Üniversite’de Asistanlık Yap, Burslu Oku !

Amerika’da yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde burs alma olasılığı lisans eğitiminde burs alma olasılığından çok daha fazla. “Üniversiteden mezun oldunuz, Amerika’da yüksek lisans yapmak istiyorsunuz ama bursa ihtiyacınız var. Üstelik not ortalamanız düşük” Bu ve benzeri pek çok soruya bu yazıda yanıt bulacaksınız.

Amerika’da yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde burs alma olasılığı lisans eğitiminde burs alma olasılığından çok daha fazla. Yükseğini yapmak istediğiniz bölüm, lisans eğitimi aldığınız bölüm ile ilişkili ise toplam olarak daha yüksek meblağlarda burs alabilirsiniz.

Amerika’da bulunan yaklaşık 565 bin uluslararası öğrencinin Amerika’da yüksek lisans yapmak istemesinin ana nedenlerinden biri de iyi bir eğitimi daha uygun bütçeyle alabilme şansı.

Amerika’da yüksek lisans ya da doktora eğitiminde karşınıza iki çeşit burs var: Geri ödemeliler ve geri ödemesi olmayan burslar.

Geri ödemesiz olarak karşınıza çıkacak olan burslar genellikle akademik alt yapınızın gücüne bağlı olarak verilen burslardır. Çok yüklü miktarda olmasalar da sizi ekonomik olarak rahatlatırlar. Bazı üniversiteler akademik alt yapınıza bakarak size bu bursu sunar ve koşul söylemeyebilir. Bazı üniversiteler ise belli bir not ortalaması tutturmaya devam ettiğiniz sürece bu bursu size vermeye devam edeceklerini bildirirler. Not ortalamanız düşerse bursunuz kesilir.

En çok önerdiğim burs türlerinden başında asistanlıklar geliyor. Sebebi ise asistanlıkların sizi eğitimin içinde tutmayı başarması, dolayısıyla da eğitiminizde daha başarılı olmanızı sağlaması. Öğrenciler asistanlık yaparken vakit kaybına uğrayacakları ve derslerde başarılı olamayacakları kaygısına düşer. Ancak durum çoğu zaman tersi olur. Birçok öğrenci asistanlık sayesinde daha yüksek notlar alır.

Peki, her öğrenci asistan olabilir mi?

Her öğrenci asistanlık için başvuru yapabilir. Asistanlıklar öğrencinin kapasitesine, ilgili okulun ihtiyacına, başvuran sayısına gibi özelliklere bağlı olarak veriliyor. Asistanlık karşılığında bazı okullar okul ücretinin tamamını burs olarak verebildiği gibi, bazı okullar karşılıksız bazı bursları da ekleyerek yurt parasını da öğrenciden almayabilir. Bazı okullar okul ücretinde yüzde indirim yaparken, bazı okullar sadece maaş da verebilir. Tüm bu koşullar okuldan okula değişiklik gösterir. Amerika’da ve hemen hemen her ülkede üç tür asistanlık mevcut: Öğretim asistanlığı, Araştırma asistanlığı, Genel Asistanlık.

Teaching Assistantship (TA) (Öğretim Asistanlığı):

 

Öğretim görevlilerine ders hazırlanmasında, derslerin öğrencilere aktarılmasında ve öğrencilere yardım konusunda görev alınan asistanlık modelidir. İngilizce dil yeterliliğiniz bu asistanlığı almakta oldukça önemli bir faktör. Fazla sayıda öğrenci sayısına sahip büyük okullarda öğretim asistanlığı önem kazanır. Tüm öğrencilerin öğretim görevlilerine direkt olarak ulaşma şansı düşüktür. Öğretim asistanları sayesinde öğrenciler soru çözümünde veya konu tekrarında gerekli desteği alabilirler. Asistanlığa uygun olup olmadığınıza karar veren kabul aldığınız departmandır. Size ödenecek para çoğunlukla departmanın bütçesinden karşılanır. Bazı öğretim asistanlarının tek görevi sınav kağıdı okumaktır. Bunun nedeni İngilizce seviyelerinin ders anlatma açısından yeterli olmamasıdır. Ancak aldıkları ücret farklılık göstermez.

Research Assistantship (RA) (Araştırma Asistanlığı):

 

Öğretim görevlilerin yaptıkları araştırmalara gerek literatür tarama, gerekse laboratuar çalışmalarına katkı olarak yapılan asistanlık modelidir. Fizik, kimya, biyoloji gibi fen dallarında genellikle laboratuar çalışması gerekir. Araştırma yapma konusundaki yeteneğiniz bu asistanlığı alma konusunda oldukça önemlidir. Size ödenen para çoğunlukla ya profesöre araştırmaları için ayrılan bütçeden, ya da kuruluş veya devletin araştırma için okula ayırdığı ödenekten yapılır. Bazı okullar önemli devlet projelerini yürütmektedir. Bu asistanlık sayesinde bazen öğrencinin tüm masrafları karşılanabildiği gibi, bazen belli bir miktar maaş verilebilir. Araştırma yapılan dalda sizin lisans eğitiminiz esnasında sahip olduğunuz tecrübe ve bilgi bu asistanlığı almanızda kolaylık sağlar.

Graduate Assistanship (GA) (Genel Asistanlık):

 

Asistanlık aldığınızın departmanın gerektirdiği ofis içi veya dışı görevleri yerine getirdiğiniz asistanlık modelidir.

Amerika’da lisans eğitiminde karşılıksız olarak scholarships adı verilen burslar verilirken yüksek lisans ve doktora programlarında yine karşılıksız olarak fellowships verilir.

Ayrıca öğrencinin maddi durumuna bakılarak mali yardım da yapılır. “Grant” olarak da adlandırılan bu burs türünde maddi yeterliliğiniz incelenir ve uygun iseniz karşılıksız olarak size burs sunulur.

Tüm bu bursların dışında bankaların sundukları krediler de vardır. Bazı üniversiteler bankalarla kendi görüşür ve size “loan” ismi verilen eğitim kredisini sunmalarını sağlar. Siz, size sunulan bu eğitim kredisi paketini incelersiniz. Uygun bulursanız kabul eder ve gerekli şartları sağlarsınız. Ancak çoğu zaman eğitim kredisi almak öğrenciye düşer. Uluslararası öğrencilerin de bir Amerikan vatandaşını kefil göstererek kredi alma şansı vardır. “Loan” adı verilen bu eğitim kredileri düşük faizli ve uzun geri ödeme vadesi olan kredilerdir. Örneğin 100 USD olarak 20 yılda geri ödersiniz.

Karşınıza şöyle bir tablo çıkıyor. Sunulan fellowships, grants, asistanlıklar, varsa loan hepsi toplanır ve size yılda ödemeniz gerekecek miktar budur, derler. Siz eğitiminize başlamadan mali portrenizi net olarak görürsünüz.

Sizlere tavsiyem “Zaten bursa uygun değilim” diye düşünüp araştırma yapmaktan vazgeçmemeniz. Her üniversite burs ve asistanlık detaylarını çok net bir şekilde internet sayfalarına yerleştirirler. Mutlaka okuyun. Size uygun olan her bursa da okulun belirttiği şekilde başvurunuzu yapın. Tam burs alan pek çok Türk öğrencisi olmaktadırs. Yeter ki burslar ve asistanlıklar için çabalayın.

Umarım dilediğiniz bursu alır, çok iyi yerlerde çalışır, burs aradığınız günleri unutmaz ve ileride sizden sonra gelecek gençlere burs imkanları yaratırsınız

Paylaş:
Yazdır