• atlas


Yabancı öğrenciler için Kanada'da birçok farklı alanda yüksek lisans yapmak mümkündür. Bu ülkedeki master ve doktora programları dünyanın neredeyse her ülkesinde prestij ve kaliteli eğitimleri ile tanınmaktadırlar.

Kanada'da genel olarak yüksek öğrenim ücretleri diğer batı ülkelerine göre daha düşüktür. Ülkedeki master programları genelde 2 yıl tam zamanlı (full-time) olarak sunulmaktadır. Ancak, MBA (Master of Business Administration - İş İdaresi Master) tarzı daha pratik odaklı master programları söz konusu olduğunda öğrencilerin master eğitimlerini 1 yıl gibi kısa bir sürede bitirmeleri de mümkündür. Doktora programlarının süresi ise 4 ile 7 yıl arasında değişmektedir.

Türk öğrenciler için Kanada'da yüksek lisans yapmanın cazip taraflarından biri de Kanada hükümetinin yabancı öğrencilere mezuniyet sonrası ücretli çalışma imkanı sağlamasıdır. Bu imkan Montreal, Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerde 1 yıl ile sınırlandırılmışken Kanada'nın diğer tüm şehirleri için 2 yıldır. Öğrenciler bu sayede Kanada'da okudukları bölüm ile ilgili iş tecrübesi edinme fırsatı bulabilmektedirler.

Mezuniyet sonrası çalışma programının Kanada'da iş tecrübesi kazandırmasının yani sıra yabancı öğrenciler için sağladığı diğer bir avantaj ise öğrencilere mezuniyet sonrası çalışma izinleri dolmadan ya da dolduktan sonra çalışmakta oldukları şirketlerde daimi olarak işe başlama fırsatı sunmasıdır. Kanada'lı şirketlerde çalışmaya başlayan öğrenciler Kanada'nin bazı eyaletlerinde geçerli olan PNP (Provincial Nominee Program) adı verilen programa başvurmaya hak kazanırlar. Bunun ardından yapılacak Kanada'ya göçmenlik başvuruları ise normalde Kanada sınırları içerisinden başvurulması durumunda ortalama 2 yıl sürerken yarı yarıya azalarak yaklaşık 1 yıla düşer.

University Canada West eğitim ücreti açısından değerlendirildiğinde oldukça uygun okullardan birisi olarak göze çarpmaktadır.

Kanada'da her üniversitenin kabul koşulları birbirinden farklı olduğu için öğrencilerin master veya doktora programlarına başvurmadan önce ilgili oldukları okulun kabul koşullarını çok iyi anlamaları gerekmektedir. Kanada'da master ve doktora başvuru prosedürleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Paylaş:
Yazdır