Okul Bilgisi

Dogu Kanada?nin en büyük üniversitesi: Memorial

Memorial Üniversitesi, Dogu Kanada?nin en büyük ve kapsamli üniversitesi. 4 kampusunun en büyügü, Newfoundland ve Labrador bölgesinin baskenti St. John?s?ta bulunuyor. Üniversitenin en fazla tercih edilen lisans programlari isletme, ticaret, mühendislik, fen bilimleri ve sanat. Uluslararasi Ögrenci Görevlisi Shelly Hobbs anlatti.

Üniversitenin tarihi hakkinda bize kisaca bilgi veririmisiniz?

1925 yilinda kurulan Newfoundland Memorial Üniversitesi, bugün Dogu Kanada’nin en kapsamli ve genis üniversitesi. 4 ayri kampusun en büyügü New foundlander Labrador’un baskeni ST. John’s’da bulunuyor. Memorial’in Denizcilik Enstitüsü de St. Johns’ta ve enstitü  Kanada’nin en genis ve kapsamli denizcilik egitiminin verildigi enstitüsü konumunda. Okulun Sir Wilfred Grenfell Koleji ise adanin batisinda bulunan bilim ve liberal sanat egitimini verildigi küçük kampusünde. Ayrica, Memorial’in Ingiltere’de Harlow’da da bir kampusü bulunuyor.

 

Ögrenci sayiniz ve okulunuzdaki  uluslararasi ögrenci orani nedir?

15.400 lisans, 2.300 yüksek lisans ögrencimiz var. Ögrencilerimizin yüzde 6’si uluslararasi. Ayrica Memorial Üniversitesi’nin 60.000’in üzerinde mezunu var.

 

Uluslararasi ögrencilere yönelik ne gibi imkanlariniz var?   

Memorial’da egitim alan ögrenciler Kanada’nin en iyi kütüphanelerinden, mükemmel bilgisayar laboratuarlarindan ve birçok alanda uzamanlasmis akademik danisma merkezlerinden yararlanabiliyorlar. Kampus içinde okulun bir saglik ve danismanlik servisi bulunuyor. Uluslararasi ögrenciler ayrica Uluslararsi Ögrenci Danisma Ofisi’nin (ISA) saglik, akademik, finans, is bulma, kültürel farkliliklar vb. konularda sundugu hizmetlerden de faydalanabiliyorlar.

 

Uluslararasi ögrenciler için Ingilizce kurslariniz var mi?

Memorial Üniversitesi, Ingilizcesi orta seviyenin üzerinde olan ve üniversitenin derece programina basvurmak isteyen ögrencileri için, Ingilizcelerini bölüme baslayabilmek için üniversitenin istedigi seviyeye getirebilecekleri 12 haftalik yogun Ingilizce programi sunuyor. Bu program ögrencileri Ingilizce alacaklari üniversite egitimi için çok yönlü hazirliyor. Ögrenciler dil egitimi basvurusu yaptiklarinda üniversite egitimi için de basvurularini yapabilir ve okuldan sartli kabul alabilirler. Detaylar için http://www.mun.ca/elss/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Üniversitenin bulundugu sehir, ögrenciler için uygun bir sehir mi?

St. John’s, Newfoundland ve Labrador bölgesinin baskentidir. Kuzey Amerika’nin en eski sehridir ve yaklasik 200 000 nüfusa sahiptir. Okyanusa kadar uzanan daglarla, müthis harmanlanmis bir tarihle ve modern dinamik kültürle çevrilmistir. Bölgenin ana endüstrisi okyanus asiri petrol ve gaz gelisimi, demir ve nikeldir. Newfoundland 2007 yilinda en büyük ekonomik büyüme saglayan ülke olmustur.

 

Kampusunuzdeki olanaklar neler?

Memorial Üniversitesi sehrin merkezinde; bankalara, alisveris merkezlerine, restoranlara ve eglence mekanlarina kolayca ulasilabilen bir noktada kurulu. Havaalanina sadece 15 dakika uzaklikta.

 

Burs olanaklariniz neler?

Üniversitemize basvuran her uluslararasi ögrencinin basvurusu otomatik olarak akademik basarilarina göre burs için de degerlendiriliyor. 2000 veya  3000 $ CAD tutarinda burslar veriliyor.

 

Sundugunuz lisans programlari içinde en fazla tercih edilenler hangileri?

Isletme, Ticaret, Uluslararasi Isletme, Mühendislik, Fen Bilimleri ve Sanat programlari.

 

Üniversite hangi alanda daha iddali?

Bütün bölümlerde iddaliyiz. Ancak Mühendislik Lisans Programi ülkede en çok akredite almis program. Isletme programlarimiz da uluslararasi ögrenciler arasinda oldukça popüler.

 

Kabul sartlariniz genel olarak neler?

Lise diplomasinda genel ortalama 5 üzerinden 3.5 istenir. Ayrica 5 akademik konuda da 10 üzerinden 7 ortalama istenir. Ingilizce yeterliligi için asagidakilerden birinin olmasi yeterlidir:

1- Ögrencinin egitiminin son 3 yilini Ingilizce egitim verilen bir okulda almis olmasi, 2- TOEFL 550 (kagit üzerinde), 213 (bilgisayar ortaminda), 79 (internet ortaminda / IBT), 3-IELTS 6.5 ortalama (Yazma ve okumada en az 6 alinmali). Detaylar için www.mun.ca/regoff adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Basvuru yapmak için en uygun zaman nedir?

Lisans basvurulari için son basvuru tarihi sonbahar dönemi için 1 Mart, kis dönemi için 1 Ekim, Ilnagar dönemi için 1 Subat.

 

Egitim ve konaklama ücretleriniz nedir?

Egitim ücreti: $ 8800 CDN ( 2 sömestrde 10 ders)

Konaklama ücreti: $ 5466 CAD (çift kisilik odada, 19 ögün yemek / haftalik)

 

Eklemek istedikleriniz?

Memorial Üniversitesi 200 ögrenci kulübü ve dernegine ev sahipligi yapiyor. ACE Memorial, çesitli milli ve uluslararasi ödül almis, isletme ögrencilerinden olusan büyük bir grup. Bu ödüller, liselerde finansal okuma ve yazmayi artirmayi hedefleyen 2007 HSBC Finansal Egitim Kupasi BEGIN (Newfoundland ve Labrador’da Is Egitimi Büyümesi) ve ACE’ye New York’ta SIFE Dünya Kupasi’ni kazandiran ulusal SIFE (Isletmede Ögrenci Özgürlügü)  sampiyonasi.

Web Sitesi

Adres

Memorial University of Newfoundland St. John\\\\\\\'s, NL A1C 5S7 P.O. Box 4200 CANADA

Telefon

709-864-8000

Faks

709-864-4569