Yurtdışında okumak isteyenler için en önemli konulardan birisi İngilizce seviyesinin belgelenmesidir. IELTS mi, TOEFL mı? Tüm dünyada geçerli olan bu iki sınavı sizin için karşılaştırdık.

Temel olarak ele aldığımızda iki sınav da ingilizce yeterlilik sınavıdır ve ingilizce yeterliliğimizi tescil eder.

Geçerlilik: Birkaç yıl öncesine kadar genel düşünce Amerika için TOEFL (test of english as a foreign language), İngiltere, Avustralya v.b ülkeler için IELTS gerektiği şeklinde idi. Bu durum Amerika’daki üniversitelerin IELTS’i de kabul etmesi ile birlikte değişti.

Her iki sınavda 100 üzerinde ülkede binlerce üniversite tarafından kabul edilmektedir.

Uygulama şekli: TOEFL, ülkemizde internet üzerinden bilgisayar uygulamalı olarak ETS (educational testing service) kurumu tarafından yapılır ve TOEFL IBT Test olarak adlandırılır. IELTS ise Paper Based yani kağıt-kalem uygulaması ile yapılır. 

Sınav Tarihleri ve Şehirler: TOEFL ibt sınavına İstanbul, Ankara, İzmir v.b birçok şehirde, çeşitli test merkezlerinde ayda 3-4 kez, IELTS ise British Council tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da ayda 2-3 kez yapılmaktadır.

Başvurular: Her iki sınava da ilgili sitelerden (www.ets.org ve www.britishcouncil.org.tr ) online başvuru yapılabilmekte. IELTS’de başvuru onaylandıktan sonra adaylara gönderilen ve sınav tarihine kadar aktif kalan giriş kodu ile Road to IELTS online hazırlık kursu British Council tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Sınav içeriği: Her iki sınav da içerik olarak dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur. IELTS’de sınav dinleme ile başlar ve okuma yazma ile devam eder. Bu 3 bölüm grup halinde alınır. Konuşma bölümü ise ilk 3 bölüm tamamlandıktan sonra bire bir görüşme şeklinde olur. Toefl’da ise sınavın hangi bölüm ile başlayacağı kesin değildir. Yan yana oturan adaylar aynı anda sınavın farklı bölümlerini yapıyor olabilirler.

Dinleme (Listening) Bölümü: Toefl’da 30-50 soruyu yaklaşık 60 dakika içerisinde cevaplamak durumundasınız. IELTS’de ise 40 soru için 30 dakika verilmektedir. Her iki testte de kişiler arasında geçen diyaloglar dinlenir ve her diyalog için sadece 1 sefer dinleme hakkı verilir.

Okuma (Reading) Bölümü: IELTS 3, Toefl ise en az 3 en fazla 5 okuma parçasından oluşur. IELTS’de aday, Okuma Bölümü için verilen toplam süre bitinceye kadar önceki okuma parçalarının sorularına geri dönerek değişiklik yapabilir.

TOEFL’da ise geri dönüşler sadece ilgili okuma parçasının sorularına olabilir. Tamamlanan okuma parçasına dönüş mümkün değildir. 

Yazma (Writing) Bölümü): Her iki sınavda da belirtilen konular hakkında 2 farklı kompozisyon yazılması beklenir. (IELTS’de 150 ve 250’şer kelimelik, TOEFL’da 300’er kelimelik olmak üzere) TOEFL’da adaylar karalama kağıdı kullanabilirler fakat verilen süre içerisinde mutlaka bilgisayara geçirmelidirler. IELTS’de ise zaten kağıt-kalem uygulaması olduğu için direk cevap kağıdına yazarlar.

Konuşma (Speaking) Bölümü: IELTS ve TOEFL’ın bir diğer farkı da Konuşma Bölümü’nün uygulama şeklidir. IELTS’de yüz yüze görüşme yapılır. Konusunda uzman eğitmen yaklaşık 11-14 dakika aday ile diyaloğa girer.

TOEFL’da ise konuşma bölümü sohbet şeklinde değildir. Aday, kulaklık aracılığı ile sorulan soruları yaklaşık 45-60 saniyelik süreler halinde mikrofon aracılığı ile yanıtlar. Verilen yanıtlar otomatik olarak kaydedilir. 

Puanlama: TOEFL IBT’de puanlama 120 üzerinden yapılır. Her bölüm kendi içerisinde 30 puan üzerinden hesaplanır. IELTS’de ise puanlama 1-9 aralığında yapılır. Her bölüm 1-9 aralığında değerlendirilir ve Genel Puan (Overall Band Score) tam veya buçuklu olarak hesaplanır. (6.0-6.5 gibi)

Sonuçların Açıklanması: TOEFL sonuçları 15 iş gününde açıklanır. İş günü hesabına karşılık 3 haftaya denk gelmektedir. IELTS sonuçları ise 13 gün içerisinde açıklanmaktadır. (2 haftadan az bir süre) Her iki sınav da 2 yıl geçerlidir.

İletişim: TOEFL sınavının global uygulayıcısı ETS’nin Türkiye’de ofisi yoktur, çeşitli sınav merkezleri aracılığı ile sınavlar yapılmaktadır. Detaylı bilgi almak için www.ets.org web sitesini ziyaret edebilir veya 1 609 771 7100 (New York) numaralı telefonu arayabilirsiniz.

IELTS için ise 0 212 355 5657 numaralı telefondan British Council Sınavlar Departmanı sabah 10.00-12.00 öğleden sonra 14.30-16.30 arasında arayabilir veya www.britishcouncil.org.tr  adresini ziyaret edebilirsiniz.  

Paylaş:
Yazdır