Okul Bilgisi

UNIVERSITY OF ESSEX

Üniversitenin tarihi hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Essex Üniversitesi İngiltere’nin akademik anlamda önde gelen üniversitelerinden biridir. 1964 yılında sadece 122 öğrenciye Colchester, Wivenhoe parkında kapılarını açmasıyla kurulmuştur. Üniversite hem boyut hem de ün ile büyümüş ve dünya çapında nam yaparak en üst düzeyde öğretim ve araştırma alanlarında dünya üniversiteleri arasında da yerini almıştır.

Şu anda 10,000'den fazla öğrenci Essex Üniversitesi'nin 3 tane kampüsünde okumaktadırlar. Essex Üniversitesi'nin akademik bölümleri arasında insan bilimleri, sosyal bilimler, fen bilimleri, mühendislik ve hukuk ve yönetim yer almaktadır. Essex Üniversitesi dünyanin 142 ülkesinden gelen farklı millet öğrencileri ile İngiltere’nin en çok uluslararası öğrenci potansiyelini barındırır.

Kaç tane İngilizce lisans ve yüksek lisans programına devam eden öğrenciniz var? Uluslararası öğrenci oranınız nedir?

Essex Üniversitesi İngiltere’nin 10,000 öğrencisi ile en küçük üniversitelerindendir ve bu öğrencilerin %40’lik bir bölümü uluslararası öğrenciden oluşur.

Uluslararası öğrenciler için ne tip hizmetler veriyorsunuz?

Üniversite'nin sunmuş olduğu birçok çeşitli servisler vardır bunlar arasında, Avrupa vatandaşı olmayan öğrencilere konaklama bulma garantisi, öğrencilerin ailelerine ücretsiz sınıflar ve dersler sağlamak, tavsiye ve önerilerde bulunan kendini öğrencilere adamış bir öğrenci birliği sayılabilir. Daha fazlası için lütfen http://www.essex.ac.uk/international/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kampüs konumundan ve olanaklarından bahseder misiniz?

Verdiğimiz linkten cevabınızın detaylarını görebilirsiniz.
http://www.essex.ac.uk/ug/

Burs olanaklarından bahseder misiniz?

Yine aynı şekilde burs seçenekleri için lütfen aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz;
http://www.essex.ac.uk/studentfinance/pg/university_support/scholarships.aspx

Sunduğunuz en popüler bölümler hangileridir?

The University of Essex de şu anda 75 Türk öğrenci, uzun dönem İngilizce Dil programları, Hazırlık yılı, Lisans ve Yüksek lisans derecelerinde eğitim görmektedir Türk Öğrencileri için popüler olan programlar Muhasebe / İşletme, Ekonomi, İnsan Hakları, Hukuk, Dil Bilimleri, Matematik & İstatistik, Politika, Sosyoloji ve Tiyatro Yönetimi.

Essex 'in en güçlü olduğunu düşündüğünüz programlar hangileridir?

The RAE (Research Assessment Exercise)'in yani Devletin resmi araştırma değerlendirme sonucu her 5-7 yılda bir açıklanır. En son 2008 açıklanan araştırma sonuçlarına göre Essex ‘in %90’ını Uluslararası standartlarda tanınır. Her bölümün kendi değerlendirmeleri sonucu aldığı dereceler ise şu şekildedir;

 • Politikada 1.
 • Sosyoloji (ortaklaşa)1.
 • Muhasebe ve Finansta 2.
 • Tarihte 2.
 • Ekonomide 3.
 • Dil Bilimlerinde 4.
 • Sanat Tarihinde 9.
 • Elektrik Mühendisliğinde 11.

Ve İngiltere’deki tüm üniversiteler arasında Essex 9. seçilmiştir.

Genel kabul şartlarınızdan bahseder misiniz?

Her bölümün esasında farklı kabul şartları vardır fakat genel olarak bilgi vermek gerekirse;

 • Hazırlık Yılı: Lise mezunu öğrenciler için minimum 5 üzerinden 3 mezuniyet notu istenmektedir bu yılı başarı ile bitiren öğrenciler Essex 'de 3 yıllık üniversiteye garanti geçme hakkına sahip olurlar.
 • Lisans Eğitimi: Lise diploma not ortalamalari 5 üzerinden minimum 4 olan öğrenciler direkt lisans eğitimine kabul alabilirler. Bazı bölümler daha düşük veya daha yüksek ortalama ile kabul verebilir lütfen böyle durumlarda temsilcilerimize veya bizlere direkt danışabilirsiniz. IB alan öğrencilerde kabul edilme notlarını Lisans broşürlerimizde bölümlerine göre inceleyebilirler.
 • Yüksek Lisans Eğitimi: Başvuru yapan öğrencilerin 4 yıllık eğitim gördükleri üniversitelerden iyi bir derece ile mezun olmaları gerekmektedir. (normalde 3 üzerinden min. 2.8 ortalama istenir (minimum Essex Üniversitesi için))  İş tecrübesi 1 yıl master programları için istenmez ve hepsi değil ama bazı programlarda ise sadece ilgili bölümlerin mezuniyet şartları vardır.
 • Yüksek Lisans (Araştırma Programları): Yüksek notla Lisans diploması almış öğrenciler başvuru yapmadan önce, araştırma yapmak istedikleri bölümü iyi anlamalı ve doğru karar vermelidirler. En doğru bilgiler için yine direkt departmanla ve Üniversite temsilcilerimizle kontağa geçebilirsiniz.

Tüm bu bilgilere ek olarak tüm öğrencilerin tabi programlarına göre belli bir İngilizce seviyesinde olması gerekmektedir ve bunu da uluslararası tanınan sınavlardan birisi ile kanıtlaması gerekir.

Şartlı Kabul almış öğrencilere, Program öncesi seviyelerine göre sunulan dil eğitimi zamanları şöyledir:

 

Entry requirement
to your degree
Overall IELTS score IELTS writing score Minimum
length of pre-sessional pathway programme
7.0 6.5 6.5 10 weeks
7.0 6.5 6.0 15 weeks
7.0 6.0 6.0 15 weeks
6.5 6.5  6.0 10 weeks
6.5 6.0 6.0 10 weeks
6.5 5.5 5.5 15 weeks
6.0 6.0 5.5 10 weeks
6.0 5.5 5.5 10 weeks
6.0 5.0 5.0 15 weeks

 

Başvuru yapmak için en uygun zaman nedir?

Başvuruları her zaman yapabilirsiniz. Fakat konaklama ve kayıt işlemleri için zaman ayırmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Bize okul ücretleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

İngilizce ve geçiş programları için lütfen aşağıdaki linki;
http://www.essex.ac.uk/internationalacademy/Fees/default.aspx

Ve diğer programlar için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz,
http://www.essex.ac.uk/fees/

E-Magazine dergimizde yayınlamamızı istediğiniz yeni bir haber veya eklemek istediğiniz bir notunuz var mıdır?

Üniversite temsilcisi Türkiye’ye düzenli ziyaretler yapar, sizlerde kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz Bunun için iletişim: overseas@essex.ac.uk’dir. Veya web sitemizde http://www.essex.ac.uk/international/visits.aspx linkini ziyaret edebilirsiniz.

Web Sitesi

Adres

Wivenhoe Park Colchester CO4 3SQ

Telefon

+44 (0) 1206 873333