Brighton’da her öğrencinin beklentisine göre bir okul bulmak mümkün

Atlas çalışanı Gülşah Dinsever, İngiltere Brighton’daki okulları ziyaret etti. Okullardaki yetkili kişilerle tanışan ve bu okullarda eğitim alan Türk öğrencilerle görüşen Dinsever, “

 

İngiltere’ye yaptığınız gezinizin amacı neydi?

İngiltere Brighton’da bulunduğum 4 hafta süresince temsilcisi olduğumuz okulları ziyaret ettim. Ülkenin yasam şartlarını ,kültürünü yakından görmek, okulların imkanları, derslik , kütüphane kafeterya , yemekhane gibi olanakları hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak yurtdışına çıkacak olan öğrencilerimizi beklentilerini doğrultusunda yönlendirebilmek açısından son derece önemli.

 

Hangi okulları ziyaret ettiniz?

Brighton’da LSI, Eurocenters, St.Giles İnternational, Regent Language Training,Embassy Ces, Geos, British Study Centres ve Sprachcaffe gibi Brighton’ın en popüler dil okullarını görme fırsatım oldu dört haftalık zaman zarfı içerisinde.

 

  pratik yapabilmesi için 3 bilgisayar odası ve büyük internet odaları var. Binada wireless bağlantısı mevcut. Şehir merkezine biraz uzak olduğundan büyük bir yemekhaneye, kahve bankosu ve kantine sahip. Okulun yan binasındaki öğrenci yurdu öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik dizayn edilmiş.

Okullar arasında öğrencilere sunulan imkanlar açısından büyük farklılıklar var. Her öğrencinin beklentisine, hedeflerine yönelik okul bulmak mümkün Brighton’da. Kimi okullar şehrin merkezinde apartman modelinde binaya sahipken kimi okullar şehrin merkezinden uzakta daha çok kampüsü andıran ve öğrenciler için yemekhane, kantin ve kafeteryasını bina içinde bulunduran modern yapıya sahip. Merkezde ya da merkeze yakın okullarda çevrede pek çok market, restoran ve kafeterya bulunuyor. Okullarda öğrencilerin derslerinde yardımcı olabilecek video ve kitap gibi bir çok materyal mevcut .Ziyaret ettiğim bütün okullarda öğrencilerin ücretsiz kullanabildiği bilgisayar (internet) odaları var, bunun yanı sıra wireless sistemini de (kablosuz internet) kullanıp kendi notebooklarını rahatlıkla internette bağlanabilirler.Kimi okullar geniş ve teknolojisi gelişmiş binalara sahipken kimi okullar küçük ve imkanları sınırlı.

iyaret ettiğiniz okullarda ne gibi kurs seçenekleri var?

Genel İngilizce, iş İngilizcesi, IELTS ,TOEFL ve diploma programları mevcut. Bu dil kurslarının konuşma, dinleme ve bire bir eğitim sınıfları da var.

 

Öğrencilerin okullar hakkında bilmeleri gereken önemli şeyler neler?

Ziyaret ettiğim dil okullarının hepsinde bilgisayar laboratuvarları, kütüphaneleri, dil laboratuvarları yaz aylarında barbekü partisi verdikleri bahçeleri mevcut. Ders aralarında buluşabilecekleri kafeteryaları var. Sınıflar 10-15 kişilik. Çoğu sınıfta teyp ve televizyon var. Tüm sınıfların gerektiğinde kullanabilecekleri projektörler okulda mevcut. Ayrıca haftalık sosyal aktivite programları yapılıyor. Bu aktivitelerin bazıları ücretsiz.Yine öğrenciler için uygun ücretlerle farklı şehir ve ülkelere her hafta sonu geziler düzenleniyor. Öğrencilerin bu sosyal aktivitelere katılmaları hem sosyalleşmeleri, hem de çabuk adapte olmaları açısından oldukça önemli.

 

Öğrencilere tavsiyeleriniz neler?

Bence yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler beklentilerini belirlemeli ve beklentileri

 

Eklemek istedikleriniz var mı?Okullar arasındaki farklılıkları yerinde görmek, öğrencilerimizin ihtiyaçlarına yönelik okul belirleme konusunda bize çok yardımcı oluyor.Okullarla ilgili bilgi ve fiyat detayları için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Yazdır