Türkiye’nin başarılı Avukatlarından Ali Gulum, İngilizce eğitimi almak için Avustralya’yı tercih etti. Gulum, kendisiyle yaptığımız görüşmede “Yurtdışı eğitim beni kendime getirdi, herkes mutlaka bu tecrübeyi edinsin.” diyor

Türkiye’nin başarılı Avukatlarından Ali Gulum, İngilizce eğitimi almak için Avustralya’yı tercih etti. Gulum, kendisiyle yaptığımız görüşmede “Yurtdışı eğitim beni kendime getirdi, herkes mutlaka bu tecrübeyi edinsin.” diyor.

 

Şu anki göreviniz ve iş tanımınız nedir?  

 

Şu anda  serbest avukat olarak Beyoğlu’nda kendi adıma bir ofisi işletiyorum.

  

Hangi okullarda ne üzerine eğitim aldınız? 

 

İstanbul Üniversitesi  Hukuk Fakültesini bitirdim. Bu süre içinde Gök Dil, Uğur Doğru Güven dil okulunda  ve  serbest çalışan İngilizce hocalarından İngilizce üzerine ders aldım.Bunun dışında Avustralya’da dil eğitimi aldım.

 

Yurtdışında eğitim gördüğünüz süre boyunca eğitim dışında neler yaptınız? Sosyal hayatınız nasıldı? Nasıl arkadaşlıklar kurdunuz? 

 

Eğitim dışında sörf  yapma (dalga sörfü)  imkanı buldum. Manly ve çevre plajlarında  yüzme imkanı buldum. Sydney ve çevresini gezme imkanı buldum.  F1 formula için Melbourne gitme imkanı buldum. bir çok yeni  arkadaş edindim.  Ayrıca ikinci defa gitme arzum gerçekleşti ve ikincisinde de Gold Coast. Brisbane gibi şehirlere de gittim.

 

Bu deneyimlerinizin kariyerinize nasıl bir etkisi oldu? 

 

Öncelikle  İngilizcem  çok daha iyi bir seviyeye geldi. Her iki seyahatimde de İngilizcem bulunduğu seviyenin 5 hatta 10 katına çıktığını söyleyebilirim. Artık  rahat konuşabiliyor, yazabiliyor ve en önemlisi anlayabiliyorum İngilizceyi. Orada yaşayan İngilizceyi öğren, okuma ve yazma imkanı bulabildim.

Sizce yurtdışında öğrenim görmenin sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu? 

 

Ufkum genişledi. Yaşayan İngilizceyi görme imkanı buldum. Taş yerinde ağırdır sözünü bir daha ispat ettim. Herkesle daha rahat İngilizce ile iletişime girebiliyorum ve artık korkmuyor heyecanlanmıyorum. Beni kendime getirdi ve kişisel öz güvenimi arttırdı.

 

Yurtdışında eğitim almak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

 

Asla ama asla bu ülke içinde alınan eğitim ile kıyaslamaya bile kalkışmasınlar. Orada öğrenilen şey sadece İngilizce değil. Bambaşka kültürler, insanlar ve yepyeni değerlerle  tanışıyorsunuz. Bütün bunlar öğrenmek istediğiniz dili gerçekten yaşayarak  ve kalıcı olarak öğrenmenizi sağlıyor. Mutlaka  hayatınızda bir defa ama en az bir defa deneyin. Mutlaka daha sonra tekrar etmek isteyeceksiniz.

Paylaş:
Yazdır