugumuz lisans programlari en popüler olanlaridir;

 • Dizayn (Proje) ve marka stratejisi
 • Mühendislik Yönetimi
 • Havacilik mühendisligi
 • Kollektif (Ortak) Marka Yöneticiligi
 • Ekonomik ve Finansal Gelisim
 • Bilgi Sistemleri (SAP Teknoloji ile birlikte)
 • Insan Kaynaklari Yönetimi
 • Pazarlama
 • Uluslar arasi isletme
 • Saglik
 • Çevre Bilimi, Iklim Degisiklikleri
 • Uluslar arasi yasa ve ticari yasa
 • Uluslar arasi iliskiler

 

Üniversitenin en güçlü oldugu alan hangisidir?
Çogu alanda güçlüyüz ama en iyisi olarak bilindigimiz Mühendislik, Tasarlama (proje) ve kanser genetikleri, yaslanma, madde gelisimi, supply chain systems, girisimcilik ve yenilik, çevre, çagdas müzik gibi bir dizi uzmanlik alanini içeren alanlar en basarili oldugumuz bölümlerdir.

Üniversiteye genel giris gereklilikleriniz nelerdir?
Üniversite seviyesindeki ögrencilerden okulda verilen temel egitim programlarina katilmalarini istiyoruz. Direk 1. sinifa geçis yapmak isteyen ögrencilerden ortalama egitim seviyesinin çok iyi derecede olmasini ve iyi bir egitim backgrounduna sahip olmasi talep ediyoruz.

Temel egitim programina normalde minimum 3.00/5.00 not ortalamayla girilmektedir. Bütün ögrenciler temel egitim programlarina kaydolabilmek için minimum IELTS’den 4,5 ile 6,0 arasinda, direk 1.siniftan baslayabilmek için 6,5 ortalamayi tutturmalidir.

Lisansüstü programlara girmek için gereklilikleriniz nelerdir?
Lisansüstü programlara basvuran ögrenciler için giriste en az 2.4 ile 3.00 arasi bir ortalama gerekmektedir. Burada esas kistas ögrencinin basvurdugu programa, ögrencinin egitim seviyesine ve daha önceki is tecrübeleri gibi faktörlere baglidir. Bütün ögrenciler üniversitenin öngördügü IELTS’den minimum 6,0 ile 7,5 arasinda not ortalamasini tutturmalidir.

Daha fazla bilgi için ; http://www.brunel.ac.uk/international/languagerequirements

Basvuru için en ideal tarih nedir?
Basvurulari su anda Agustos ortalarina kadar kabul ediyoruz. Ama revaçta olan programlar mayis sonuna kadar kapanabiliyor. Bu yüzden bu tarihten önce basvurularin yapilmasi daha iyi olmaktadir.

Uluslar arasi ögrenciler için kurs ve konaklama ücreti hakkinda bilgi verebilir misiniz?
Lisans ücretleri programa bagli olarak £9750 ile £11750 arasinda degismektedir. Lisansüstü ögrencilerin kurs bedeli £10070 ile £13500 arasinda degismektedir. MBA ise £17000 ‘dir.

Kampüste konaklama standart oda basina £86.52, stüdyo daire için ise £165.06 ‘dir.

Ayrintili bilgi için ; http://www.brunel.ac.uk/life/accommodation/residences

Mezun ögrencilere verdiginiz belirli hizmetleriniz var midir yada onlara ne gibi programlar öneriyorsunuz?
Mezun ögrenciler için bir dizi hizmetlerimiz vardir, ayrintili bilgi için; http://www.brunelalumni.co.uk/

LIBT ile BrunelÜniversitesi

London International College of Business and Technology (LIBT), Brunel Üniversitesi nin kampusunda yer alan ve bu üniversiteye direkt geçis yapamayan ögrencileri buradaki egitime hazirlayan bir egitim kurulusu. LIBT Türkiye Pazarlama Müdürü Melisa Bannon la konustuk.

London International College of Business and Technology (LIBT), Brunel Üniversitesi nin kampusunda yer alan ve bu üniversiteye direkt geçis yapamayan ögrencileri buradaki egitime hazirlayan bir egitim kurulusu. LIBT Türkiye Pazarlama Müdürü Melisa Bannon la konustuk.

LIBT Ingiltere deki egitim kurumlari arasinda nasil bir konumda?
LIBT 2006 yilinda Ingiltere nin Cambridge gibi önde gelen üniversitelerinin de katildigi bir arastirmada (Graduate Survey 2006) ögrenci memnuniyetinde en üst sirada yer aldi. Ayrica arastirmaya katilan LIBT ögrencilerinin büyük bir bölümü gelecekte LIBT i tanidiklarina tavsiye edeceklerini belirtti.

Bunlarin yani sira LIBT the British Accreditation Council ve UK Government Inspectorates for Higher Education tarafindan tamamen akredite edilmis bir egitim kurumu.

Peki ya Brunel Üniversitesi?
Brunel Ingiltere nin en önde gelen üniversitelerinden biri. Istatistiklere gore, egitim kalitesinde Ingiltere de ilk yüzde 15 te yer aliyor. Yeni mezunlarin yüksek maaslarla ise baslama istatistiklerinde de Brunel mezunlari Ingilltere de ilk yüzde 10 da yer aliyor. Bunlarin yani sira, Türk ögrencilerin ilgi duyabilecegi, "Thick Sandwich Programme" adli, dört yil süren bir lisans programi var. Ögrenciler egitimlerini görürken üçüncü yillarinda is deneyimi kazanmak isterlerse Brunel onlari uygun firmalara maasli olarak yerlestirir.

Brunel Üniversitesi ne LIBT üzerinden geçis yapmanin avantajlari neler?
LIBT te egitim görmek ögrencilere daha kisa sürede tamamlanan daha ekonomik bir egitim saglar. Yilda üç degisik zamanda, Ocak, Mayis ve Eylül de LIBT programlarina baslamak mümkündür. Sinif mevcutlari küçüktür. Ayrica enim burada bir Türk olarak görev yapiyor olmam Türk ögrencilere büyük avantajlar saliyor.

Kampusteki konaklama imkanlari neler?
Ögrenciler hayli yeni ve rahat imkalarla konakliyor. Odalarindan internete baglanmalari mümkün. Üniversitenin müthis bir kütüphanesi var. Kampuste ayrica restoranlar, marketler, gym, banka, eczane gibi gerekli tüm mekanlar bulunuyor.

Ingilizcesi yeterli olmayan ögrencilere nasil programlar sunuyorsunuz?
Academic English Studies isimli bir programimiz var. Bu programa katilan ögrenciler hem Ingilizce egitimi görüyor, hem de yavas yavas üniversite egitimine adim atiyorlar. Bu onlara zamandan kazandiriyor ve gerçek egitim görecekleri alana isinmalarini sagliyor. Bu programa katilmak isteyen bir ögrencinin IELTS i 5.0 olmali. IELTS i 5.0 in altinda olanlari Brunel Üniversitesi nin Ingilizce Merkezi IPC ye yönlendiriyoruz. Ingilizcelerini ilerlettikten sonra bizim programimiza baslayabiliyorlar.

Burs olanaklari neler?
Yillda 3 ögrenciye bir yillik diploma programimiz için burs sunuyoruz. Basvurularin hepsi Avustralya merkezimiz tarafindan degerlendiriliyor. Bununla ilgili detayli bilgiyi web sitemizden edinebilirsiniz. Ögrencilere web sitesinin Türkiye sayfasinda su anda LIBT de egitim gören Türk ögrencilerin görüslerini okumalarini ve podcastlarini dinlemelerini tavsiye ederim.
www.libt.uk.com (Countries/Turkey)

LIBT DEKI PROGRAMLAR

International Foundation Programme (Iki dönem- 6200 £)
LIBT Business , Computing and Economics alanlarinda verilir. Basariyla bitiren ögrenciler üniversitenin birinci yilina esdeger olan diploma programina geçebilirler.

Diploma of Business & Management (Iki dönem- 6900 £)
Bir yillik bu programi bitiren ögrenciler Brunel Üniversitesi nin 2 nci yilina asagidaki seçeneklerden biriyle devam edebilirler:

BSc (Hons) Business and Management
BSc (Hons) Business and Management (Marketing)
BSc (Hons) Business and Management (Accounting)
BSc (Hons) Business and Management (eBusiness Systems)
BSc (Hons) International Business

Diploma of Information Systems & Computing (Iki dönem- £6900)
Bir yillik bu programi bitiren ögrenciler Brunel Üniversitesi nin 2 nci yilina asagidaki seçeneklerden biriyle devam edebilirler.
BSc (Hons) Information Systems
BSc (Hons) Computer Science
BSc (Hons) Network Computing
BSc (Hons) Interactive Computing

Diploma of Economics & Finance (Iki dönem)
Bir yillik bu programi bitiren ogrenciler Brunel Üniversitesi nin 2 nci yilina asagidaki seçeneklerden biriyle devam edebilirler.
BSc (Hons) Economics
BSc (Hons) Business Economics
BSc (Hons) Economics & Business Finance
BSc (Hons) Finance & Accounting

Pre-Masters Business & Management (On hafta- 3500 £)
Haziran da baslayan bu 10 haftalik programi tamamlayan ögrenciler, Eylül ayinda Brunel de asagidaki master programlariia devam edebilirler.
MSc Management
MSc International Business
MSc Human Resources and Employment Relations
MSc Marketing
MBA

Pre-Masters Information Systems & Computing (On hafta- 3950 £)
Haziran da baslayan bu 10 haftalik programi tamamlayan ögrenciler Eylül ayinda Brunel de asagidaki master programlarina devam edebilirler.
MSc Information Systems Management
MSc Enterprise Systems Development
MSc Multimedia Computing
MSc Modelling and Management of Risk

 

Adres

Kingston Lane Uxbridge Middlesex UB8 3PH

Telefon

+44 (0)1895 274000

Faks

+44 (0)1895 232806