İngiltere’nin Bournemouth şehrinde 6 aylık dil eğitimini tamamlamak üzere olan öğrencimiz Gencer Uslu, Kings School of English’te eğitim alıyor. Kendisi ile yaptığımız röportajda sorularımıza samimi bir şekilde cevap veren öğrencimiz

İngiltere’nin Bournemouth şehrinde 6 aylık dil eğitimini tamamlamak üzere olan öğrencimiz Gencer Uslu, Kings School of English’te eğitim alıyor. Kendisi ile yaptığımız röportajda sorularımıza samimi bir şekilde cevap veren öğrencimiz “Türk öğrenci sayısının çok fazla olduğu yerde eğitim almayın”  diyor.

Şu anda yurtdışında nerede ne eğitimi alıyorsunuz?


İngiltere’nin güney sahilinde bulunan Bournemouth şehrinde, Kings School of  English dil okulunda dil eğitimi almaktayım.

Türkiye’de Hangi okullarda öğrenim gördünüz?


Edirne Anadolu Lisesi ve daha sonrasında İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uluslararası Ticaret bölümü mezunuyum.


Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?


İş hayatına atılmadan önce en büyük eksiğim olan dil konusunu halletmek niyetindeydim bunu da en iyi yurt dışında bizzat yaşayarak yapmamın bana faydalı olacağı fikrindeydim. Okul ve askerliğimi bitirince yurt dışına dil eğitimi almak üzere çıkmaya karar verdim.

 

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı?


Aslında bu ülke ve şehir ile ilgili az çok bilgim vardı. Kuzenim burada mastır yapmıştı ve Atlas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından da burası ile ilgili olumlu referanslar aldıktan sonra seçimimi bu yönde kullandım.

 

Bu aşamada Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?


Öncelikle bana istemiş olduğum şehirle ilgili burada bulunan okullar hakkında bilgi verildi tabii gideceğim ülke ve şehirle de ilgili. Bu bilgiler eşliğinde seçimimi yaptım daha sonrasında gerek vize işlemlerim gerekse konaklama, uçak bileti bulma gibi her konuda yardımcı yönlendirici oldular.


Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?


Açıkçası çok fazla bir zorluk yaşamadım ama ufak tefek olan okulla ilgili sıkıntılarım olduğunda Atlas yetkililerine ilettim ve sorunun çözümü için yardımcı oldular.

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?


Benim geldiğim yerle ilgili genel bir sıkıntı vardı oda Türk öğrencilerin çokluğu bazen kendinizi Türkiye’de hissediyorsunuz ve yurt dışına gitmenin çok bir anlamı kalmıyor bunun için öğrenciler seçecekleri ülkeyi şehri ve okulu daha iyi değerlendirip seçim yapmalılar aksi takdirde zaman ve para kaybına neden olabilir. Herkes her zaman söyler Türk öğrencilerden uzak durun diye ama eğer diliniz geldiğinizde zayıfsa ve kendinizi zorlamayıp Türk öğrencilerle kaynaşma gibi kolay yolu seçerseniz ve o gruba girerseniz bir daha kolay çıkamazsınız ve burada olma amacını atlarsınız.

Paylaş:
Yazdır