Spielberg’in oğlunun tercih ettiği okul

New York Film Akademisi, sinemaya tutkun olanların hayallerini süsleyen eğitim programlarına sahip. Bunlar arasında en popüler olanları Film Yapımı ve Film Oyunculuğu. Burayı tercih edenler arasında efsanevi yönetmenler Steven Spielberg’in oğlu, Luc Besson’un kız kardeşi gibi isimler var. Akademi’nin Dekanı Elli Ventouras-Onaldin sorularımızı yanıtladı.

 

Okulunuzun ne zaman kuruldu, programları nasıl gelişti?

New York Film Akademisi, film çekmek isteyen herhangi birinin film yapımcısı olabileceğine ve yüksek kaliteli eğitime inanan Robert DeNiro’nun Tribeca Film Merkezi’nde 1992 yılında kuruldu. O zamandan beri New York City, Los Angeles ve Abu Dhabi’de düzenlenen programlar Harvard Üniversitesi, Orlando’daki Disney-MGM Studios, Londra, Paris ve Floransa’daki yaz programları ile gelişti. NBC News işbirliğiyle düzenlenen olan dijital gazetecilik, belgesel film yapımcılığı, film çekimi, yapımcılık, film yazarlığı ve 3D animasyon gibi eğitimlerle, okuldaki programlar çeşitlendi.

 

Sınıflardaki öğrenci sayınız ve uluslararası öğrenci oranınız nedir?

Sınıf mevcudunu önemsiyoruz. Mevsimlere göre değişmekle birlikte ortalama sınıf mevcudumuz 16. Öğrencilerin yüzde 45’ini uluslararası öğrenciler oluşturuyor.

 

Uluslararası öğrenciler için ne tür olanaklarınız var?

Uluslararası öğrenci ofisi I-20 öğrenci vizesine ihtiyaç duyan öğrenciler için gerekli bilgi ve yardımı sağlar. 1 veya 2 yıllık programları başarıyla tamamlayan uluslararası öğrencilerin yararlanabildiği çalışma izninin (Optional Practical Training) için yardımcıda olurlar. Konaklama koordinatörlerimiz eğitimleri boyunca uygun şekilde konaklamaları için öğrencilere yardım ederler.

 

Öğrencileriniz için İngilizce kurslarınız var mı?

New York Film Akademisi; New York, Los Angeles, Londra ve  Boston’daki ESL dil okullarının partneri. Uzun süreli veya kısa süreli programlar için dil eğitimi ve Film Akademisi çalışmalarının birlikte alınması mümkün. Film Akademisi’nin programları sadece İngilizce. Gerekli şart ise konuşma  düzeyinde İngilizce. TOEFL ve IELTS notları kabul edilir ancak gerekli değildir. Bir öğrencinin İngilizce dil yeterliliğinin iyi olması, öğrencinin başarı isteğini de çok artırır.

 

Film okulunuz hangi şehirlerde bulunuyor?

New York Film Akademisi, dünya üzerinde bulunduğu her şehirde aksiyonun ortasında yer alır. New York City, Los Angeles, Abu Dhabi, Londra, Paris, Floransa gibi. Her şehir etkileyici bir kültür ve keşfedilecek büyük fırsatlara sahiptir.

 

Burs imkanlarınız var mı?

Hollywood yönetmeni Brett Ratner gibi sinema endüstrisi profesyonellerinin mali yardımlarına rağmen  Film Akademisi ABD’li ve uluslararası öğrencilere bağış imkanı sunar. Gerekli bilgiye NYFA.com web sitesindeki “Financial Aid and Grants” bölümünden ulaşılabilir.

 

En popüler programlarınız hangileri?

“Filmmaking” ve “Acting for Film” en popüler programlarımız. NBC News ile bağlantılı olan yeni “Dijital Gazetecilik Programı” da çok fazla ilgi görüyor.

 

NBC News’le birlikte yürüttüğünüz Dijital Gazetecilik programı kimlere yönelik?

NBC News ve New York Film Akademisi, dijital gazeteciliğin değişen çehresine yön verecek gelecek neslin gazetecilerini yetiştirmek için bir ekip kurdu. İki kurum birlikte çalışarak televizyon ve internet ağında dijital gazetecilik yapabilecek kişileri yetiştirmek için yoğun bir müfredat yarattı.

NBC News profesyonelleri 1 yıllık program boyunca master sınıflarında da ders verecekler. Katılımcılar, NBC’nin dijital habercileri tarafından kullanılan son metotlarla tanışacak, kamera arkasında yer alarak gerçek haber programlarının hazırlanışını öğrenecekler.

 

Genel kayıt koşullarınız neler?

Yetişkinlere yönelik programlara kayıt olmak için 150 $ başvuru ücreti ile beraber başvuru formunu doldurmak gerekli. Yetişkinlerin kayıtlarının yapılabilmesi için, kayıt ofisine resmi bir transkript göndererek lise veya yüksek okul mezunu olduklarını kanıtlamaları gerekiyor.

 

Başvuruların ne zaman yapılması gerekiyor?

Okul depozitleri bir program veya workshop’ta boş bir yer edinmek için gereklidir ve okul ücretinin başlangıç tarihinden 30 gün önce ödenmesi gereklidir. Ocak, mart, haziran, eylül ve ekimde 1 ve 2 yıllık programlara başlamak için fırsatlar ve New York ve Los Angles da aylık kısa süreli workshop eğitimleri var. NYFA Abu-Dhabi’de şubat ve eylülde başlayan programlar var.

 

Uluslararası öğrenciler için ders ve konaklama maliyetleri nedir?

Ders ve konaklama maliyetleri programa , eğitim süresine ve şehre göre farklılık gösterir. Tüm bilgiye  NYFA.com adresinden ulaşabilirisiniz.  

 

Öğrencileriniz arasında ünlü isimler de var mı?

Tabii. Steven Spielberg’in oğlu, James Bond’u canlandıran Pierce Brosnan’ın oğlu, Oscar Ödülü sahibi aktör F. Murray Abraham’in oğlu, yönetmen Luc Besson’in kızkardeşi, yönetmen Peter Bogdanovich'in kızı dahil birçok ünlü Hollywood film yapımcısı ve aileleri  New York Film Akademisi’ni seçti.

www.NYFA.edu

Paylaş:
Yazdır