Okul Bilgisi

Londra’nin merkezinde egitim

Londra’nin en zengin bölgelerinden Westminster’da Mayfair Bölgesi’nde yer alan West London College, ögrencilerine pek çok olanak sunuyor. Okulun sosyal yardim çalisanlari, vize uzatmaktan is bulmaya kadar ögrencilere her konuda destek oluyor

Londra’nin en zengin bölgelerinden Westminster’da Mayfair Bölgesi’nde yer alan West London College, ögrencilerine pek çok olanak sunuyor. Okulun sosyal yardim çalisanlari, vize uzatmaktan is bulmaya kadar ögrencilere her konuda destek oluyor. Çogu yabanci 1.500 ögrencisi olan okulun Türkiye sorumlusu Chris Baynard Smith, bize hem okullari hakkinda hem de Londra’da yasam olanaklari hakkinda bilgiler verdi.

- Bize kisaca okulunuzdan bahseder misiniz?Okulumuzun ana binasi Parliament House, 1997 yilindan bu yana devraldigimiz alti katli binamizdir. Okulun, idari bölümünün, isletme ve bilgisayar bilimleri fakültelerinin bulundugu binadir. Ana binaya kisa bir yürüme mesafesindeki Hannah House ise 2004 yilindan beri kullandigimiz, turizm yönetimi ve moda departmanimizi içinde barindiran binadir. Ayrica dil okulumuz da bu binada yer aliyor.

- Toplam ögrenci sayiniz ve bunlar içinde yabanci ögrenci oraniniz nedir?
Yaklasik 1.500 ögrencimiz bulunuyor ve bunlarin çogu yabanci ögrenci.

- Yabanci ögrencilere ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?Parliament House’un en üst katinda bulunan sosyal yardim çalisanlarimiz zamanlarinin çogunu büyük bir özveri ile Londra’ya yeni gelen ve adapte olmaya çalisan ögrencilerle geçiriyorlar. Bu bazen yeni gelen ve doktor kaydi yapacak bir ögrenci olabiliyor, bazen yöresel bir restorani nerede bulacaklariyla alakali bilgi talebi oluyor, bazen de resmi bir dökümana ulasmak ihtiyacinda olabiliyor. (Örnegin vizesini uzatmak amaciyla) Iste bu tarz durumlarin hepsinde bu departmanimiz devreye giriyor. Amacimiz ögrencilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri ve Londra’da iyi bir egitim almalarini saglamak. Okulumuz ayrica is bulma hizmeti de sunuyor yabanci ögrencilere. Londra’da yasayip bir tafartan farkli ortamlara girmek diger taraftan da maddi anlamda destek saglamak amaciyla talep eden ögrencilere okulumuzda bulunan danismanlar bir ücret almaksizin is bulmak konsunda destek sagliyorlar. Bunlar harici sosyal ve kültürel olanaklarimiz, seyahat kulübümüz hep ögrencilere kaliteli bir egitimle beraber unutulmaz bir egitim süreci saglamayi hedefliyor.

-Yabanci ögrenciler için Ingilizce departmaniniz var mi?
West London College, kendi Ingilizce okuluna sahip. Dil okulumuz ‘British Study Centres School of English’ Hannah House binamizda yer aliyor. Dil okulumuzda ortalama 9, maksimum 14 kisilik siniflarda, kaliteli egitim alarak dil gelisiminizi yasayarak her gün hissederek göreceksiniz. Akademik programlari öncesinde dil egitimine ihtiyaci olan ögrencilere bu sayede kendi okulumuz bünysinde gerekli Ingilizce düzeyine ulasma sansi sunuyoruz. Ihtiyaçlarina bagli olarak 10-20 ve 30 haftalik programlarimiz bulunuyor.
* 10 hafta için istenen Ingilizce düzeyi - IELTS 5.0 / Ücreti £1,100
* 20 hafta için istenen Ingilizce düzeyi - IELTS 4.5 / Ücreti £2,200
* 30 hafta için istenen Ingilizce düzeyi - IELTS 4.0 / Ücreti £3,300
IELTS veya benzer bir sinava girmek istemeyen ögrencilerin düzeylerini ölçmek için de Atlas ofislerinden birinde danismanlarin gözetimizde okulumuzun seviye belirleme sinavina girebilir, böylelikle eksiginizin ne oldugu ölçerek, akademik programiniz öncesi ihtiyaç duyacaginiz dil egitimini belirleyebiliriz.

-Okulunuzun bulundugu sehirden baseder misiniz?Londra, herkezin kendini evinde hissedecegi bir sehirdir. Londra sadece dünyanin en güzel sehirlerinden biri degil, ayni zamanda etnik kökeniniz ve kültürünüz ne olursa olsun kolayca uyum saglayabileceginiz, genis egitim olanaklari ve sosyal olanaklariyla çok kültürlü bir sehir. Londra gençlerin ihtiyaç duyacagi herseyi içinde barindirir. Sehri emsalsiz yapan tarihi ve kültürü, son moda tasarimlari bulabileceginiz magazalariyla, müzik anlayisiyla ve spor etkinlikleriyle yapacak birsey bulamamak hemen hemen imkansiz.

-Okulunuzun bulundugu lokasyon ve kampus olanaklarini anlatir misiniz?
West London College, sehrin en zengin bölgelerinden Westminster’da Mayfair bölgesinde yer aliyor. Okulumuzun hemen karsisinda Selfridges magazasi, gene yakininda BBC, konsolosluklar, dünyaca ünlü hoteller ve meshur Buckingham Sarayi bulunuyor. Hannah House binamizda mükemmel bir kütüphanemiz, ögrenme merkezimiz, internet cafemiz, plazma tv ve ses sisteminin de bulundugu dinlenme bölümü ve uygun fiyata güzel yemekler sunan bir restoranimiz var. Tüm siniflarimiz klimali, dijital teknoloji ile donatilmis siniflar. Bu sayede ögrencinin basarisini ve sinav skorlarini ögretmenlerin takip etme sansi bulunuyor. Ögretmen dilerse projektörü de kullanarak ticaret dünyasini internet araciligi ile derse tasima sansina sahip. Her sinifinda bu derece teknolojik imkanlari sunabilen akademik enstitü çok fazla degildir.

-En popüler programlariniz hangileri?
Okulumuzun birçok departmaninda popüler bölümleri var. Bunlardan birkaçi;
Isletme Fakültesi:
- Pre-BBA (Diploma in Business Administration)
- Heriot-Watt University Bachelor’s Degree in Business Administration
- Heriot-Watt University Bachelor’s Degree in Business and Finance
- Pre-MBA (Advanced Diploma in Business Administration)
- Edinburgh Business School (Heriot-Watt University) Master’s Degree in Business  
  Administration
- Edinburgh Business School (Heriot-Watt University) Master’s Degree in Marketing
- Edinburgh Business School (Heriot-Watt University) Master’s Degree in Financial
  Management

Bilgisayar Teknolojileri Departmani:
- British Computer Society Diploma in Information Technology
- University of Greenwich Bachelor’s Degree in Computing (Final Year)

Turizm Yönetimi ve Seyahat Departmani:
- CTH Advanced Diploma in Hotel Management
- CTH Advanced Diploma in Tourism Management
- Bournemouth University Bachelor’s Degree in International Hospitality & Tourism Management (Final Year)

Moda Bölümü:
- Foundation Diploma in Fashion Design

-Okulunuzun en güçlü oldugu alanlar hangileri?
Uluslararasi geçerliligi olan, yüksek standartta lisans ve master programlarimiz West London College’i ideal bir egitim kurumu haline getiriyor. West London College BAC akreditasyonu olan bir okuldur. (British Accreditation Council for Further & Higher Education) Özellikle yabanci ögrenciler için egitim alacaginiz okulun yüksek standartlara sahip olmasi ve taninirligi çok önemli.
-Okulunuza genel giris kosullari nelerdir?
Lisans programlari için; liseyi bitirmis olmak ve Ingilizce yeterliligi. (IELTS 5.5; ki bunu okulun dil enstitüsünde de alinabilir)
Master programlari için; lisans diplomasi ve IELTS 6.0 düzeyinde Ingilizce yeterliligi. (Okulun dil enstitüsünde de alinabilir)
Programlar genelde Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere 2 dönemde basliyor. Her ne kadar basvurular için son basvuru tarihi gibi bir kistas olmasa da, sürecin isleyisi bakimindan geç kalmamak için her iki dönem için de en az 2-3 ay evvelinden basvurularin yapilmis olmasi önemlidir.
- Yabanci ögrenciler için egitim ve barinma giderlerinden bahseder misiniz?
Egitim ücretleri bölümden bölüme degismekle beraber yillik £4,950 ile £5,800 arasi degisir. Konaklama ücretleri de haftalik £95-150 arasi degisiyor.

Adres

Parliament House, 35 North Row, Mayfair, London W1K 6DB

Telefon

(+44) 20 7491 1841

Faks

(+44) 20 7499 5853