Okul Bilgisi

BSC MANCHESTER

Manchester Academy of English’te İngilizce Manchester hem konumu ve sosyal olanakları, hem de yaşam masraflarının diğer birçok şehire göre daha ekonomik olması nedeniyle öğrenciler tarafından tercih edilen bir şehir. Manchester Academy of English Pazarlama Koordinatörü Laura Hockenhull öğrencilere gönüllü çalışmalarını, spor salonuna kayıt olmalarını ve part-time iş bulmalarını öneriyor.

Öğrenciler neden sizin okulunuzu tercih ediyorlar?

Bütün öğretmenlerimiz profesyonel ve British Council’in oluşturduğu standartlara sahipler. Derslerin etkin ve eğlenceli olması için gerekli tekniklere hakimler. Bütün çalışanlarımız ihtiyaç duydukları her konuda postanenin yerinden, bankada nasıl hesap açılacağına kadar öğrencilerin yanındadır. Her hafta yapılan seviye sınavlarıyla ve öğretmenlerden aldığımız geri bildirimlerle öğrencilerin kendilerine uygun sınıflarda yer aldıklarından emin oluruz. Öğrencilerin birbirleriyle kaynaşması için haftalık sosyal aktiviteler düzenleriz. Farklı kurs programlarımız, çok kültürlü öğrenci profilimiz ve sunduğumuz olanaklar da tercih edilmemizde etkili olan diğer etkenler.

Öğrenci sayınız ve okulunuzdaki Türk öğrenciler oranı nedir?

Yoğun sezonda 170, kışları ise yaklaşık 100 öğrencimiz oluyor. Türk öğrenciler yüzde 8' i aşmıyor. Programlarınız ve öğretim teknikleriniz neler? Genel İngilizce kurslarımız öğrencilerin İngilizcelerini 4 ana başlıkta (yazma, okuma, dinleme ve konuşma) geliştirmelerini sağlar. Yükseldikleri her seviyede bu 4 ana başlık, gramer ve kelime hazinesi belli bir dengede verilir. Yaz programlarımız 15, 20, 22 (20 saat Genel İngilizce + 2 saat bire bir özel ders) saatlik "Genel İngilizce" programları sunuyor. Bu kurslar gezi programlarıyla birlikte veya tek alınabiliyor. Temmuz ve ağustos aylarında herkesin ilgisini çekebilecek eğlenceli geziler düzenliyoruz. Okulumuz, şehir merkezindeki konumuyla öğrencilerin Manchester'in sunduğu bütün olanaklara kolayca ulaşmalarını sağlıyor. Ayrıca çevredeki şehirlere düzenlenen gezilerde öğrenciler İngiltere’nin diğer güzelliklerini görme fırsatını elde ediyor. 12 haftalık "Cambridge Sınav Hazırlık" programı 17 Mart' ta başlayacak. Başarılı ögrenciler program sonunda Cambridge Üniversitesi ESOL Sınav Merkezi'nden sertifika almaya hak kazanıyorlar. Bu sertifika birçok ülkede üniversite ve işverenler tarafından tanınıyor. Okulumuzda ayrıca FCE (First Certificate in English) ve CAE (Certificate in Advanced English) sınavları için de hazırlık kursları veriliyor. FCE için upper-intermediate, CAE için advanced düzeyde İngilizce isteniyor. Ayrıca CPE hazırlığı için akşam kurslarımız var, bu kursa kayıt yaptıracak olanların İngilizce seviyesinin proficiency olması gerekli. "Akademik Kurslar" (IELTS hazırlık) yıl boyunca haftada 5 saat part-time şekilde alınabileceği gibi, Genel İngilizce kurslarıyla kombine edilerek de alınabiliyor. IELTS, Birleşik Krallık' taki birçok üniversite tarafından kabul edilen İngilizce yeterliliğini ölçen bir sınav. Okulumuz öğrencilere ileri düzey sınav tekniklerini verirken diğer yandan bu dört alanda öğrencileri sınava hazırlıyor. Ayrıca, isteyen öğrenciler için birebir ders seçeneği sunuyoruz. Bu dersler Genel İngilizce olabileceği gibi, İş İngilizcesi ve özel bir amaç için İngilizce konusunda da olabiliyor.

Bir eğitim durağı olarak bize ülkenizden ve şehrinizden bahseder misiniz?

Manchester, Birleşik Krallık'ın ortasında bulunan bir şehir ve konum itibariyle öğrencilerin doğal güzelliklere sahip bir şehri görmelerine ve sayfiye yerlerine kısa süreli geziler yapmalarına olanak sağlar. Manchester, şehir merkezine çok yakın uluslararası bir havalimanına sahip. Manchester’a uygun fiyatlarla uçuş bulunabilir ve istenilen noktaya uçulabilir. Üç saygın üniversitenin bulunduğu şehir, birçok öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerin Manchester’ı seçme nedeni Londra’ya veya Güney İngiltere’deki birçok şehre göre daha ucuz olması.

Okulun yerleşimi ve okulda sunulan olanaklar neler?

Manchester’in merkezinin kalbinde yer alan okulumuz tren istasyonuna, otobüs duraklarına ve tramvaya sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde; mağazaların, kafe ve restoranların arasında bulunuyor. 14 derslikli okulumuzda bilgisayar laboratuvarı, ücretsiz internet ve İngilizce kaynaklar yer alıyor. Kafeteryada ise mikrodalga fırın, sıcak ve soğuk içecekler, bisküvi ve kraker makineleri var. Ayrıca televizyon, DVD ve VHS oynatıcıları bulunuyor.

İngilizce öğrenmek isteyen Türk öğrencilere neler tavsiye edersiniz?

Öğrencilere sosyal aktivitelere katılmalarını, gönüllü çalışmalarını, spor salonuna kayıt olmalarını, part-time iş bulmalarını, Manchester Üniversitesi'nde bulunan Uluslararası Kulübe üye olmalarını, televizyon seyretmelerini, kitap okumalarını ve radyo dinlemelerini tavsiye ediyorum.

Adres

St. Margaret

Telefon

+44 (0)161 237 5619

Faks

+44 (0)161 237 9016