İsviçre’de ilk özel okul, 19. yy başlarında Cenevre gölü yakınlarında kapılarını öğrencilere açmıştır. 1880 yılında ülkeyi olan ilgiyi ve talebi fark eden Orient Express Paris, Londra, ve İstanbul gibi Avrupa’nın büyük şehirlerinden seçkin ailelerin çocuklarını İsviçre’ye taşımaya başladı. 22. yy gelindiğinde İsviçre’deki özel okulların sayısında gözle görülür bir artış olurken bu artışla beraber okul yapılarında da ciddi bir güçlenme söz konusuydu. Pek çok ülkeden öğrencilerin bu güçlü yapıyı fark etmesiyle ülke kozmopolit bir yapıya kavuşmuş bununla birlikte İsviçre bu fark sayesinde tamamen özgün bir yapıya kavuşmuştur. Aynı zamanda bu farklılık sayesinde Öğrenciler sadece sıradan bir akademik eğitim almamakta bu eğitimin yanı sıra pek çok kültürden insanın bir arada yaşaması sebebiyle doğrudan genç bir büyük elçi ve diplomat olma deneyimini yaşamaktadırlar. Bu deneyim pek çok farklı kültürün, dilin, dini inanışın bir arada olmasından ziyade hiçbir özgün kültürün baskın olmamasının da payı büyüktür.

Bu gün pek çok özel okul öğrencilerine İngilizce ve Fransızca dillerini yoğun olarak öğretmekte ve gelen öğrencilerin bu iki dile en kısa sürede adaptasyonunu sağlamaktadır. Ayrıca bu yoğun dil eğitimi ileride öğrencilerin üniversite eğitimlerini kolaylaştırmakta iki ayrı dil bilmenin avantajını yaşamalarına olanak tanımaktadır. İsviçre’de lise yaşamı IGSCSE (International General Certificate of Secondary Education), AP (Advance Placement), IB (International Baccalaureate), İsviçre Hükümet onayını garanti etmektedir.

İsviçre’de bir liseden alınacak olan diploma; başta İsviçre olmak üzere dünyanın tüm üniversitelerinde kabul görmektedir. Ancak bazı üniversiteler özel bölümleri için bazı taleplerde bulunabilmektedirler. Bu nedenle okul seçiminizi yapmadan önce profesyonel bir danışmandan yardım almayı veya ileride gitmeyi arzu ettiğiniz üniversitenin ilgili bölümü hakkında detaylı bir araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Otel ile öğrenci yurdu anlayışının mükemmel kombinasyonu ile ortaya çıkan İsviçre okul yurtları tüm öğrencilerini geleneksel İsviçre konukseverliği ile karşılar ve ağırlar. Bir öğrenci yurdunun var olan sisteme dahil olabilmesi için en az 45 yıllık bir deneyime ve en az 150 öğrenci barındırabilecek kapasiteye sahip olması gerekmektedir. Tüm bu kriterleri taşıyan yurtlar İsviçre Hükümeti tarafından tayin edilen bir yapı denetleme ekibi tarafından denetlenip onaylandıktan sonra sisteme dahil olabilir. Diğer sayfalarımızda okullar ile daha yakından tanışma şansını yakalayabilirsiniz.

İsviçre’de lise eğitimi 1 akademik yıl için yurt ve öğünler de dahil olmak üzere ortalama 35.000 EUR’ dur. Detaylı bilgi için sinem@atlasedu.com dan Sinem hanım ile irtibat kurabilirsiniz.

Brillamont International School:

Uluslar arası okullar birliği ve İngiltere okullar ve kolejler birliği tam üyesi olan okul 1882 yılında Lausanne şehrinde kurulan okul; Cenevre gölü ve Alp dağları manzaralıdır. Cenevre uluslar arası havaalanına sadece 40 dakika mesafede yer almaktadır. 35 farklı kültürden öğrenciyi bünyesinde barındıran okul Bay Pasche tarafından yönetilmektedir. Öğrenciler boş zamanlarında okul bünyesinde yer alan plaj voleybolu, hokey, basketbol, futbol takımları ve yüzme gibi aktivitelere katılarak değerlendirmektedirler. Bu aktivitelere ilaveten kışın şubat ayından başlamak üzere her hafta sonu kayak yapmak için geziler tertip edilmektedir.

13 – 18 yaşarası öğrencileri kabul eden okul öğrencilerinin IGCSE, Amerika Üniversite kabul sınavlarına hazırlamakta aynı zamanda Sat ve Toefl gibi uluslar arası sınavlarda verdiği eğitim ile öğrencilerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Okul bünyesinde 150 öğrenciyi barındıracak bir yurt bulunmakla beraber hal-i hazırda yurtlarda 90 öğrenci kalmaktadır.

Temmuz ve Ağustos ayları arasında hizmet veren yaz okulu 12 – 17 yaş arası öğrencilere tercihlerine göre 2 – 6 hafta arasında eğitim vermektedir.

Collège du Léman:

İngiltere okullar ve kolejler birliğinin yanı sıra uluslar arası okullar birliğine de üye olan okul Francis A. Cilvaz tarafından 1960 senesinde Cenevre şehir merkezine ortalama 8 kilometre mesafede kurulmuştur.

Okul bünyesinde İngilizce ve Fransızca olmak üzere 2 ayrı akademik program uygulanmaktadır. Standart akademik eğitimin yanı sıra Fransızca eğitim dili tercih eden öğrenciler Fransız üniversitelerine hazırlanmaktadır. İngilizce eğitim dili tercih eden öğrenciler ise Uluslar arası sınavlara, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere üniversitelerine hazırlanmaktadırlar. Bu gün okulun pek çok mezunu Stanford, Brown, Harvard, Yale, Cambridge, Oxford gibi seçkin üniversitelerde eğitim hayatlarına devam etmektedirler.

Okulun toplam nüfusu olan 1800 kişiden 220 si okul bünyesinde kalan yatılı öğrencidir. Okul yatılı öğrencilerini 6 farklı konaklama alanında ağırlar. Bu yaşam alanları tamamen villa tipi konutlardan oluşmaktadır ve öğrenciler tercihlerine göre 2 veya 3’er kişilik odalarda ikamet ederler. Yine yurtlar bünyesinde öğrencilerin boş vakitlerini geçirebilecekleri aparatif yiyecekler sunan snack bar, öğrencilerin herhangi bir sağlık sorununda anında müdahale edebilecek profesyonel hemşire ve doktor kompleks bünyesinde bulunmaktadır.

8 – 18 yaş arası öğrenciler için her yaz okul bünyesinde yaz okulu aktivitesi olup bu kamplarda yoğunlaştırılmış İngilizce ve Fransızca eğitimi uygulanmaktadır. Sabah dil kursunu takip eden öğrenciler öğleden sonra yaşları ve dil seviyelerine göre çeşitli gezi ve aktivitelere katılarak boş vakitlerini değerlendirirler.

Institut Auf Dem Rosenberg:

1889 yılında kurulan enstitü 8 – 20 yaş arası öğrencileri kabul etmektedir. Değişik kültürel alt yapıdan pek çok öğrenciyi bünyesinde bulunduran okul aynı kuşaktan insanlara yardımlaşma ve kültürleri yaşayarak öğrenme fırsatı tanır.

Uluslar arası arenada değişik ve özgün bir akademik eğitim programını temel alan okul; uluslar arası, Alman, İsviçreli ve İtalyan olmak üzere 4 farklı düzende eğitim vermektedir. Temel hedefi uluslar arası arenada bütünleyici bir eğitim vermek olan okul, her öğrencinin ders ve okul takibini titizlikle inceler ve derslere katılımı sağlar.

Doğal zenginlikleri ile meşhur St. Galen şehrinde bulunan okul 100.000 m2 bir kampüs alanına sahiptir. Kampüs içerisinde öğrencilerin yaş ve cinsiyetine göre yerleştirildikleri öğrenci evlerinin yanı sıra tenis kortu ve çeşitli spor sahaları mevcuttur.

Yaz aylarında 7 – 20 yaş arası gençlerin kabul edildiği yaz okulunda Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerinde eğitim verilmekte gelen öğrenciler yaş ve dil bilgisi seviyelerine göre İsviçre (Arosa, Lenk, St. Galen) veya Avusturya (Seefeld, Tyrol) ülkelerinde ağırlanmaktadır. Sınıflar en fazla 12’şer kişilik olup öğrencinin istemesi halinde öğretim görevlisi ile uygun bir zaman diliminde bire bir ders tekrarları da mümkündür.

Institut Le Rosey:

İngiltere okullar ve kolejler birliği, uluslar arası okullar birliği ve uluslar arası diploma organizasyonu tam üyeliği bulunan İsviçre hükümetine bağlı Federal İsviçre Fransızca diploma veren özel okullar birliğinin tam üyesi olan okul 1880 yılında Gstaad da kurulmuştur. İngilizce ve Fransızca eğitim dillerinde eğitim veren okul, özellikle Fransızca eğitimde çoklu dil eğitimi konusunda profesyonelleşmiştir. İngilizce eğitiminde ise dünyanın saygın; Princeton, Cornell, Stanford, U.Penn, Brown, Johns Hopkins, Parsons, The LSE, Universty Collage and King’s Collage London, Central St. Martins gibi üniversitelere giriş hazırlığının yanı sıra TOEFL ve SAT gibi uluslar arası sınavlara da hazırlamaktadır. 6 öğrenciye 1 öğretim görevlisinin düştüğü okulda öğrenciler tüm kişisel soru ve sorunlarını aynı zamanda dersler konusundaki sıkıntılarını hiçbir aracı olmaksızın doğrudan öğretim görevlisi ile diyaloğa geçerek çözümleyebilmektedir.

La Rosey tam bir yatılı okuldur. 370 öğrencinin tamamının okul bünyesinde konakladığı okul öğrencilerine yüksek standartta eğitimin yanı sıra genellikle 2 kişilik odalardan oluşan ve profesyonel eğitmenler tarafından sürekli denetlenerek rahat ve huzurlu bir konaklama sağlanmaktadır. Ortalama öğrenci nüfusu %50 kız ve %50 erkek öğrenciden oluştuğu için okula gelen öğrenciler yaş ve cinsiyetlerine göre konaklama avantajına sahiptirler.

Öğrencilerin kişisel yeteneklerini keşfetmesi ve geliştirmesini kendisine prensip olarak belirleyen “Institut Le Rosey” bu doğrultuda müzik, tiyatro, görsel sanatlar, gibi günlük aktivitelerle hem öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmenin hem de var olan yeteneklerini geliştirmelerini sağlar.

Institut Montana Zugerberg:

Montana Zug şehrinde 1926 yılında kurulan okul pek çok kültürden insanın bir arada yaşamasına imkan tanımaktadır.

Akademik olarak Almanca ve İngilizce dillerinde eğitim veren okul dil okulu olarak başlangıç seviyesi (Almanca/İngilizce) Orta seviye (Almanca/İngilizce) Amerika lise diploması (İngilizce) ve IB diploma (İngilizce) olmak üzere 4 farklı dalda eğitim vermektedir. Okul bünyesinde bulunan çift kişilik ve tek kişilik odalarda ağırlanan öğrenciler adeta kültürel bir harmoni oluşturmaktadır. Zug şehrinin Zürih ve Lucerne gibi büyük şehirlere yakınlığı sebebiyle öğrenciler tüm ihtiyaçlarını bu şehirlerden kolaylıkla karşılayabilmektedirler. Ayrıca öğrenciler okul bünyesinde bulunan sergi salonu sayesinde sanatsal faaliyetlerini diğer öğrencilerle kolayca paylaşabilir ve bu sayede sanata ilgi ve yeteneklerini arttırabilirler.

Düzenli olarak yapılan futbol, basketbol ve voleybol turnuvaları ve kapalı yüzme havuzu kampüs içinde öğrencilerin kullanımına sunulmuş diğer faaliyet alanlarındandır.

Leysin American School:

1982 yılında Cenevre’de uluslararası bir Amerikan yatılı okulu olarak kurulan Leysin American School toplam 360 öğrenciye eğitim vermektedir. Alp dağlarının arasında sevimli bir kasaba olan Leysin Cenevreye sadece 90 dakika mesafededir. Pek çok ülkeden öğrenciyi bünyesinde barındıran LAS 50 den fazla kültürü bir araya getirerek öğrencilerine önce “Dünya Vatandaşı” olmayı öğretir.

Akademik olarak ABD üniversitelerine öğrenci yetiştirmeyi kuruluş amacı olarak belirlemiş olan LAS öğrencilerine bu doğrultuda eğitim vermektedir. ABD nin kabul ettiği IB ye yönelik eğitim veren okul IB nin diğer pek çok dünya ülkesi tarafından da kabul edilmesi sayesinde mezuniyet sonrası öğrencilerine pek çok seçenek sunar.

Çalışma odası, spor sahası ve diğer aktiviteler için geniş bir açık hava alanı bulunan okul yurdunda sürekli bir sorumlu ve yine acil durumlar için bir muayenehane bulunmaktadır. Öğrenciler 1, 2, 3’er kişilik odalarda kalabilirlerken her odanın kendine ait tuvalet ve banyosu bulunmaktadır.

Lyceum Alpinum Zuoz:

1904 yılında Alp dağlarının yamacında bulunan St. Moritz kasabasında kurulan oku; Akademik olarak öğrencilerine Alman veya İsviçre diploması vaat etmekte.

İsviçre eğitim sistemini esas alan öğrenciler ulusal ve uluslar arası üniversitelere tam kapsamlı olarak hazırlanırlar. Uygulanan tüm sınavlar öğrencilerin üniversite yaşamlarına kolay adaptasyonu için hazırlanmış türdedir.

Alman eğitim sistemini esas alan öğrencilerde tüm sınavlara tam kapsamlı olarak hazırlanırlarken bu sistemin İsviçre eğitim sisteminden farkı Alman hükümetince sürekli denetleniyor oluşudur.

Öğrenci yurtları erkek ve kız öğrenciler için 2 ayrı şekilde düzenlenmiştir. Bu okulun diğer okullara nazaran en büyük farkı yurt bünyesinde profesyonel eğitmenlerin yanı sıra tecrübeli öğrencilerin tecrübesiz öğrencilere sahip çıkarak yol göstermesidir. Bu durum okulu tamamlayan bir öğrencinin hiyerarşiyi tam olarak öğrenerek üniversite yaşamına kolay adaptasyonunu sağlamaktadır.   

Saint George’s School:

81 yıllık akademik deneyimini öğrencilere sunan Saint George; bugüne değin pek çok öğrencisini İngiliz üniversitelerine yerleştirmiştir. Misyon olarak öğrencilerin en az bilimsel çalışmalar kadar sosyal çalışmalarla da iç içe olması gerekliliğine belirleyen okul bu doğrultuda kendine güvenen, yenilikçi bireyler yetiştirerek dünyanın saygın üniversitelerine girmelerini sağlamıştır.

Evden uzak bir yaşamın ne denli zor olduğunu çok iyi bilen Sint George yönetimi 81 yıldır sadece kız öğrencilere barınacak yer sağlama geleneğini geçtiğimiz sene 80. yıl nedeniyle değiştirmiş ve erkek öğrencileri de kabul etmeye başlamıştır. 7 – 18 yaş arası gençlerin bir arada oldukları bu eşsiz güzellikteki yurtlar sayesinde aileler hem içileri rahat hem de çocuklarının iyi bir eğitim alarak sürekli sosyal aktivitelerle kendilerini geliştirdiğini bilmenin rahat ve huzurunu yaşamaktadırlar.

Tasis:

1956 yılında 36.421m2 alana kurulan Tasis, Lugano gölünün kıyısında bulunan Montagnola şehir merkezine 15 dakika mesafededir. Tarihi yapıların hakim olduğu şehir öğrencilerine Tarih ile bu günü bir arada yaşama fırsatı sunar. Toplam 21 farklı binadan meydana gelen kampüs içerinde kütüphane, derslikler, yurtlar, dans ve fotoğraf stüdyoları, fitness center gibi çeşitli yapıları barındırır.

Akademik yapısını ABD üniversitelerine öğrenci yetiştirmek üzere kurgulayan okul bu doğrultuda IB programını destekler. IB diğer ülkelerde de geçerli olmasından dolayı öğrenciler mezuniyet sonrasında pek çok seçeneğe sahip olmaktadırlar.

350 den fazla ve yaklaşık 50 değişik kültürden öğrenciye eğitim veren kurumun öğrenci yurtlarında öğrenciler derslerinden kalan boş vakitlerinde profesyonel eğitmenler tarafından denetlenerek bu zamanlarını değerlendirmeleri sağlanır.

Glion Institute Of Higher Education:

Glion enstitüsü özgün yapısı ve yaklaşık 80 farklı ülkeden pek çok öğrencinin tercih ettiği ideal, konforlu ve çok uluslu bir eğitim vaat eder. 
Akademik yapısını 3 farklı temelde toplayan Glion enstitüsü:

  • Profesyonel gelişim,
  • Girimcilik
  • Genel eğitim olarak belirlemiştir. Eğitim dilinin İngilizce olduğu okul

bünyesinde bazı bölümler Fransızca eğitim dilini kullanmaktadır. Lise ve Üniversite eğitimini bir arada sunan okul dileyen öğrencilerine yine okul bünyesinde yüksek lisans imkanıda sağlamaktadır. Lise ve Üniversite için akademik yıl Ocak – Ağustos ayları olarak belirlenirken bu durum yüksek lisans için Ocak – Temmuz olarak kararlaştırılmıştır.

Öğrencilerini Liseden başlayarak Üniversite ve Yüksek Lisans eğitimlerini tek bir yapı üzerinden sunmayı hedefleyen Glion enstitüsü kampüs yapısı sayesinde lise çağındaki gençleri de Üniversite yaşamı ile tanıştırarak onların ilgisini yüksek öğrenime yoğunlaştırmayı sağlar.

Les Roches International School Of Hotel Management:

Dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olan otelcilik sektörüne ara eleman yetiştirmeyi amaçlayan enstitü Otel, Restaurant ve Seyehat Acenteliği konularında eğitim vermektedir.

Okulun verdiği başlıca eğitimler:

  • Swiss otel yönetim diploması (3 yıllık)
  • Uluslar arası otel yönetimi, girişimcilik, finans ve pazarlama (4 yıllık)
  • Yiyecek yönetiminde Sosyal bilimler (4 yıllık)
  • Lisans üstü eğitim öncesi Otelcilik eğitimi (1 – 2 yıllık)
  • Finans ve Pazarlama konusunda MBA (“Universidad Europea de Madrid” İspanya 1 yıllık)

Kayıt dönemleri programlara göre değişiklik gösterirken genel olarak Ocak, Şubat ve Temmuz, Ağustos ayları esas alınabilir.

Öğrenciler uluslar arası ve büyük otel zincirlerinde staj yapabildikleri için bu otellerden alabilecekleri iş teklifleri ile okul sonrası kariyer hedeflerini daha gerçekçi bir zeminde ele alabilirler.

Paylaş:
Yazdır