Amerika’nın Ohio şehrinde bulunan Ashland Üniversitesinde birçok lisans ve master programı alternatifi var ancak MBA programı bunların arasında en popüler olan. Üniversite yetkilisi Susan Roza yaptığımız

Amerika’nın Ohio şehrinde bulunan Ashland Üniversitesinde birçok lisans ve master programı alternatifi var ancak MBA programı bunların arasında en popüler olanı. Üniversite yetkilisi Susan Roza yaptığımız röportajda “ MBA programı başvurularında GMAT istemiyoruz” diyor.

 

Bize kısaca okulunuzdan bahseder misiniz?

 

Ashland üniversitesi 1878 kurulan bir özel üniversitedir.  İlk kurulduğu yıllarda öğretmenleri eğitmek için kullanılan bir kurum olmasına karşın şu an Ohio bölgesi içinde en çok tercih edilen programları içeren 60 üzerinde lisans ve yüksek lisans programına sahip bir üniversite konumundadır. Bu programlar içerisinde MBA ve Eğitim Mastır programları da vardır.

 

Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinizin sayısı nedir ve bunlar içerisinde kaçı yabancı öğrencidir?

 

2200 lisans öğrencimiz var. 4000 de yüksek lisans öğrencimiz.  Mastır öğrencileri içlerinde MBA ve MEd programlarının eğitiminin verildiği Columbus, Ohio bölgesindeki kampüs de dahil 5 farklı fakültede eğitim alabilmektedirler. Lisans öğrenciler genelde merkez kampüste eğitim almakta ve kampüs yurtlarında konaklamaktadırlar. Toplamda 30 farklı ülkeden 220 yabancı öğrencimiz bulunmaktadır.

 

Yabancı öğrencilere ne gibi hizmetler sunmaktasınız?

 

Okulumuza gelen yabancı öğrencilere havaalanı karşılama, oryantasyon ve danışmanlık hizmeti gibi hizmetlerin yanı sıra sosyal ve akademik aktivitelere katılım imkanı sağlayan International Club seçeneği sunmaktadır.

 

Okulunuz bünyesinde yabancı öğrenciler için oluşturulmuş ‘ingilizce dil eğitimi programları’ bulunuyor mu?

 

Okul bünyesindeki ingilizce programımızın ismi “ACCESS” ve 25 yıldır var olan bir program. TESOL alanında mastar derecesine sahip ve yurtdışı tecrübesine sahip öğretmenler tarafından eğitim verilmektedir. Öğrencilerin ACCESS programına başlayıp akademik programlara geçişine imkân sağlayan şartlı kabul alma şansı da vardır. Böylece öğrenciler -ACCESS programını başarıyla tamamlamak şartı ile-  TOEFL yada IELTS e gerek duymadan akademik programlara geçiş yapabilmektedirler.

 

Bize üniversitenin bulunduğu şehirle ilgili bilgi verir misiniz?

 

Ashland Üniversitesi Ohio^da küçük bir eyalet olan Ashland’de bulunmaktadır.25,000 nüfusu ile güvenli, canlı ve maliyet anlamında ekonomik, yaşamaya ve eğitim almaya elverişli bir bölgede yer almaktadır. Cleveland ve Columbus’a 1 saat, Washington D.C.,New York,Niagara Şelaleleri,Toronto ve Chicago’ya yaklaşık bir gün sürüş mesafesindedir.

 

Kampüs lokasyonu ve kampüs imkânlarını anlatabilir misiniz?

 

Çok güzel bir doğa içerisinde kurulu olan Ashland Üniversitesi kampüsü içerisinde okul yurtları ve yeni inşa edilen havuzu, fitness salonları ve atletizm salonlarının bulunduğu spor ve sağlık merkezi bulunmaktadır. İşletme ve eğitim fakültesi de henüz yenilenmiştir. Atletizm kompleksi de şu an hala inşaat aşamasındadır. Ashland Üniversitesi yemekleri de ‘en iyi üniversite yemekleri’ alanında birçok kere ödül almıştır.

 

 

Burs olanaklarınız nelerdir? .

 

Lisans programları için $4,000 ile $10,000 arası burslar mevcuttur fakat mastır programları için burs olanaklarımız yoktur fakat fiyatlar oldukça uygundur.

 

En popüler programlarınız hangileridir?

Yabancı öğrencilerimiz daha çok finans, muhasebe ve uluslar arası işletme gibi bölümlerin yanı sıra spor yönetimi ve otelcilik bölümlerine de sıklıkla başvurmaktadırlar MBA programımız da çok ilgi çekmektedir çünkü GMAT şartı aramıyor. Sadece 2 yıllık iş tecrübesi yeterli oluyor.

 

Üniversitenin en güçlü olduğu alanlar hangileridir?

 

Ashland Üniversitesinde her öğrenciye bireysel ilgi vardır. Bu yüzden bunu okulda her alanda hissedersiniz. Bu yüzden okuldan mezun olan her öğrenci bölümü ne olursa olsun, aldığı eğitimden memnun ayrılır.

 

Genel kabul şartlarından bahseder misiniz?

 

En az 2.75/4.00 not ortalaması hemen tüm programlar için aradığımız birinci şarttır. Eğer başta ACCESS’de İngilizce eğitimi almayacaksa aranan İngilizce şartı da şudur;

Lisans programları: TOEFL; 65 veya IELTS; 5,0

Mastır programları: TOEFL 75 veya IELTS; 6,5

 

Başvurular ne zaman yapılmalıdır?

 

Ağustos başlangıçları için son başvuru tarihi 1 Temmuz, , Ocak başlangıçları için son başvuru 1 Kasım dır. MBA programı için ayrıca Mayıs başlangıcı vardır. Bunun için de son başvuru tarihi 1 Mart’tır.

 

Yabancı öğrenciler için eğitim ücretleriniz nedir?

Dil eğitimi: $2,870 (her 8 haftalık dönem;

Lisans eğitim ücretleri: $23,550

MBA: $19,550

MEd: 17,550

 

Mezunlara sağladığınız farklı servisler var mı?

 

Kariyer geliştirme merkezimiz öğrencinin eğitimi esnasında faydalanabileceği bir hizmettir. Fakat mezun olduktan sonra da İş başvuruları danışmanlığı hizmeti verilmektedir bu merkezde. Yabancı öğrenci merkezimiz de her yıl ekim ayında mezunları bir araya getiren yemekler organize etmekte, bu sayede eski mezunları buluşturmaktadır.

Paylaş:
Yazdır