Okul Bilgisi

Stirling Üniversitesi Spor?da iddiali

Özellikle spor bölümlerinde, bunun yani sira egitim, hemsirelik, medya ve isletme bölümlerinde iddiali olan üniversite Iskoçya?da bulunmaktadir.Üniversite tekililerinden sayin Scott Allan Morrice ile yaptigimiz görüsmede Stirling Üniversitesi hakkinda birçok bilgi edindik

Özellikle spor bölümlerinde, bunun yani sira  egitim, hemsirelik, medya ve isletme bölümlerinde iddiali olan üniversite Iskoçya’da bulunmaktadir.Üniversite tekililerinden sayin Scott Allan Morrice ile yaptigimiz görüsmede Stirling Üniversitesi hakkinda birçok bilgi edindik. 
Bize okulunuzdan kisaca bahseder misiniz?

1967 yilinda kurulan Stirling Üniversitesi , Iskoçya’da tarihi Airthery bölgesinde yer alir. Üniversitemiz Iskoçya’da egitim sistemine 3 dönem yerine 2 dönemi getiren ilk okuldur.

Kaç lisans ve yüksek lisans ögrenciniz vardir ve bunlar içindeki yabanci ögrenci orani nedir ?

Lisans =  8, 000   
Yüksek lisans = 2, 700   
Bunlarin içerisinde yabanci orani %18’dir.

Yabanci ögrencilere ne gibi servisler sunuyorsunuz?

-Gelisim ve uyum oryantasyonu,
-Danismanlik,
-Engellilere destek,
-Saglik,
-Çocuk bakimi,
-Kariyer gelisimi,
-Konaklama,
-Spor imkanlari,
-Ögrenci dernekleri ve mezunlar kulübü

Yabanci ögrenciler için Üniversite bünyesinde dil programlari var mi?

Ögrencilerin farkli farkli ihtiyacina göre birçok Ingilizce programlarimiz mevcuttur. Bunlar program türlerine ve süresine göre farkli baslangiç tarihlerine sahiptir. Üstelik sadece üniversitede akademik bir programa devam edecek ögrenciler için degil sadece dil egitimi veya gelisimi için gelen ögrencilere de sunabilecegimiz programlar mevcut.

Bize biraz üniversitenizin bulundugu sehirden bahseder misiniz?

Stirling yaklasik 40,000 nüfusa sahip ve bu nüfusun  % 20 sinin ögrencilerden olustugu bir sehirdir. Sehir merkezi Ünivesite kampusünden sadece 2,5 km,otobüsle 10 dakikadan bile kisa uzakliktadir. Stirling, hem tarihi bir sehrin görkemini hem de ayni anda gelismis bir sehrim hareketliligini bir arada yasatabilen bir sehirdir.

Sehir merkezinde bulunan ortaçagdan kalma tarihi sato sehre sihirli bir hava vermektedir.  Stirling sehri alisveris merkezleri,kafeleri,sanati ve  gece hayatiyla büyük sehir hissini yasatabilen bir sehirdir.

Kampus lokasyonu ve olanaklarini da anlatabilir misiniz?

Stirling Üniversitesi konum itibari ile etkileyici tepeler, göl ve sato ile çevreli muhtesem bir yere sahiptir.  Güvenli ve modern bir kampus içerisinde arayacaginiz her seyi bulabilirsiniz. Bu sebepledir ki 2007 ve 2008 yilinda üst üste Ingiltere’nin en iyi konumuna sahip üniversitesi seçilmistir.

Kampus olanaklarindan bazilari sunlardir: Okul kütüphanesi, 24 saat bilgisayar laboratuari, tiyatro, sinema, sanat merkezi, kafeler, restoranlar, barlar,alisveris bölgesi, banka, seyahat acentasi, eczane, süpermarket, Açikhava ve kapali spor tesisi,  50 metrelik yüzme havuzu,  golf kursu, halka açik sanat galerisi. 

Okulunuzdaki en popüler ve en güçlü oldugu programlar hangileridir?

Egitim, Hemsirelik ve Ebelik, Spor, Isletme bölümleri, Felsefe, Psikoloji, Sosyal Politika, Film, Medya, Gazetecilik ve Su Ürünleri.

Stirling Üniversitesi genel giris kosullarindan bahseder misiniz?

Yabanci ögrenciler için en önemli aranan sart Ingilizce yeterliliklerini kanitlayabilmeleridir. Bunun için programlara göre degismekle birlikte genelde IELTS 6.0 kabul görmektedir. Bunlar harici de akademik basarilarini kanitlayan not ortalamalari önemli bir kriter olmaktadir. Bunun için de genelde basvuru yapilacak bölümün sayfasinda gerekli sartlar kisminin dikkatle incelenmesinde fayda var.

Basvuru yapmak için en uygun zaman ne zamandir?

Yabanci ögrenciler için eylül dönemi baslangici için en geç temmuz basina kadar basvurularin yapilmis olmasinda fayda var. Son basvuru tarihi yok fakat programlarin dolma ihtimaline ve konaklama ,vize gibi islemlerde gecikme yasamamak adina ne kadar erken davranilirsa o kadar iyi olur.

Yabanci ögrenciler için egitim ve konaklama ücretleri nelerdir?

-Lisans programlarinda:

Yillik Egitim ücreti  £9, 400 ile  £11, 500 arasi
Yillik Konaklama ücretleri ise £2, 280 ile £3, 511 arasi degismektedir.

-Master programlarinda:

Yillik Egitim ücreti  £8,800 ile  £15, 150 arasi
Yillik Konaklama ücretleri ise £3,300 ile £3, 550 arasi degismektedir

Haber ile ilgili daha detali bilgi için Sevilay Arisoy ile görüsebilirsiniz. Telefon 0212 249 53 10veya sevilay@atlasedu.com

Stirling Üniversitesi

Stirling Üniversitesi Iskoçya nin kalbinde, ismini aldigi sehrin merkezinde bulunuyor. 9 bin ögrencisinin yüzde 85 i kendi ülkesinden, sadece yüzde 15 i uluslararasi ögrenci. Okulun yetkilisi Catherine M Rutter, üniversitenin en iddiali programlarini ve basvuru sartlarini anlatti.

Üniversitesinin tarihçesinden kisaca bahseder misiniz?
Üniversitemiz 1967 de kuruldu, bu yil 40 inci yilini kutluyor. Üniversitemiz egitim ve arastirmada güçlü bir temele sahip. Ögrencilerine özgün, esnek, yaygin ögrenme firsatlari saglar. Iskoçya nin merkezinin tam kalbinde yer alir. Master ve lisans ögrencilerine sanat, isletme, sosyal bilimler ve doga bilimleri alanlarinda programlar sunar. Üniversitemizde yakin zamanda yapilan bir arastirma, arastirma alaninda yüzde 54 olan 5 kalite derecesine ve yüzde 86 olan 4 ve üzeri kalite derecesine sahip oldugumuzu ortaya çikardi. Egitim kalitesi açisindan mükemmellik ve yüksek tatmin düzeyimiz yüzde 95.

Ögrenci sayiniz nedir?
Toplam 9 bin ögrencimiz var, bunlarin 7 bini lisans, 2 bini master ögrencisi. Yüzde 15 i uluslararasi ögrenci, yüzde 85 i ise bulundugumuz ülkenin ögrencileri.

Uluslar arasi ögrenciler için sagladiginiz hizmet ve imkanlar nelerdir?
Akademik egitimin basladigi tarihte ücretsiz havaalani karsilama uygulamamiz var. Okul tanitimi ve hosgeldin etkinlikleri, kariyer hizmeti ve is bulma, ögrencilerin tüm sorunlariyla yakindan ilgilenen danisman hizmetimiz var. Uluslararasi ögrenciler için birçok sosyal etkinlik de düzenliyoruz, ayrintili bilgilere www.stir.ac.uk/international/life/social.php adresinden ulasabilirsiniz.

Üniversitenizde uluslararasi ögrenciler için Ingilizce programlari sunuluyor mu?
5 hafta hazirlik kursu ve 10 hafta Ingilizce kursu olmak üzere Ingilizce egitim merkezlerimizde (CELT) programimiz var (www.celt.stir.ac.uk). Ayrica EFL kurslari veriyoruz.

Üniversitenizin yer aldigi sehirden bahseder misiniz?
Stirling sehri 50,000 nüfuslu ve Iskoçya nin merkezinde bulunuyor. Edinburgh ve Glasgow havalanlarina 1 saatten daha az mesafede.

Burs imkanlariniz hakkinda bilgi verir misiniz?
Burslarla ilgili tüm bilgilere su internet adreslerinden erisebilirsiniz:
Lisans: www.stir.ac.uk/undergrad/financial_info/international/scholarships.php
Master: www.stir.ac.uk/postgrad/finance/scholarships/scholarships.php

Programlariniz arasinda en çok tercih edilenler hangileri?
Yönetim ve isletme, hukuk, psikoloji, su ürünleri yetistiriciligi (dünyada bu alanda bir numarayiz), biyolojik ve çevre bilimi.

Üniversitenizde egitim almak isteyen ögrenciler basvurularini ne zaman göndermeliler?
Genel basvurular için son gün 30 Haziran. Bu tarihi kaçirirsalar UCAS clearing süreciyle de basvuru yapabilirler. Master yapmak isteyen ögrencilerin 31 Agustos a kadar basvurmalari gerekli.
www.alumni.stir.ac.uk

Web Sitesi

Adres

FK9 4LA Scotland UK

Telefon

+44 1786 473171