• atlas
Irlandadan Sevindirici Haber

 

İrlanda’dan sevindirici haber:  Pilot vize uygulaması 6 aya çıktı.

 

İrlanda hükümeti 2010 yılından bu yana 90 günün altında kısa süreli öğrenci vizelerinde yeni bir uygulamaya geçmiş ve Türkiye bu konuda pilot bölge olarak seçilmişti. Daha önceleri İrlanda vize işlemleri oldukça uzun sürüyordu. Amaç; bu süreyi kısaltmaktı ve Türkiye’den İrlanda’ya giden öğrenci sayısını artırmaktı. Bir yıllık deneme süresinin ardından bu pilot uygulama bugüne kadar başarıyla sürdürüldü.

Şimdi ise İrlanda hükümetinden bir başka bir sevindirici haber daha geldi. Maksimum 90 günlük verilen ve sadece üniversiteye kayıtlı olan öğrencilerin başvuru yapabildiği bu vizeye artık üniversite öğrencileri ve yönetici konumunda çalışanlar da başvuru yapabilecekler. Başvuru sahiplerinin 18-30 yaşında olmaları gerekmektedir. En önemli gelişme ise vize süresinin 24 haftaya uzatılmasıdır.

Başvurular; Dublin’e gönderilmek yerine Ankara’daki konsolosluk tarafından değerlendirileceği için vizenin sonuçlanması ortalama 1-2 hafta sürecek.

Ülkeye giren başvuru sahipleri bu vize dâhilinde dönüş biletlerini de göstermek durumundadırlar.           

Göçmenlik yetkilileri bu vizenin uygulanma sürecini takip edecekler ve 2014 yılı ortalarında yeni bir değerlendirme yapılacaktır.

Paylaş:
Yazdır