• atlas

Eğitim pusulası artık farklı ülkeleri de gösteriyor, son senelerdeki gelişmeler ile Polonya Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim noktalarından biri haline geldi.

Eğitim çevresi ülkenin son senelerde uluslararası eğitim sahnesinde yerini almasının sebebi olarak Avrupa Birliği üyeliği sonrasındaki kalkınma fonlarını ve ekonomik gelişmeleri adres göstermektedirler. Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında ekonomik olarak ciddiye alınacak  büyümeyi gerçekleştiren tek ülke olan Polonya Avrupa Birliği destek fonlarının önemli bir kısmını eğitim kurumlarının gelişimi ve sosyal projeler için kullanmıştır. Polonya ve Polonya eğitim kurumları konusunda uzman Sayın M. Göktürk İplikçioğlu Polonya ile alakalı sorularımızı yanıtladı

Sayın M. Göktürk İplikçioğlu öğrencilerin sizce Polonya’da eğitim görmesi için en öncelikli sebepleri nelerdir?

Ülke çok ünlü  Nikolaus Kopernik, Maria Curie, Zamenhoff  gibi bilim adamları Chopin, Rubinstein gibi müzisyenler yetiştirmiş tarihte ve bugün bilimin ve sanatın Avrupa’daki merkezlerinden biri olmuştur. Üniversiteleri yüzyıllardır yetiştirdikleri bilim adamları sayesinde bugün ki modern bilimin gelişmesi için önemli rol oynamışlardır. Ülkenin Akademik kurumları öğrencilerine daima pratik imkanları sunarak verilen eğitimi üretime çevirebilmiştir. Polonya Avrupa’daki birçok ülkenin tersine verdiği mezunlara sunduğu pratik imkanlarla konusunda uzman personel yetiştirdiği için piyasada her sektörde üreten bir ülke haline geldi. Zamanla Polonya üniversiteleri uzman yetiştiren üniversiteler, öğrencilerine pratik imkanlar sunan üniversiteler olarak Dünya’da kendine saygın ve kalıcı bir yer edindi. Özellikle ekonomi, bilişim ve sağlık dallarında yine mühendislik dallarında Dünya’nın birçok ülkesinden yabancı öğrenci bu kaliteli eğitim  kurumlarında üniversite eğitimine devam etmek için Polonya üniversitelerine başvurmaktadırlar. Polonya’daki öğrencilerin dilerlerse ülkede birçok dalda İngilizce eğitim alabiliyor olması yine en önemli tercih sebepleri arasında sayılabilir.

 Polonya Üniversitelerinin kabul şartları ve kayıt tarihleri de sanırım birçok öğrencinin en çok merak edeceği soru olacaktır. Bizi birazda bu konu hakkında bilgilendirebilir misiniz?

 Açık olmak gerekirse uluslararası sıralamalarda bulunan, yüksek kalitede eğitim imkanı sunan bu kurumların öğrenci kabul ederken beklenenin aksine çok katı kabul şartları olmadığını görüyoruz. Polonya Üniversitelerinin öğrenci kabulünde aradığı kriterlerin katı olmayışının sebebi üniversitelerin öğrenciyi eğitim esnasında eleyen bir sisteme sahip olmaları. Kabul şartlarına kısaca değinmek gerekirse; Türkiye’den gelen öğrencilerin  öğrencilerin bakalorya - lisans seviyesinde eğitim görmek için Türkiye’de bir liseden mezun olmuş olmaları gerekli. Nadiren bazı dallarda lisedeki alan derslerin ortalamaları kabul kriteri olabiliyor, örneğin sağlık dallarında eğitim görecek bir öğrencinin fen derslerinin ortalamanın altında olmaması beklenebilir. Master - Yüksek lisans öğrencileri ise herhangi bir sınava tabi tutulmadan üniversite diplomalarıyla üniversitelere başvurularını yapabilmekteler, tek kriter dalların örtüşmesi yani lisans seviyesinde mezun olunan branş ile yüksek lisans başvurusu yapılan branşın uyuşması.

Polonya sonuçta bir Avrupa ülkesi, öğrenci ve veliler biraz masraflardan da korkuyorlar. Ortalama bir öğrencinin aylık temel masrafları ne kadar? Aynı şekilde üniversite harçlarıyla alakalı da okurlarımızı bilgilendirebilir misiniz?

Polonya temel gıda maddelerini baz alırsak  Orta Avrupa ülkelerine kıyasla yaşam giderleri açısından epeyce ucuz bir ülke. Devlet yada özel öğrenci yurtlarında ikamet eden, ortalama bir yaşam süren bir öğrenci aylık 350 Avroluk bütçeyle hayatını sürdürebilir. Bu rakamlar bireye göre değişebilmekle beraber Polonya devletinin öngördüğü aylık harcamalar bu rakamın altındadır. Büyük şehirlerden gelen ve özel sosyal alışkanlıkları olan Türk öğrenciler için 350 Avro’nun altında bir gideri baz almak hata olur. Polonya’da üniversite harçları sorunuza gelince, üniversite harçları bölüme göre değişiklik göstermektedir. Özel üniversitelerde senelik harçların 1300 Avro’ ya kadar indiğini görebiliyoruz. Polonya üniversite harçları ve aylık giderleri baz alırsak bir öğrenci için dünyada belkide en yaşanabilir ülkelerden biri diyebiliriz.

Polonya’daki üniversitelerin uluslararası geçerliliği ve saygınlığı konusunda bizi bilgilendirebilir misiniz?

Ülke akademik kurumlarından  alınan diplomaların uluslararası geçerliliği olup, Polonya eğitim dünyasında saygınlığı her sene artan bir markadır. 

Paylaş:
Yazdır