Aytül Arslan, Hilton ParkSA İstanbul Oteli nde rezervasyon ve satış departmanında çalışıyor. Turizm ve Otelcilik eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere de dil eğitimi alan, çeşitli firmalarda çalışan Arslan, bu deneyimin faydasını her

Kadir Has Üniversitesi Aytül Arslan, Hilton ParkSA İstanbul Oteli nde rezervasyon ve satış departmanında çalışıyor. Turizm ve Otelcilik eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere de dil eğitimi alan, çeşitli firmalarda çalışan Arslan, bu deneyimin faydasını her gün görüyor. Çünkü İngilizce yi işinde her gün kullanması gerekiyor.

Şu anki mesleğiniz ve iş tanımınız nedir?
Hilton ParkSA İstanbul da rezervasyon ve satış elemanı olarak çalışıyorum. Buradaki başlıca görevim otele gelen rezervasyon talepleri ile ilgilenmek. Bununla beraber haftalık ve aylık raporlamalar, otelin ileri dönemdeki satış politikasının belirlenmesi, bütçelerin hasaplanması gibi görevlerim var.

Hangi okullarda öğrenim gördünüz?
Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ne hala devam ediyorum. Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik mezunuyum. Hilton ParkSA ya başlamadan önce çeşitli otellerde, farklı görevlerde çalıştım. Ayrıca 1 sene kadar bir kongre acentasında görev aldım.

Yurtdışında ne eğitimi aldınız?
2000-2001 senelerinde Ingiltere de yabancı dil üzerine eğitim aldım. Once Lewis Language School da, daha sonra da Highbury Collage de gene ingilizce üzerine eğitime devam ettim. Orada bulunduğum süre içerisinde Barton Pavarel Collage de "Marketing with Media" ayrıca Highbury Collage da "Business English" kurslarını bitirdim. Bu dönemde "The London Chamber of Commercial and Industry Examination Board" ve "First Certificate from Cambridge University" olmak üzere 2 adet sertifika aldım.

Yurtdışına gitme kararınızda en fazla ne etkili oldu?
Yurtdışına gitme kararım özellikle Turizm Otelcilik bölümüne başladıktan sonra kafamda belirmeye başladı. İlk stajımı yaptıktan sonra da pratik konusundaki eksiklerimi daha net bir görmeye başladım ve kesin olarak bu açığımı sadece yurtdışında kapatabileceğimi anladım.

Yurtdışında eğitim gördüğünüz süre boyunca, okul dışında neler yaptınız?
Önce 4 yıldızlı bir otelde 6 ay kadar Kat Hizmetleri Asistanlığı yaptım. Burada çalışırken aynı zamanda yine part time olarak bir holdingde çalışmaya başladım ama daha sonra otelden ayrıldım ve holdingdeki işime genel müdür asistanı olarak devam ettim.

Sosyal hayatınız nasıldı?
Çalıştığım firma sayesinde bazı dönemlerde iş için başka şehirlere gitme şansım oldu. Onun dışında fırsat buldukça da gezdim. Okuldan ve iş hayatımdan tanıdığım arkadaşlarımla çok sık vakit geçiriyordum. Açıkçası zamanımı evde oturarak öldürmemeye çalışıyordum.

Yurtdışında aldığınız eğitimin bugünkü iş yaşamınıza ve kişiliğinize nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz?
Yurtdışında geçirdiğim süre yabancı dilim açısından gerçekten çok verimliydi. Şu anki işimde sürekli İngilizce kullanmam gerekiyor bu nedenle bunun yararlarını iş hayatımda her gün görüyorum. Bunun haricinde kendinize güvenmeyi ve insanlarla iletişim kurmayı öğreniyorsunuz. Bulunduğunuz güvenli alandan çıkıp, hiç bilmediğiniz bir yerde yaşamaya çalışmak ve bunu başarabilmenin insana kazandırdığı güven duygusu bambaşka. Farklı bir kültürün içinde tek başına yaşama insanın kişiliği için çok büyük bir deneyim ve önemli bir hayat tecrübesi.

Paylaş:
Yazdır