• atlas


Yurtdışı akademik eğitim maliyetlerini nasıl kısabilirim?

Yurtdışı eğitimleri ülkemiz için eskiye oranla çok daha popüler hale geldiği son yıllarda maliyetler ve Türk Lirası’nın  uluslararası piyasalardaki değer kaybı sebebi ile eğitim ve yaşam maliyetleri yükselmeye başlamıştır.

Eğitim maliyetlerini minimize etmek açısından farklı seçenekler her zaman mevcuttur, bunların başında burslar, banka kredileri, sponsorluklar, asistanlıklar ve benzer modeller gelmektedir. Bu yazımızda yurtdışındaki üniversitelerin eğitim maliyetlerini, yukarıdaki modeller dışında kampüs değişikliği ve ders programları ile daha avantajlı hale getirmenin yöntemlerinden bahsedeceğiz. 

Öncelikle lisans yada yüksek lisans eğitimleri için önde gelen üniversitelerin harç bedelleri (özellikle ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya ‘daki üniversiteler için) bölüme göre değişkenlik göstermekle birlikte yıllık 5-80 bin USD bantlarında değişmektedir. Sıralamalarda daha yüksek olan üniversiteler’in ücretleri de aynı oranda yüksektir. Üniversiteler, uluslararası öğrencileri bünyelerine katmak için değişen ekonomik parametreleri dikkatle inceleyip çözümler üretmek, maaliyetleri minimize etmek ve ulaşılabilirliği arttırmak açısından uluslararası kampüs olarak da ifade edebileceğimiz çözümler üretmişlerdir. Bu şekilde hizmet üretim maliyetleri kısmen kısılıp, eğitim maliyetleri düşmüş ve öğrencilerin bulundukları ülkelerinde yada mesafe olarak kısmen daha yakın bölgelerde aynı kalitede ancak daha ekonomik eğitim almaları sağlanmıştır. Bu şekilde bulundukları ülkelerin dışında kampüsleri bulunan üniversitelerin bazıları ve eğitim ücretleri aşağıda belirtilmiştir;


WOLLONGONG UNİVERSİTESİ: Avustralya kampüsleri yıllık eğitim ücreti 25 bin AUD, Dubai Kampüs eğitim ücretleri yıllık yaklaşık 15 bin AUD‘dir.

BİRMINGHAM UNİVERSİTESİ: İngiltere Kampüsleri eğitim ücretleri yıllık 19bin GBP, Dubai Kampüs ücretleri ise yaklaşık 16 bin GBP ‘dir.

NYIT: New York kampüs eğitim ücreti 13 bin USD, Abu Dhabi kampüsü eğitim ücreti 7 bin USD, Vancouver Kampüsü eğitim ücreti 10 bin USD

HULT: ABD Kampüsleri yaklaşık 45 bin USD, Londra kampüsleri yaklaşık 16 bin GBP, Dubai kampüsleri yaklaşık 38 bin usd’dir.


Not:Eğitim ücretleri yaklaşık olarak verilmiştir.

Maliyetleri düşürmenin bir başka yöntemi ise, alınacak derslerin bazılarını, henüz programa başlamadan önce online sistem üzerinden almaktır. Online derslere ait kredi ücretleri genelde fiziksel olarak okulu kullanmadığımızdan dolayı görece olarak daha düşüktür. Bu şekilde toplam eğitim maliyetlerimizi azaltmış oluruz.

Diğer ülkeler ve eğitim türleri hakkında detaylı bilgi almak için size en yakın ofisimizi ziyaret edebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.


Paylaş:
Yazdır